ABD CFTC Başkanı: Blockchain Teknolojisinin Dört Yıl Gerisindeyiz

ABD Ticaret Borsası Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Christopher Giancarlo, 25 Temmuz Çarşamba günü bir Kongre sırasında, ajansının blockchain teknolojisine olan ilgisini anlattı. Başkan, CFTC’nin yenilikçi blockchain teknolojisini incelemesini sağlayacak uygun prosedürlere olan ihtiyacı vurguladı.

Giancarlo, “CFTC için Yaklaşan Gündemi İnceleme” başlıklı konuşma sırasında, geçen yıl kurulan ve “fintech inovasyon topluluğuna katılım” için özel bir merkez olan LabCFTC‘nin hedeflerini açıkladı ve detaylandırdı:

“LabCFTC, pazardaki bu yeni düzenleyici fintech gelişmelerinin ön kapısı ve bu kadar hızlı gelişen bu yenilikleri anlayabilmek bizim için çok önemli.”

Birkaç komite üyesi tarafından 14 Haziran’da tanıtılan CFTC Araştırma ve Geliştirme Modernizasyonu Yasası‘nın önemi sorulduğunda ise Giancarlo, ajans ve fintech gelişmeleri (özellikle blockchain alanında) arasında yasal olarak sağlam ve hızlı bilgi paylaşımına ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Başkanın göre ajansın, Proof of Chain (PoC) denemelerinde doğrudan rol alması yasak. Bunun nedeni, CFTC ile özel bir girişim arasındaki serbest bilgi alışverişinin yasal görülmemesi.

Öte yandan, ödenek sürecinin zaman alıcı doğası nedeniyle bilgi paylaşımı için özel bir şirkete ödeme yapmaya çalışılıyor. Bu nedenle, CFTC Ar-Ge Modernizasyon Yasası, ajansın bunları ödemeye gerek kalmadan, yenilikçi fintech projelerine doğrudan katılmasına ve süreçteki yasayı ihlal etmesine izin vermeyecek.

Başkan ayrıca, CFTC’nin yeni yasal prosedürler oluşturmasının neden bu kadar önemli olduğunu düşündüğünü de açıkladı:

“Geride kalıyoruz. Sadece iki gün önce, İngiltere Merkez Bankası, İngiltere’de yeni bir ‘ blok uyumlu bankadan bankaya’ ödeme sistemine geçtiklerini açıkladı. Son dört yılda onlar bizim katılmadığımız tüm bu blockchain beta testlerine katılmışlardı. Dört sene geride olduğumuzu hissediyorum çünkü bunu test etmemiz gerekiyor,. Düzenleyici olarak daha iyi bir iş yapmamıza nasıl yardımcı olabileceğini görmemiz gerekiyor. ”

Bu yılın şubat ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve CFTC kripto para birimleri hakkında ortak bir toplantı düzenlediler. Toplantı sırasında Christopher Giancarlo, mali kurumların, hayır kurumlarının, sosyal hizmetlerin, tarımın ve lojistiğin çeşitli şekillerde bundan faydalanabileceğini söyleyerek blockchain hakkındaki olumlu duruşunu belirtti.

Yorum Yapın!

%d blogcu bunu beğendi: