BitMEX CEO’su; Bitcoin Vadeli İşlemleri Volatileyi Artıracak

BitMEX CEO’su; Bitcoin Vadeli İşlemleri Volatileyi Artıracak

Bitcoin 10,000 doları aştıktan son birkaç gün içinde, Bitcoin’in rollercoaster yolculuğu olarak tabir edilen fiyat oynaklığı konuları yeniden gündeme geldi. Bu volatile, konsolide edilmek yerine, ikinci aşamada motor harekete geçirilerek, Bitcoin fiyatı bir borsada 19.700 dolara kadar yükseldi. Düzeltme sonrasında, GDAX exchange platforumunda Bitcon fiyatı 13.500$ seviyesine geriledi. CBOE’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi, dijital para biriminin fiyatında bir miktar artışa neden oldu.

Bazı insanlar kayıplarnın üstesinden gelemeyerek ve panikle nakit çıkışı yapıyorlar. Ancak BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin’in bu yüksek fiyat değişimi yolculuğunun vadeli işlem pazarının açılmasıyla daha vahşileşeceği konusunda uyarıyor.

Eski Paranın Girişi

Vadeli işlemler, büyük yatırım yapan geleneksel yatırımcıların ellerini kirletmeden Bitcoin’e katılmaları için giriş noktası olarak karşımıza çıkıyor (varlıkları elinde bulunduruyor ve güvence altına alıyorlar). Muhtemelen, vadeli işlem piyasalarına girmek için bekleyen büyük miktarda Wall Street parası var, özellikle CME 18 Aralık’ta vadeli işlemlerini başlattığında, CME, CBOE’den önemli derecede daha büyük olmasından dolayı dalgalanmalar fazlaca artacak. Kriptopara ekosisteminin şu anki piyasa değeri 455 milyar doları aşıyor ancak bu bile, küresel pazarların boyutu açısından okyanusta bir düşüş. Böylece, Wall Street tipi para, ekosisteme girdiğinde bazı büyük dalgalanmalar olacak. Arthur Hayes, “Sözleşmelerin yapılandırma biçimi nedeniyle Bitcoin’de oynaklık artacaktır.” yorumunu yaptı.

Anında Paraya Çevirme

Neden vadeli sözleşmeler yeni bir oynaklığa neden olacak? Potansiyel piyasanın manipülasyonu hakkında devam eden birkaç üst düzey felsefi tartışma var. Fakat, zaten bu piyasada vadeli işlemlerin yapılandırılması, büyümenin etkisini gösterir nitelikteydi. Hayes ekledi;

“Bir örnek verelim – CME sözleşmeleri hafta sonu işleme kapalı. Yani fiyat cuma günü kapanır ve Pazar gecesi, Globex vadeli işlem sözleşmeleri gibi yeniden açılır. Ayrıca, yüzde 20’lik bir üst sınır ve alt limit var; bu, 24 saatlik bir süre boyunca sözleşme, Cuma günü saat 16’da Londra’da, ticaretlerin %20 üstünde veya 20 altında kalamayacak anlamına geliyor.” dedi.

“Bitcoin Cash durumunu ele alalım, BTC fiyatı Cuma ve Pazar arasında yüzde 30 oranında çıkıyor. CME sözleşmesi limitini düşürür ve bu nedenle kimse ticaret yapamaz. Borsaların bakış açısından, derhal borsayı açtığınız bir duruma gelebilir ve belirli sözleşme altındaki traderlar anında nakit çıkışı sağlar. Çünkü sözleşmedeki zararı karşılamak için yeterli teminat olmayacaktır.”

Arthur Hayes, hızlı düşüşlere katkıda bulunabilecek diğer konulara da değindi:

“Ayrıca, endekslerindeki borsaların yarısının aşırı derecede likit para olmamasına ve bugünkü borsalarında bile yük taşıma konusunda teknik sorunlar yaşanıyor. Kötü niyetli biri, dövizi DDOS edebilir ve vadeli işlem sözleşmesinin nasıl işlediğini veya brokerların bazı müşterilerine nakit çıkışı vermesi gibi olayları etkilemek için ödeme dönemlerinden önce fiyatı manüple edebilmesi olayları yaşanabilir. Bunları görmek ilginç olacak.”

Gerçekten de, CBOE’nin Bitcoin vadeli piyasası yüksek talep aldı ve Bitcoin vadeli işlemleri başladıktan birkaç dakika sonra site çöktü.

Previous CBOE Vadeli İşlemleri Başladı, Bitcoin Fiyatı Sert Yükseldi
Next IOTA Nereden Alınır? İşte Binance İncelemesi!

About author

You might also like

Güncel Haberler 0 Comments

Bitcoin Fiyatı 7000 Doları Aştı, Büyük Düzeltme Geldi

Bitcoin fiyatı çılgınca hareketler sergiliyor. 6000 Dolar seviyesinde biraz moladan sonra gece yarısından itibaren büyük bir hareketlenme ile bitcoin fiyatı 7000 Doları aşarak yeni bir tarihi zirveye ulaştı. Fakat, işler hızlı yükselişin

Güncel Haberler 0 Comments

Büyük Bankalar Bitcoin’e Neden Agresif Yaklaşıyor?

Bitcoin’in ufukta görünmediği bir zaman vardı, o zamanlarda bitcoin, sadece dark web üzerindeki hırsızlar ve uyuşturucu satıcıları tarafından öncelikli olarak kullanılan yeni bir fikirdi. Paraya tekel olarak bakmaktan korkmamak için

Güncel Haberler 0 Comments

“Ethereum En Büyük Kriptopara Olabilir”: Bruce Fenton

Eski, Bitcoin Foundation İcra Direktörü Bruce Fenton, son 24 saatlik performansı tekrarlanırsa, Ethereum en büyük kriptopara haline geleceğini söyledi. Pazartesi günü atılan bir tweet’te Fenton, Bitcoin’in %9 değer kaybı ile Ethereum’un yüzde 15’lik artışının birleşmesiyle

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply