Ethereum Varisleri Vitalik Buterin Olmadan Yönetimi Tartıştı

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bu hafta kripto paranın yönetiminin tartışılacağı ve bir yol haritasının belirlenmesi için yapılan toplantıya katılmadığını ve bu toplantıya “izin vermediğini” söyledi.

Bir grup varis, 9 Mayıs’ta yaptıkları açıklamada niyetlerini özetleyerek, ekosistemin büyümesine yardımcı olma sözü vermişlerdi. Bu ayın başlarında EIP0 Zirvesi’ne katılan varisler, “ETH’nin yönetimini anlama, belgeleme ve geliştirme konularında” ihtiyaç olduğunu belirtti.

Anlaşmada, Parity, Ethereum kurucularından Gavin Wood’un yanı sıra ERC20, Gnosis ve Aragon’un da yeni girişimleri bulunuyor.

Dört noktadan oluşan planın bir ya da daha fazlasını desteklemeyi reddeden, kendilerini “varisler” olarak niteleyen işaretçiler, Ethereum topluluğunu daha geniş kapsamlı olarak, ağın gelecekte nasıl görüneceğini tartışmak için dahil etmeyi amaçlıyor.

Bildiride, “Hepimiz, Ethereum’un geleceği etrafında verimli konuşmalar yapmamız gerektiğine inanıyoruz” deniliyor.

“… Uygulanması gerekebilecek protokol değişikliklerinde uzlaşmaya varmak, yalnızca ortak yönetim süreçlerimizin meşruiyetini sağlamak için paralel olarak çalışıyorsak gerçekleşebilir.”

Bildirinin tonu, tarafların evrensel fikir birliğine varmaya çalışmanın tuzaklarına karşı ihtiyatlı olduklarını gösteriyor. Birkaç yıl boyunca süren ve dolaylı olarak farklı topluluklara sahip hard forklarla sonuçlanan Bitcoin ölçekleme tartışmasının yankıları geliştiricilerde hala sürmekte.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, toplantıda olmadığını ve toplantının izni ve ayrıca daveti dahi olmaksızın organize edildiğini tweetledi.

“Kevin Pham için eğlenceli bir gerçek: Bu toplantıda değildim, iznim dışında organize edildi ve ayrıca davet de edilmedim. Gerçekten orada neler olduğu hakkında bir şey bilmiyorum”

Yorum Yapın!

%d blogcu bunu beğendi: