Güney Kore ICO’ları Yasakladı

Güney Kore ICO’ları Yasakladı

Güney Kore mali düzenleyicileri, kriptopara denetimlerini görüşmek üzere bugün bir toplantı yaptılar. Toplantı sonucunda initial coin offerings (ICO) faaliyetlerini yasakladı.

Finansal Hizmetler Komisyonu (Financial Services Commission, FSC), “teknik terminolojiye bakılmaksızın” blok zincir fonlama yönteminin her biçimini yasaklayacağını açıkladı. Ayrıca kararı takiben, ilerleyen günlerde kriptopara margin trading de yasadışı sayılacak.

FSC, son aylarda popülerlik kazanan para toplama yöntemi olan ICO’ları spekülatif olduğunu ve “sermaye piyasası kanunlarının ihlalini” teşkil ettiğini belirtiyor. Bu karar sonucunda ICO tekliflerinde yer alan taraflara sert cezalar verilecek ve yoğun bir baskı ortaya çıkacak.

Kriptopara şirketlerini daha geniş ölçüde etkileyecek diğer tedbirler, Eylül sonundan itibaren FSC tarafından yapılan yerinde incelemeleri ve Aralık ayından itibaren kullanıcı verilerine yönelik sanal para hesaplarının analizini içeriyor.

Ayrıca, mali düzenleyiciler, “keyfi geri çekme kısıtlamaları da dahil olmak üzere haksız şartları ve koşulları gözden geçirme ve değiştirme” amacıyla kriptopara şirketlerinin faaliyetlerini gözden geçirecek.

Kararın, kriptopara exchange platformlarına ne denli uzanacağı ise henüz belli değil. Güney Kore kriptopara ticaretinde son dönemde ciddi artış kaydetti. Örneğin, CoinMarketCap’in basın bültenine göre, Bithumb’un yurtiçi Borsa ticaret hacmi 104.113 BTC yani 427.533.000 $ ‘a ulaştı.

FSC’nin bu kararı, görünüşte yaklaşık 1.000 yatırımcıdan 25 milyar KRW (22 milyon $) kazanmış olan sahte kriptopara birimlerini pazarlayan şirket yöneticilerinin son zamanlarda tutuklanması ve şirketlerin kapatılmasına ilişkin bir dalgayı da içeriyor. Bu tür dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle, yeni bir “Sanal Para Birimi Gözaltı Merkezi” oluşturuldu ve faaliyete geçirlirdi.

yabancı kaynak: coindesk

Previous Bitcoin Fiyatı 4000 Doları Geçti, Toplam Hacim 140 Milyar Dolar
Next Bitcoin / Altcoin Almak, ICO Nedir? Pump Dump Nedir?

About author

You might also like

Güncel Haberler 0 Comments

2010’da Alınan 100 Dolarlık Bitcoin, Şimdi 75 Milyon Dolar!

Bitcoin fiyatı alıp başını giderken, bu hafta başlarında CNBC, son birkaç ay içinde Bitcoin ile ilgili geniş kapsamda yayın yapan birkaç ana yayın organı arasında yer aldı ve 2010 yılında

Güncel Haberler 0 Comments

CBOE Vadeli İşlemleri Başladı, Bitcoin Fiyatı Sert Yükseldi

Bu gece CBOE vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesi bitcoin için büyük bir harekete neden oldu. Vadeli işlemler 11 Aralık tarihinde, Türkiye saatiyle gece saat 02.00’da başladı ve başladıktan kısa süre sonra

Güncel Haberler 0 Comments

İspanya, Blockchain Tabanlı Şirketler İçin Vergi İndirimi Yapacak

İspanya Halk Partisi, Blockchain teknolojisini kullanan şirketlere vergi indirimi yapacak yasalar düşündüklerini, Bloomberg’de yapılan bir röportajda açıkladı. Tasarı hazırlayan milletvekili Teodoro García Egea, Bloomberg’e yasanın bu yıl hazır olacağını söyledi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply