Güney Koreli Borsa Coinrail Hacklendi, Kayıp 40 Milyon Dolar

Güney Koreli kripto para değişim platformu Coinrail, Pazar günü bir hacking olayının kurbanı olduğunu ve kripto para birimi olarak yaklaşık 40 milyar WON (37.2 milyon $) zararı olduğunu söyledi.

Coinrail tarafından pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında, Pazar günü sistemlerine yapılan bir “siber saldırı” sonrasında hizmetlerini askıya aldığını doğruladı.

Çalınmış kesin miktarları açıklamayan Coinrail’de en büyük vurgun Pundi X üzerinden yapıldı ve yaklaşık 2,619,542,080 NPXS çalındığı bildirildi. Saldırının zararı 19,5 milyon dolara karşılık geliyor.

Korsanla ilişkili olduğu iddia edilen cüzdan adresinden elde edilen veriler, ATX tokenlarında 93 milyona (yaklaşık 13.8 milyon $) ve yaklaşık 6 milyon dolar değerindeki 831 milyon DENT tokenı yanı sıra Jibrel Network dahil olmak üzere bazı projelere ait bir dizi başka token da çalındı. Hırsızlık sırasında çalınan tokenların toplam değeri 40 milyon doları aştı.

Coinmarketcap verileri, Coinrail’in Pazar günü dünyanın en büyük 90. kripto para platformu olduğunu gösteriyordu.
Hacker, bugüne kadar 26 milyar tokeni ademi merkezileştirilmiş ERC-20 değişim platformu IDEX’te satmak amacıyla 2.6 milyar NPXS tokenine yönelmiş. IDEX, paraları tasfiye edilmeden önce bu tokenları dondurdu, Pundi X’in de eklediğini ekleyerek, tüm NPSX işlemlerini Pazar günü öğleden sonra durdurmak için kendi “acil güvenlik protokolü” nü başlattı ve mevcut arzının yüzde 3’üne eşit olan paranın çalınmasını araştırdı. Farklı değerlerdeki diğer çalınan kriptolar da başka bir merkezden dağıtılmış EtherDelta’ya gönderilmiş ve bunu da eterscan.io’dan elde edilen veriler ortaya çıkardı..

Coinrail, toplam coin rezervlerinin %70’inin bir çevrimdışı soğuk cüzdana taşındığını ve güvende kaldığını iddia ediyor. Operatör, “Pundi X gibi geliştiricilerle yapılan görüşmeler ve IDEX gibi platformlarla yapılan görüşmelerden dolayı kalan %30’un üçte ikisi donduruldu veya geri çağrıldı.

Coinrail;

“Coinlerin üçte biri araştırmacılar, ilgili borsalar ve Coin geliştiricileri ile araştırılıyor.”

Yorum Yapın!

%d blogcu bunu beğendi: