Petro’nun ardından, Türkiye ve İran’da “Milli Bitcoin” Çalışmaları Başlıyor

Petro’nun ardından, Türkiye ve İran’da “Milli Bitcoin” Çalışmaları Başlıyor

Venezuela’nın petrol destekli kripto parası Petro’nun 20 Şubatta ön satışının başlaması sonrası, Türkiye ve İran hükümetleri, devlet destekli dijital para birimlerini geliştirmeyi düşünüyorlar.

21 Şubat’ta, Petro’nun piyasaya sürülmesinden bir gün sonra, İran’ın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bürosu (İİT), İran’ın PostBank’ının kriptopara üzerinde çalıştıklarını tweetledi:

“Postbank’ın yönetim kurulunda, dijital para birimleri ve blok zinciri üzerine yapılan bir toplantıda, […] ülkenin ilk bulut tabanlı dijital para birimini uygulamak için görüşmelere başlandı.” dedi.

Petro’nun piyasaya sürülmesinden iki gün sonra, 22 Şubat’ta Orta Doğu haber ajansı Al-Monitor, MHP Milletvekili ve Genel Sekreteri Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun “Turkcoin” adlı bir “milli Bitcoin” çıkartılması önerisini sundu. Kripto paranın düzenlenmesine ilişkin bilgiler de MHP’nin 22 sayfalık raporunda anlatıldı.

Tanrıkulu’nun raporu, 7 Şubat tarihinde CNN Türk’ün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile yaptığı röportajdan iki hafta sonra, hükümetin milli bir kripto para birimini yaratmaya hazırlandığını söyledi.

Geçtiğimiz Kasım ayında,İran Siber Sivil Yüksek Komisyon’u (HCC), Bitcoin’i gündemine aldı. Komisyon, İran Merkez Bankası ile birlikte, kriptoparalarla ilgili bir rapor üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 21 Şubat tarihinde İran Merkez Bankası, İran’da kripto para birimlerini kontrol altına almak için konu üzerinde aktif bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Türk hükümeti, daha önce Bitcoin (BTC) ve kriptoparalara sert bir tutum takınmıştı. 2017 yılının Kasım ayında Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, kripto paraların spekülatif doğası ve kontrol altında olmaması nedeniyle caiz olmadığını açıklamıştı.

Ancak Tanrıkulu, Al-Monitor’e, kanunlarda kripto para birimleri hakkında yasaklama olmadığından, Türkiye’de kripto alım ve satımının yasal olduğunu söyledi:

“Yasak içermediğinden, kripto para birimleri kullanımı yasal olarak kabul edilebilir […] kripto para alım satımı yapmak ve Bitcoin madenciliği yoluyla kazanç sağlamak bugün Türkiye’de suç faaliyeti kapsamına girmemektedir.”

Tanrıkulu’nun raporunda, kara para aklama ve dolandırıcılık önlemek için Türkiye’de kripto düzenlemesine kesinlikle ihtiyaç duyulduğunu ve bunun yolunun da hükümetin kontrolünde olan bir “kripto para borsası”nın oluşturulmasının olduğunu belirtti.

Venezuela’nın kript parası Petro, bazı eleştirmenler tarafından, ülkeye uygulanan Batı yaptırımlarından kaçınmanın bir yolu olarak görüldü; İran da şu anda uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya.

Petro, hükümet destekli ilk kriptopara değil. Dubai’deki yerel yönetim, Ekim 2017’de devlet destekli emCash’i başlatmıştı. Yine 2017’de Kazakistan, Japonya ve Estonya, hükümet destekli kripto para birimlerini çıkartmayı gündemlerine almıştı.

Previous Ahmet Kenan Tanrıkulu'ndan Yerli Kripto Para Önerisi
Next Putin; "Blockchain Teknolojisinin Arkasında Durmamız Önemli"

About author

You might also like

Bitcoin Haber 0 Comments

Bitfinex Yeni Kullanıcı Kayıtlarını Kapattı, Davetiye Kodu Bulunamıyor

Dünyanın en büyük kripto para exchange platformu Bitfinex, üyelik alımlarını sessiz sedasız “davetiye” usülüyle kayıt şartına güncelledi ve platformunu bir nevi “üyelere özel klüp” haline getirdi. Bununla birlikte, exchange platformu

Bitcoin Haber 0 Comments

Tüm Beklentilere Karşı Yeniden… Bitcoin Fiyatı 13.200 Dolar!

Bitcoin fiyatı Çarşamba gününün en yüksek seviyesi olan 13.200 $ ‘a ulaştı ve yeni tarihi zirvesini gördü. Bitcoin fiyatı hala benzersiz bir yörüngede devam ediyor. Coinmarketcap’ten ortalama verilere göre Bitcoin,

Altcoin Haber 0 Comments

Davos: Blockchain burada kalıyor

Bitcoin ve blockchain, son birkaç ay içinde iyi bir nedenle, ayrıntılı olarak incelendi. Büyük bir risk olabileceği ve parabolik olarak yükselen fiyatlar şeklinde dikkate alınması önerildi. Dünyanın finansal kurumlarının ofislerinde

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply