Ukrayna Polisi; Sahte Kripto Para Borsası İşleten Dört Kişi Tutuklandı

Ukrayna polisi 21 Haziran’da, sahte kripto para alışveriş platformu yönettiğinden şüphelenilen dört kişiyi tutukladı.

Yaşları 20 ile 26 arasında olan dört kişinin, en az altı kripto para borsasını işlettikleri iddia ediliyor. İddia edilen suçlama, kullanıcılara sahte olumlu geri bildirimler ile exchange platformlarını tanıtması oldu. Polisin, şüphelilerin “programlama alanında özel bilgi ve becerilere” sahip olduklarını ve “exchange sitelerinin içeriğini yönetmek için kendi CMS sistemini oluşturduklarını” belirtti.

Şüphelilerin evlerine yapılan baskın sırasında polisler, bilgisayarları, flash sürücüleri, akıllı telefonları ve diğer cihazları ele geçirdi. Ukrayna Ulusal Polisi sözcüsüne göre, sahte sitelerin listesi tamamlanmadı. Yetkililer, kullanıcıların hileli borsalar tarafından dolandırılmış olup olmadıklarına dair bilgi vermelerini istiyor.

Dün, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, PlexCorps’un sahibi olan Dominic Lacroix‘in varlıklarını dondurmak için ek bir acil mahkeme emri almıştı. Lacroix ve ortağı Sabrina Paradis-Royer, geçen yıl Ağustos ayında PlexCorps tarafından yapılan PlexCoin ICO‘suna ilişkin olarak menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlandı. ICO’nun binlerce yatırımcıdan toplam 15 milyon dolar topladığı ortaya çıktı.

Ayrıca, Los Angeles’daki bir Bitcoin tüccarının, kayıt dışı olarak milyonlarca dolarlık bir Bitcoin-Fiat işi yürüttüğü iddiasıyla yargılandığını biliniyor. 50 yaşındaki Theresa Tetley’nin, 2014 ile 2017 yılları arasında localbitcoins.com üzerinden karaborsa şirketleriyle, yılda en az 300.000 dolar kazandığını da bildirdi.

Yorum Yapın!

%d blogcu bunu beğendi: