bitcoin
Bitcoin (BTC) $36,371.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,148.95
tether
Tether (USDT) $0.990206
binance-coin
Binance Coin (BNB) $297.68
Ana SayfaKripto Para Haberleri200'den Fazla Alman Bankası, Dijital Euro: Pan-Continental için Birleşti

200’den Fazla Alman Bankası, Dijital Euro: Pan-Continental için Birleşti

Çin, ilk ulusal dijital para birimini piyasaya sürme yarışında erken hamle avantajına sahip olabilir, ancak diğer büyük ülkelerin de geride kalmayacağı görünüyor. Alman Bankaları Birliği (Bankenverband) dün Euro Bölgesi ekonomisinin programlanabilir dijital bir eurodan fayda sağlayacağını açıkça belirten bir bildiri yayınladı.

Belge, diğer şeylerin yanı sıra, devlet tarafından belirlenen para politikasının bir parçası olmayan dijital para birimlerinin olası risklerini de ortaya koyuyor.

Para Politikasında Kontrol Hükümette Olmalı

Rapor, 11 üye dernek ve 200’den fazla özel ticari bankanın dijital para konusundaki resmi teklifini sunmaktadır.

Facebook’un sorunlu kripto para birimi projesi Libra’nın, dijital para birimlerinin küresel finansal düzen üzerindeki olası etkileri hakkında sorulara cevap veremeyerek eşek arısı yuvasını temelden karıştırdığı belirtiliyor. Rapor ayrıca, özellikle bu dijital çağda bu sırayı kimin şekillendireceğini belirlemek için açık bir politika çerçevesine duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Hükümet ve kurumlarının ekonomi ile ilgili tüm meseleleri çeken fiili bir kolektif olması gerektiğinin altını çizen yazı, tüm paydaşların birlikte çalışabilir kripto bazlı bir dijital euro piyasaya koyma çabalarını birleştirilmesinin tam zamanı olduğunu öne sürüyor.

“İstikrarlı bir para birimi, devlet egemenliğinin kilit bir unsuru olmasını sağlayan ekonomik sistemin temelidir. Bu nedenle mevcut parasal sistemin istikrarı, kripto bazlı dijital para sağlanmasıyla tehlikeye atılmamalıdır. ”

Raporda ayrıca, kripto temelli Avro için Alman bankalarının gelişiminde rol oynayacakları sözüyle pan-European ödeme platformu kurulması da önerildi.

Dijital Euro İçin Yasal Kuruluş; Pan-Continental

Bankanverband’a göre, pan-European dijital Euro’ya giden yol ancak tüm üye devletler mevcut rekabet yasasına göre ortak bir zemin oluşturduklarında başarılı olabilir. Bankanverband ayrıca, bankaların eşit temele sahip olmaları gerektiğini ve bu cephede geçerli olan kanunun farklı Avrupa pazar katılımcılarının işbirliği yapması için gereken yasal kesinliği sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Raporda ayrıca, hükümetlerin desteklediği bir dijital para biriminin bugünün dijital döneminde artan bir önem kazanmasına rağmen, bu girişimlere yönelen yetkililerin mevcut parasal sistem için varoluşsal bir tehdit oluşturmamasını sağlaması gerektiğini savundu.

İlgili bir notta, Alman milletvekilleri, Fransa’daki mevkidaşlarıyla birlikte, Facebook’un dijital parası Libra’yı en sert eleştirenler arasındaydı ve tartışmalı durağan StableCoin’i defalarca küresel mali düzen için bir tehdit olarak görüyorlardı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
4.59%
$36,371.00
$1,669.43
Ethereum (ETH)
6.85%
$2,148.95
$147.20