Ana Sayfa Kripto Para Haberleri 2010'da Alınan 100 Dolarlık Bitcoin, Şimdi 75 Milyon Dolar!

2010’da Alınan 100 Dolarlık Bitcoin, Şimdi 75 Milyon Dolar!

Bitcoin fiyatı alıp başını giderken, bu hafta başlarında CNBC, son birkaç ay içinde Bitcoin ile ilgili geniş kapsamda yayın yapan birkaç ana yayın organı arasında yer aldı ve 2010 yılında 100 dolarlık Bitcoin’in satın alınmasının şuanda 75 milyon doları bulduğunu açıkladı.

Yedi yıldan kısa bir sürede, Bitcoin fiyatı yaklaşık 0.003$ ‘dan 2.399$’ a yükseldi. Bu, yatırım olarak 796.000 kat getiri sağlamak demek. Nitekim, 24 Mayıs’ta Bitcoin fiyatı 2.392 dolar seviyesi ile tarihi zirversini gördü. Ayrıca kurumsal yatırımcılardan bitcoin’e sürekli artan bir talep var.

Ana akım medya analistleri, yatırımcıların sadece Bitcoin’in bu yükselişinin spekülatif olduğu görüşünde. Ancak GoldSilver.com’un kurucu ortağı Mike Maloney de dahil olmak üzere önde gelen yatırımcılar, diğer yatırımcıları Bitcoin’i kaçınılmaz küresel ekonomik belirsizlik ve finansal istikrarsızlığa karşı korumak için zorunlu bir varlık olarak değil, yalnızca sabit bitcoin yatırımcısı olarak tutmaya teşvik ediyorlar.

Dijital para ve dijital nakit olarak Bitcoin

Ayrıca Japon Bitcoin endüstrisi, Bitcoin’i dijital para ve dijital nakit olarak düşünüyor. Ülkenin en büyük holdinglerinden bazıları, bölgedeki hızla büyüyen kriptopara yatırımcıları için yüksek likidite sağlamak amacıyla Fiat-Bitcoin borsalarını başlattı.

Ayrıca, ülkenin en yaygın kullanılan Satış Noktası (PoS) sistemlerinin arkasındaki şirket olan Bic Camera, Peach Aviation ve Recruit Holdings gibi Japonya’nın en etkili şirketlerinden bazıları, Bitcoin’i müşterilerine resmi bir ödeme seçeneği olarak sunuyor.

Bu nedenle, Bitcoin’in Washington Post da dahil olmak üzere birçok ana akım medyada belirtildiği üzere “riskli bir yatırım” olarak sınıflandırılması, Bitcoin’in küresel ekonomide oynadığı rolün adil bir değerlendirmesi değil. Bitcoin, bankacılık ve finans endüstrileri ile doğrudan rekabet eden alternatif bir finansal ağdır. Şuan için Bankacılık ve finans endüstrilerini gereksiz hale getirebilecek tek teknoloji olabilir.

Washington Post’un bir analizine göre, “Birçok yatırımcı, dövizdeki meteorik yükseliş çok cazip olsa da, döviz son derece uçucu ve riskli bir yatırım” dedi. Ancak, dünyanın önde gelen yatırım firmalarından Fidelity Investments, bir yatırım Yıllık gelirinde 15,9 milyar doları bulan ve 2.13 trilyon dolar değerinde varlık yöneten firma, bu değerlendirmeyle hemfikir değil ve Bitcoin’i, altından tartışmasız olarak daha güvenilir olan güvenli bir cennet varlığı olarak görüyor.

2010’da 10.000 dolarlık Bitcoin yatırımı şimdi 200 milyon dolar değerinde iken, altına yapılan özdeş bir yatırım 9.900 dolar zarar ile negatif bir getiriye yol açtı.

Kaynak: CoinTelegraph

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.