bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,869.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,993.18
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $453.80
Ana SayfaKripto Para Haberleri2019 Yılı Kripto Para Borsalarının İflas Yılı Olabilir

2019 Yılı Kripto Para Borsalarının İflas Yılı Olabilir

2017 yılında, ICO balonu resmen patlamıştı. Şimdi, benzer bir durum iflas eden birçok kripto para borsası için geçerli. Borsa iflasları 2019’un ‘ICO balonu’ olabilir mi?

2017 başarısız ICO yılıysa, 2019 da borsa iflaslarının ve yanlış borsa yönetimlerinin yılı olabilir.

Bu yıl kripto para piyasasındaki borsa liderlerinin güçlendiği ve sağlamlaştığı bir yıl oldu. Binance, Kraken, Coinbase ve benzeri borsa devleri kripto para ticaretine hükmettiler. Sonuç olarak, onlar güçlerine güç katarken küçük rakipler -tabiri caizse- ezildi. Büyük borsa şirketlerinin kripto para piyasasında sağlamlaşması, sayısız küçük borsa girişimlerinin iflaslarına sebep oldu.

Kripto Para Borsalarının İflas Yılı

2019’daki borsa iflaslarını şöyle bir düşündüğümüzde ilk akla gelen, yakın zamanda gerçekleşen QuadrigaCX’in iflasıdır. Kanada’nın en büyük borsası olarak kabul edilen QuadrigaCX, CEO’su ve kurucusu Gerald William Cotten, Aralık 2018’de Hindistan seyahatinde bilinmeyen bir nedenle öldü. Şirket şu an vefat etmiş olan CEO’nun, soğuk cüzdan şifrelerinin tek sahibi olması nedeniyle büyük bir ihmal sonucu iflas etti. Elbette QuadrigaCX kesin bir iflas vakası örneği değil, ancak 2019 yılının özeti diyebiliriz.

Diğer iflasların durumu daha netti. Örneğin, CoinExchange.io “kripto kışında” hayatta kalamadı ve kripto para dünyasına kapılarını kapatmak zorunda kaldı. BeInCrypto’nun bildirdiğine göre, borsa faaliyetlerini devam ettirecek etkin bir kaynağa sahip değildi. Benzer bir hikaye ise 6 ay önce şüpheli koşullar altında iflas başvurusunda bulunan CobinHood ile yaşandı. Daha sonra Polonya’nın önde gelen kripto para borsalarından biri olan BitMarket de hiçbir geliri olmadığı için iflasını duyurdu.

Diğer yandan büyük ve kurumsal olarak desteklenen borsalar da önemli bir işlem hacmi elde etmek için birbirleriyle mücadele halindeler. 1 hafta önce de BeInCrypto, Nasdaq destekli DX.Exchange’in de kapanacağını bildirdi ve iflas nedeninin ise mali sıkıntılardan kaynaklı olduğu bildirildi.

Piyasa İyileşmeden Daha Kötüye Gidebilir

Piyasanın 2018’de başlayan bu zor zamanları yavaş yavaş biterken çoğu borsa şirketi hala karlı kalmak için mücadele ediyor. Yüksek kapasiteli ekonomiye sahip olan borsalar fırtınayı atlatabilirler, hatta bazı durumlarda daha fazla pazar payına bile sahip olurlar ama diğer yandan küçük borsalar teslim olmak zorunda kaldı ve kalmaya devam ediyorlar.

Örneğin, bu şok edici istatistiği ele alalım: Business Korea adlı haber sitesi bu yıl ülkedeki tüm kripto para cinsi borsaların % 97’sinin iflas eşiğinde olduğunu tespit etti. Bu durum şu anda birçok borsa için ciddi bir problem. Durum o kadar ciddi bir hal aldı ki, HitBTC gibi daha eski, yerleşik borsalar için potansiyel olarak iflas ediyor gibi dedikoduları bile çıktı.

Şu anda kripto para birimi endüstrisindeki borsalar ve piyasada girişimciler arasında büyük bir sarsıntı yaşıyoruz ve bunun sonuçları 2017’deki ICO balonunun patladığı zamanki gibi güçlü bir şekilde hissedilecek gibi duruyor. Binance gibi büyük borsalar güçlerini daha da pekiştirecek. Bununla birlikte, yükselişe meyilli gibi görünen aldatıcı piyasa döngüsü yeniden düzelene kadar, piyasanın genelinde daha fazla iflas haberleri görebiliriz.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.18%
$58,869.00
$1,872.03
Ethereum (ETH)
4.14%
$3,993.18
$165.32