Ana Sayfa Kripto Para Haberleri 231 Bin'den Fazla Bitcoin Satıldı, Piyasa Bu Durumu Absorbe Eder mi?

231 Bin’den Fazla Bitcoin Satıldı, Piyasa Bu Durumu Absorbe Eder mi?

Blockchain analitik firması Chainalysis’in en son piyasa istihbarat raporuna göre, geçen hafta 231.000’in üzerinde Bitcoin (2.54 Milyar Dolar) ve 3.5 Milyon Ethereum (1.05 Milyar Dolar), %25’in üzerinde kar elde etti.

Bitcoin son aylarda 11.500$’ın üstüne çıktığından ve Mart ayında 3.800$’a düştüğünden bu yana değerinin %200’ünden fazlasını telafi etti. Ethereum da son iki yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Peki piyasa bu tür bir kripto para satışını emebilir mi?

Herhangi bir varlığın %25 oranında artması durumunda, ”tipik hodl” olmayan yatırımcılar genellikle elinde bulundurdukları varlıklarını tasfiye etmeye çalışırlar. Bazıları, kar elde ettikleri bu varlığa tekrar yatırım yaparken, bazıları ise yatırımlarını çeşitlendirip harcama yaparlar. Her iki durumda da raporlar satışın nasıl gerçekleştiğinden veya tekrar yatırım yapılıp yapılmadığından bahsetmez, sadece satışın ortaya çıktığından bahseder.

Raporun, Bitcoin ve Ethereum’un gönderildiğini söylediğini, ancak bunun için bir hedeften bahsetmediğini belirtmek gerek. Bu denli bir Bitcoin ve Ethereum satışının borsalar veya diğer yollar ile tasfiye edildiği muhtemel. Chainalysis’ten elde edilen veriler, borsalara Bitcoin girişinin Ağustos ayında, 90 günlük ortalamanın üzerinde olduğunu ortaya koyuyor.

Holdingleri tasfiye etmeye yönelik bu artış, Bitcoin’in bu yıl ilk kez 10.000$’ı aştığı Şubat ayı seviyelerine benziyor. Ancak, bu yükselişten bir ay sonra borsaların çökmesi, BTC piyasasını da etkilemiş ve Bitcoin 4.000$’ın altına düşmüştü. Rapor, 10.000$’lık yükseliş ile Mart ayındaki çöküşün piyasa emiliminden kaynaklandığını gösteriyor.

”Bu olay, 2020 Şubat ortalarında, fiyatların mevcut seviyelerinde seyrettiği zaman gönderilen miktara benzer bir miktar. Pazarın bu ekstra arzı emmesi nedeniyle Bitcoin fiyatı Şubat ortalarından sonra düştü.”

Bu veriler ve fiyatın Şubat 2020 seviyelerinin üzerinde olduğu göz önüne alındığında, piyasa bu kadar aşırı bir arzı emebilecek mi? Rapor, fiyat artışına bağlı olarak Bitcoin piyasalarında kar elde etmenin 2017 yılına göre nispeten düşük olduğunu belirtiyor.

Bu olay, Aralık 2017 ve Temmuz 2019’daki beş haneli artışlar ile karşılaştırıldığında, fiyatları korumak için daha büyük miktarda BTC satılabileceğini gösteriyor. Ancak piyasa henüz böyle bir talep seviyesinde değil.

Her boğa piyasasında fiyatların daha da artmasını bekleyenler ve fiyatların hedefledikleri oralara gelmesiyle varlıklarını tasfiye edenler vardır. Tasfiye edenler, bekleyenlerden daha fazla ise piyasa fiyatları aşağıya çekecektir.

Bir hafta önce Bitcoin fiyatı 12.000$’ın üzerine çıktıktan hemen sonra düştüğünde durum böyleydi. Şuan BTC bu düşüşü atlattı ve son bir haftadır 11.500$’ın üzerinde işlem görüyor. Bu seviyelerde bekleyenler sayıca üstünse, tasfiye acelesi devam edecek ve piyasa emilimi tekrar devreye girecektir.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve Ethereum'u güçlü bir şekilde geride bırakan...

DeFi Tokenları Son Düşüşlere Rağmen Kazanç Açısından Hala Birinci

Merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenları, son piyasa düzeltmesi sırasında büyük bir geri çekilme yaşadı, ancak DeFi tokenları bu yıl içerisinde şimdiye kadar elde edilen kazançlar...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem yapmış kullanıcılarına...