Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Analiz Kimsesiz Bitcoinler; Şimdiye Kadar 4 Milyon Bitcoin Karanlığa Gömüldü

Kimsesiz Bitcoinler; Şimdiye Kadar 4 Milyon Bitcoin Karanlığa Gömüldü

Herhangi bir varlık üzerinde ister altın, ister fiat para veya hisse senedi olsun, birtakım tehditler vardır. Bu varlıkların hemen hepsinde kayıp, hırsızlık veya imha gibi gerçek dünya sorunları var ve Bitcoin de bu varlıklardan ayrı değil. Bitcoinlerin çalınması konusunda yeterince literatür var, insanlar siber suçlulara maruz kalabiliyorlar ve bu şekilde paralarını kaybeden birçok insan var.

Korkunç Rakamlar

Bitcoin Blockchain’i inceleyen dijital bir adli tıp firması olan Chainanalysis’in yeni araştırması, 3.79 milyon Bitcoin’in zaten çoktan kaybolduğunu gözler önüne serdi. Bu, çalışmanın bulgusunun yüksek tahmini üzerinde, düşük tahminleri hala 2,78 milyon BTC olarak şaşırtıcı bir sonuca denk geliyor. Bu kayıp kripto paraların yüzdesini, bugün %17 ile %23 arasında çıkarılan kripto para maden ocaklarına dayandırıyor.

Nereye Gittiler?

Chainanalysis tarafından sağlanan verilere göre, araştırmaları oldukça kapsamlı ve spekülasyondan fazlası gibi görünüyor.

Farklı şekillerde kaybolan coinlerin bölümlenmesinde, 2017’de çıkarılan kripto paralara – ki bunların hala sağlam ve mevcut olduğuna inanılıyor – parçaladılar. 2017’de büyük miktarlarda kriptopara fraksiyonlarının değeri göz önüne alındığında daha fazla dikkatli olmasının mantıklı olacağı düşünülmektedir.

Stratejik yatırımlara atıfta bulunduklarında, coinlerini çok uzun süre tutan ve böylece kaybolmayan, durgun duran bir konumda büyüyen insanlara bakıyorlar.

Satoshi’nin Paraları

İlginçtir ki Blockchain Analizi ile büyük bir iddia da; orijinal olarak Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya ait coinleri dikkate alıyorlar. Satoshi Nakamoto’nun bir milyon bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, Chainanalysis sonsuza dek kaybedilen bitcoin’leri de sınıflandırmaya karar verdiler. Araştırma, Nakamoto’nun bitcoinleri, kayıp bitcoinlerin tahmini değerinin neredeyse yarısını oluşturduğu iddiası, araştırmalarına dayanan ciddi bir bir iddiadır.

Bir gün, Nakamoto uykusuz bir dev gibi uyanabilir ve paralarını tekrar oyuna sokabilir, bunun sonucunda bitcoin pazarı oldukça büyük bir patlamaya öncülük etmek zorunda kalabilir.

Peki bu önemli mi?

Bitcoin sınırlı olarak bir arz vaadiyle çalıştığı için, özellikle %25’lik bir oranda coinler, pazarı belirlemekte büyük bir rol oynamaktadır. Madencilik piyasaya yansımazsa, arz ve talep oldukça bozulacaktır.

Bununla birlikte, Bitcoin’in insanların algıladığından daha kıt olduğu anlamına mı geliyor?

Chainalysis Kıdemli Ekonomisti Kim Grauer şöyle dedi;

“Bu çok karmaşık bir sorundur. Bir yandan, piyasa değeri ile ilgili doğrudan hesaplamalar kayıp paraları dikkate almaz. Bu alanın ne kadar yüksek spekülatif bir alan olduğunu göz önüne aldığımızda, bu piyasa değeri hesaplamaları, harcama faaliyetini etkileyen ekonomik modeller haline gelebilir. Ancak pazar, talebi ve arzı mevcut hale getirdi. Ayrıca fiat rezervlerini, döviz kurlarını etkileyerek azaltmak ya da artırmak için kullanılan para politikası prosedürü iyi bilinmektedir. Yani cevap hem evet hem de hayır. ”

yabancı kaynak: cointelegraph

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Bitcoin Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum Bitcoin ağının güçlü kaldığı anlamına geliyor. Blockchain.com kurucu...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...