bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,538.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,279.99
tether
Tether (USDT) $0.999250
binance-coin
Binance Coin (BNB) $587.03
Ana SayfaKripto Para Haberleri4000 Kat Daha Fazla Sermaye Verimliliği: İşte Uniswap V3'ün Tüm Ayrıntıları

4000 Kat Daha Fazla Sermaye Verimliliği: İşte Uniswap V3’ün Tüm Ayrıntıları

Bugün yayınlanan v3 lansmanının yeni ayrıntılarına göre, pazar lideri merkezi olmayan değişim platformu Uniswap’in üçüncü yinelemesi bu baharda geliyor.

Geçtiğimiz hafta, Uniswap’in kurucusu Hayden Adams, attığı bir tweet‘te v3’ü kamuya açıklamak için sabırsızlandığını söylemişti. Heyecanlanan tek isim Adams değildi, sektör genelinde, piyasa uzmanları v3’ün v2’ye kıyasla iyileştirme özellikleri üzerinde kafa yoruyorlardı. Bugün yayınlanan yeni ayrıntıların Mayıs ayında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yükseltmenin merkezinde, likidite sağlayıcılarının (LP’ler), konsantre likidite olarak adlandırılan bir yaklaşım olan, özelleştirilmiş fiyat aralıkları dahilinde pazarlar yapma yeteneği var. LP’ler, varlıklarını Uniswap kullanıcılarının ticaret yaptığı likidite havuzlarına yerleştirmekten sorumlu. Bu, likidite sağlayan ve böylece traderların pozisyonlara girip çıkmalarına yardımcı olan Wall Street piyasa yapıcıları ile karşılaştırılabilir.

Daha önce, LP’lerin sonsuz bir fiyat aralığı için hazırda sermaye bulundurmaları gerekiyordu (örneğin, 500.000$ ile 1 milyon$ gibi olası olmayan fiyatlardan ETH ticareti), bu da ücret kazanmak için çalışmak yerine boşta kalacağı anlamına geliyordu.

Şirket, v3 yayınlanmadan önce, “Uniswap v3’te, LP’ler özel fiyat aralıkları içinde sermaye tahsis edebilir ve bu süreçte kişiselleştirilmiş fiyat eğrileri oluşturabilir” dedi.

Yeni yaklaşım, bir likidite sağlayıcısının sermayeyi etkin bir şekilde daha verimli hale getirecek. LP’ler likiditelerini işlemlerin gerçekleştiği fiyat aralığına yönlendirebilecek ve karşılığında sermayelerinden daha yüksek bir getiri elde edebilecekler.

Uniswap strateji lideri Teo Leibowitz; “Daha fazla ücret kazanmak için aynı miktarda sermaye koyabilir veya başka herhangi bir stratejiye yatırım yapmak için biriktirilen marjinal sermayeyi kullanabilirsiniz” dedi. Bu değişiklik, genel ticaret deneyimini iyileştirecek olan Uniswap’teki kaymayı azaltmayı amaçlıyor. Stratejik bir bakış açısından, sermaye verimliliğine bu odaklanma, belki de Uniswap’in pazardaki hakim konumunu daha da güçlendirecek.

Uniswap, herhangi bir günde Ethereum’daki işlemlerin %20 ile %25’ini oluşturuyor. Geçen ay proje ticaret hacminde 30 milyar doların üzerinde bir rakam gördü. Platform, DEX pazarının %60’ını oluşturuyor ve diğer Ethereum DEX’ten yaklaşık 15 kat daha fazla kullanıcıya sahip.

Verimlilik

LP sermaye verimliliği sorunu, Uniswap’in başlangıcından bu yana uğraştığı bir sorun. Daha geniş anlamda, bazı yönlerden bugüne kadarki DEX gelişimini özetleyen bir konu.

Pazar genelinde, Curve’den DODO’ya ve Balancer’a kadar rakip projeler aynı konuyu inceliyor; DEX’te likidite sağlamanın nasıl daha verimli hale getirileceği. DEX’lere bağlı diğer birçok sorun (örneğin, kayma ve ticaret yürütme) Ethereum ağına özgü ölçeklendirme sınırlamalarına ek olarak bu sorundan kaynaklanıyor.

Örneğin Curve, bu cephede bazı ilerlemeler kaydetti. Ancak elde edilen verimlilikler yalnızca stabilcoin’den stabilcoin’e transferlere uygulandı. Bu arada dengeleyici, ağırlıklı kripto sepetlerine likidite sağlamayı kolaylaştırdı. Ancak Uniswap’ın görüşüne göre, hiç kimse sorunun özünü ele almadı.

Ölçeklendirmeye gelince, proje 5 Mayıs’ta bir Ethereum Layer 1 ana ağ lansmanını Mayıs ortasında bir Optimistic Rollup katman-iki dağıtımıyla hedefliyor. Optimism’i ölçeklendirme girişiminin buluşu olan bu özel katman 2 uygulaması, iş hacmini artırmayı ve gaz ücretlerini etkili bir şekilde sıfıra düşürmeyi hedefliyor.

Ölçeklendirmeyi ele almanın ve özelleştirilebilir likidite aralıklarının eklenmesinin yanı sıra v3, platformu olası rakiplere karşı güçlendirmeyi amaçlayan bir dizi başka özellik de içeriyor.

Güncellenmiş bir ücret yapısı, v3’ün başka bir yeni özelliği. Herkese uyan tek bir fiyatlandırma yapısı yerine v3, LP’lere üç farklı ücret katmanı sunacak; %0,05, %0,30 ve %1,00.

LP’ler, bu haliyle varlıkları daha değişken olan varlıklarda pazar yapmaktan daha fazla ücret alacak. Bu yaklaşım, az işlem gören ve uzun kuyruklu varlıkların alım satımını kolaylaştıracak. Aynı LP’ler, istedikleri varlıkla meşgul olma esnekliğine sahip ve bu varlıkların dalgalanması veya riskine göre tazmin edilecek.

Leibowitz konuyla ilgili; “Protokolün her tür pazara hizmet vermesi ve her tüccar için en iyi platform olması için, farklı çiftlerin farklı ücret katmanlarına sahip olması gerekir” dedi.

Uniswap bile, likiditeyi değiştirilebilir hale getirmenin daha zor olduğu gerçeği dahil olmak üzere v3’ün bazı küçük dezavantajları olduğunu kabul ediyor (yani LP tokenları birbirinin yerine geçemez). Ayrıca, ücretler havuza sürekli olarak yeniden yatırılmaz. Leibowitz, üçüncü tarafların protokole bağlı olarak bunu kendi adına yapan sözleşmeler yazabileceğini ve token’ları değiştirilebilir hale getirebileceğini söyledi.

Uniswap ekibinde, açık kaynak doğasının dezavantajları da olduğu, yani herkesin halka açık kodu alıp kendi sürümlerini oluşturabileceği de unutulmadı.

Bu, Uniswap klonu SushiSwap durumunda zaten oldu. SushiSwap, Uniswap’i kopyalayıp kendi yönetim token’ını sunarak, kısa sürede piyasadaki en büyük DEX’lerden biri haline geldi. Bazı verilere göre SushiSwap, Şubat ayında DEX hacminin %20’sinden biraz fazlasını oluşturdu.

Uniswap v3 Core protokolü, BSL 1.1 kapsamında lisanslanmıştır ve bu, projeye ticari girişimlerin doğrudan kopyalanmasını önlemede daha fazla diş verecektir. Bu lisans, platforma bağlanmak isteyen cüzdanlar veya diğer mobil uygulamalarla entegrasyonları etkilemez.

Gelecekte, Uniswap’in yönetişim token’ı sahipleri bu lisansları uygun gördükleri şekilde ayarlayabilecek. İki yıl içinde bu lisans, UNI yönetişim katılımcıları tarafından hızlandırılmadıkça geçersiz olacak. Yine de anonim oyuncuları tamamen uzaklaştırmıyor.

Ancak bu cephede Leibowitz, ekibin bu tür rakipleri savuşturmak için teknolojiyle yeterince avantajlı olduğu görüşünde.

V3’ün arkasındaki karmaşık matematik konusunda uzmanlaşmanın yanı sıra proje, gelişmeyi teşvik etmek için hibeler için hazinesinde 2 milyar dolarlık bir savaş sandığına sahip. Önümüzdeki 3,5 yıl boyunca (fiyatlar sabit kalırsa )proje yaklaşık 20 milyar dolara sahip olacak.

Ayrıca v3, kamuoyu dışında gerçekleşen son büyük güncellemeyi temsil ediyor. Buradan geliştirme ekibi dizginleri topluluğa devredecek.

Leibowitz, “750.000$ değerindeki ilk hibe dalgası 20’den fazla projeye dağıtıldı, ikinci bir dalga başlamak üzere” dedi.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.81%
$56,538.00
$457.96
Ethereum (ETH)
3.96%
$4,279.99
$169.49