ABD Başkanı Trump, Venezülla’nın Kripto Parası Petro’yu Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella’nın petrol destekli kripto para birimi olan Petro’yu 19 Mart’taki yürütme kararıyla yasakladı. Yasağın, Venezüella Devlet...

0

ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella’nın petrol destekli kripto para birimi olan Petro’yu 19 Mart’taki yürütme kararıyla yasakladı.

Yasağın, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ‘ya baskı yapmak için düzenlenen kampanyanın bir parçası olduğu bildiriliyor. Dün itibariyle ABD vatandaşlarının, petrol endeksli dijital para birimi kullanarak işlem yapması yasaklandı.

 

Yasak, Maduro hükümetinin döviz rezervlerini artırma çabalarını boşa çıkardı. ABD doları ve euro cinsinden kabul edilen işlemlerin sunulması, Venezüella’da döviz ambargosu olduğu için Venezüella vatandaşlarının yasal olarak katılamaması anlamına geliyor.

Sipariş ayrıca ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ‘i yönetici emrini uygulamak için düzenlemeler yayınlama yetkisi verdi. Hazine Bakanlığı bu yılın başlarında dört Venezüella hükümet yetkilisi hakkında yaptırımlarını açıklamıştı.

Mnuchin’e göre, “Başkan Maduro rotasını düzeltmek yerine Venezuelanın ekonomisini daha da batırarak insani bir krizi teşvik ediyor. Maduro rejimi, kripto parasıyla yaptırımları atlatmaya çalışıyor. ”

Hazine Bakanlığı, Ocak ayında yatırımcıları Petro’yu “Venezüella halkının kaynaklarını daha fazla yağma ederken Maduro rejimini desteklemek için başka bir girişim” olarak adlandırmaktan kaçınmaları konusunda uyardı.

Petro, yabancı hükümetlerin destek ve ilgisini çekmeye çalıştı. Bu yılın başlarında Venezüella hükümeti, Polonya’nın gıda ve ilaç ticaretini Petro ile yapacağını iddia etmişti. Daha sonra bu iddia Polonya Maliye Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedilmişti.

Petro’nun geleceği ABD’nin getirdiği yasak ile biraz bulanmış görünüyor. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri göreceğiz.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.