Ana Sayfa Kripto Para Haberleri ABD Başkanı Trump, Venezülla'nın Kripto Parası Petro'yu Yasakladı

ABD Başkanı Trump, Venezülla’nın Kripto Parası Petro’yu Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella’nın petrol destekli kripto para birimi olan Petro’yu 19 Mart’taki yürütme kararıyla yasakladı.

Yasağın, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ‘ya baskı yapmak için düzenlenen kampanyanın bir parçası olduğu bildiriliyor. Dün itibariyle ABD vatandaşlarının, petrol endeksli dijital para birimi kullanarak işlem yapması yasaklandı.

 

Yasak, Maduro hükümetinin döviz rezervlerini artırma çabalarını boşa çıkardı. ABD doları ve euro cinsinden kabul edilen işlemlerin sunulması, Venezüella’da döviz ambargosu olduğu için Venezüella vatandaşlarının yasal olarak katılamaması anlamına geliyor.

Sipariş ayrıca ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ‘i yönetici emrini uygulamak için düzenlemeler yayınlama yetkisi verdi. Hazine Bakanlığı bu yılın başlarında dört Venezüella hükümet yetkilisi hakkında yaptırımlarını açıklamıştı.

Mnuchin’e göre, “Başkan Maduro rotasını düzeltmek yerine Venezuelanın ekonomisini daha da batırarak insani bir krizi teşvik ediyor. Maduro rejimi, kripto parasıyla yaptırımları atlatmaya çalışıyor. ”

Hazine Bakanlığı, Ocak ayında yatırımcıları Petro’yu “Venezüella halkının kaynaklarını daha fazla yağma ederken Maduro rejimini desteklemek için başka bir girişim” olarak adlandırmaktan kaçınmaları konusunda uyardı.

Petro, yabancı hükümetlerin destek ve ilgisini çekmeye çalıştı. Bu yılın başlarında Venezüella hükümeti, Polonya’nın gıda ve ilaç ticaretini Petro ile yapacağını iddia etmişti. Daha sonra bu iddia Polonya Maliye Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedilmişti.

Petro’nun geleceği ABD’nin getirdiği yasak ile biraz bulanmış görünüyor. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...