bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,004.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,051.12
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $475.28
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinABD Hazinesi Bakanlığı Stablecoin Konusunu Düzenlemeye Hazırlanıyor

ABD Hazinesi Bakanlığı Stablecoin Konusunu Düzenlemeye Hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir süredir tartışma konusu olan Stablecoin regülasyon kapsamında alınacak.

Bloomberg’in aktardığı habere göre, ülkemizde sabitcoin olarak da bilinen stablecoin’ler konusunda net bir adım atmaya hazırlanan ABD Hazine Bakanlığı, herhangi bir düzenleme getirilmemesini endişe kaynağı olarak görüyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan raporlarda stablecoin’lerin tehlike yarattığı ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtiliyor. Hazine Bakanlığı yetkilileri tether ve diğer stablecoin’leri hızla regülasyon kapsamına almak için çalışmalara başladı.

ABD Hazine Bakanlığı

Stabilcoinler Yetkilileri Endişelendiriyor

Stablecoin konusunda yalnızca ABD değil, ekonomisi gelişmiş birçok ülke de çekince duyuyor. Küresel finans kuruluşlarının da bu yönde raporlarının olması ülkelerin endişelerini daha da artırıyor. Konuya ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri düzenleyici kurumları daha çok eğiliyor ve raporlarında Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS)’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı CBDC açıklamalarına yer veriliyor. Bu ülkeler tarafından CBDC stablecoinlere karşı bir mevzi vazifesi görüyor.

Raporda, kripto para birimlerinin dalgalı piyasası nedeniyle hızlı alınıp, yine aynı süratle satıldığı bilgisine yer verildi. Bu durumun oldukça tehlikeli sonuçlar doğurduğunu belirten Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, tüm risklerin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Hazine Bakanlığındaki uzmanlar Facebook’un duyurduğu Diem stablecoin’i konusunda da endişeli olduklarını gizlemiyorlar. Coin’in, yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Düzenleme konusunda piyasa bir adım atılmasını beklerken, ABD hükümetinin bu konuda daha net tavır almasını istiyor. Adımın atılıp, atılmayacağı ve ne zaman hamle yapılacağı merak konusu oldu.

Gelecek Hafta Düzenleyici Çerçeve Gelebilir

Bloomberg yaptığı haberde ABD Hazine Bakanlığının stablecoin hakkında hazırladığı düzenleyici çerçevenin gelecek hafta piyasalarla paylaşılabileceği bilgisine yer verdi. Yetkililerin hazırladığı çerçevenin piyasa ile uyumsuz olması beklenmiyor. Bu nedenle genel çerçevede kalacağı görüşünde birleşiliyor. Yetkililer, stablecoin’lerin yanı sıra, borç verme platformlarına ve bazı varlıkların olası menkul kıymet yapısına da dikkat çekiyor.

XRP tokeni sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için kullanıldığından, Ripple bu gelişmeden kaybedecek biri olabilir. Şu anda SEC ile bir davaya karışmış durumda ve sağlam bir şekilde zeminini koruyor. ABD’nin bu işlemlerin dolar bazlı ve devlet destekli herhangi bir varlıkta gerçekleşmesini engellemeye hevesli görünmesi bir sorun olabilir. Şimdi herkes gelecek hafta açıklanması beklenen çerçeveyi beklemeye başladı.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.22%
$61,004.00
$134.21
Ethereum (ETH)
0.86%
$4,051.12
$34.84