bitcoin
Bitcoin (BTC) $49,615.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,229.43
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $572.93
Ana SayfaKripto Para HaberleriAcer Saldırıya Uğradı! 100 Milyon Dolar Değerinde Monero Talep Ediliyor

Acer Saldırıya Uğradı! 100 Milyon Dolar Değerinde Monero Talep Ediliyor

Dünyanın altıncı en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan Acer’ın bir fidye yazılımı saldırısına uğradığı ve fidye talebinin 100 milyon dolarlık Monero’ya ulaşabileceği bildirildi.

Tayvanlı çok uluslu donanım ve elektronik şirketi Acer, kötü şöhretli REvil fidye yazılımı saldırısının kurbanı olan en son şirket oldu. Son raporlara göre failler, fidye olarak 100 milyon dolara varan gizlilik kripto para birimi Monero talep ediyorlar.

Merkezi New Taipei City’de bulunan Acer, 230 milyar doları aşan geliriyle (2019 itibarıyla) dünyanın en büyük bilgisayar donanımı ve elektroniği üreticilerinden birisi konumunda.

Bilgisayar korsanlarının, çalıntı olduğu iddia edilen dosyaların görüntülerini kanıt olarak yerleştirerek, veri sızıntısı web sitelerinde Acer’ın sunucularına başarılı bir şekilde girildiğini kamuoyuna duyurduğu söyleniyor.

Saldırganlar, finansal tablolar, banka iletişimleri, banka bakiyeleri ve daha fazlasını elde ettiklerini söylediler. Dahası, saldırganlar 50 milyon dolar değerinde XMR talep ediyorlar. Ancak Acer, geçen Çarşamba gününe kadar ödeme yapmış olsaydı %20 indirimden (10 milyon $) yararlanma fırsatı bulabilirdi. Bu yazı yazılırken, elektronik şirketinin talep edilen ücreti karşılayıp karşılamadığı henüz belli değil.

Buna karşın, eğer firma 28 Mart’a kadar ödeme yapmazsa, fidye ikiye katlanarak 100 milyon dolara çıkacak.

2020’de fidye yazılımı çetesi, birincil talep ödeme seçeneği olarak Bitcoin (BTC) istemekten gizlilik belirteci Monero’ya (XMR) geçişi duyurdu. Anonimlik sorunlarını dile getirdikten sonra, tüm taleplerin XMR ile aktarılmasını istemeye başladılar ve hatta kurbanlara kripto parayı nasıl satın alacaklarını ve göndereceklerini öğretmek için eğitim materyalleri sağladılar.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
4.9%
$49,615.00
$2,431.14
Ethereum (ETH)
8.81%
$4,229.43
$372.61