Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Ahmet Kenan Tanrıkulu'ndan Yerli Kripto Para Önerisi

Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi

Bitcoin’in geçtiğimiz yıldaki yükselişine, hükümet kripto para birimlerine karşı olumsuz açıklamalarda bulundu. Bakanlar saadet zincirine benzetti ve vatandaşları uzak durmaları konusunda uyardılar. Ancak MHP, kripto para birimlerini küçümsemek yerine pazarın düzenlenmesi ve denetlenmesi için mevzuat hazırlaması gerektiğini savunuyor.

Milliyetçi Hareket Partisi genel başkan yardımcısı ve eski Sanayi Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Turkcoin” olarak adlandırılan devletin desteklediği bir kripto para önermek için 22 sayfalık rapor hazırladı. Tanrıkulu’nun hazırladığı raporda konuyla ilgili yasal boşluğa dikkat çekiyor:

“Türk Ceza Kanunu, yasada açıkça suç olarak düşünülmeyen eylemler için kimsenin cezalandırılamayacağı hükmünü içeriyor. Raporda, bu hükme dayanarak, yasalarımızda yasak olmadığından kripto para birimleri kullanımı yasal olarak kabul edilebilir.”

Teknik ayrıntılar belirsiz kaldığı halde milletvekili, Turkcoin’in mevcut kripto para birimlerine göre daha düşük riskler üreteceğini savunduğu varlığa, menkul kıymetleri tokenize etmeyi amaçladığını ortaya koydu.

Raporda, bu varlık sepetinin, Türk Hava Yolları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Türk Telekom gibi ülkenin servet fonu içerisinde büyük payı olan kamu şirketlerini dahil edeceği belirtildi.

Al-Monitor’e şunları söyledi:

“Dünya yeni bir dijital sisteme doğru ilerliyor. Türkiye çok geç olmadan kendi dijital sistemini ve para birimini yaratmalıdır.”

Raporda, başka yerdeki milletvekili piyasayı kontrol etme çabasıyla kripto para piyasasında daha net bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Türkiye’de şifreleme konusundaki yasal çerçevenin yokluğunun, yasadışı kullanılmasına neden olabileceğini savundu ve şunları ekledi:

“Her türlü riski değerlendirdikten sonra cesaret verici düzenlemelerin yürürlüğe konması, kripto para piyasasından, özellikle de Bitcoin’den gelir sağlamamızı sağlayacaktır. Bu bağlamda, ülkenin bu alanı düzenlemek için zorunlu bir borsa ve yasaya ihtiyacı var”

Tanrıkulu’nun yorumları; Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Cemil Ertem’in CNN Türkiye ile röportaj yaparken ulusal bir kripto satışı başlatmaya çalışacaklarını söylediği hafta geldi.

Türkiye’nin potansiyel değerlendirmesi, Venezuela’nın kendi coin satışını gördükten sadece bir gün sonra gelmesi gözlerden kaçmadı. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkenin şimdiye kadar 735 milyon dolarlık bir büyüme gerçekleştirdiğini iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve...

Bitcoin Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum Bitcoin ağının güçlü kaldığı anlamına geliyor. Blockchain.com kurucu...

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...