Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Ahmet Kenan Tanrıkulu'ndan Yerli Kripto Para Önerisi

Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi

Bitcoin’in geçtiğimiz yıldaki yükselişine, hükümet kripto para birimlerine karşı olumsuz açıklamalarda bulundu. Bakanlar saadet zincirine benzetti ve vatandaşları uzak durmaları konusunda uyardılar. Ancak MHP, kripto para birimlerini küçümsemek yerine pazarın düzenlenmesi ve denetlenmesi için mevzuat hazırlaması gerektiğini savunuyor.

Milliyetçi Hareket Partisi genel başkan yardımcısı ve eski Sanayi Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Turkcoin” olarak adlandırılan devletin desteklediği bir kripto para önermek için 22 sayfalık rapor hazırladı. Tanrıkulu’nun hazırladığı raporda konuyla ilgili yasal boşluğa dikkat çekiyor:

“Türk Ceza Kanunu, yasada açıkça suç olarak düşünülmeyen eylemler için kimsenin cezalandırılamayacağı hükmünü içeriyor. Raporda, bu hükme dayanarak, yasalarımızda yasak olmadığından kripto para birimleri kullanımı yasal olarak kabul edilebilir.”

Teknik ayrıntılar belirsiz kaldığı halde milletvekili, Turkcoin’in mevcut kripto para birimlerine göre daha düşük riskler üreteceğini savunduğu varlığa, menkul kıymetleri tokenize etmeyi amaçladığını ortaya koydu.

Raporda, bu varlık sepetinin, Türk Hava Yolları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Türk Telekom gibi ülkenin servet fonu içerisinde büyük payı olan kamu şirketlerini dahil edeceği belirtildi.

Al-Monitor’e şunları söyledi:

“Dünya yeni bir dijital sisteme doğru ilerliyor. Türkiye çok geç olmadan kendi dijital sistemini ve para birimini yaratmalıdır.”

Raporda, başka yerdeki milletvekili piyasayı kontrol etme çabasıyla kripto para piyasasında daha net bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Türkiye’de şifreleme konusundaki yasal çerçevenin yokluğunun, yasadışı kullanılmasına neden olabileceğini savundu ve şunları ekledi:

“Her türlü riski değerlendirdikten sonra cesaret verici düzenlemelerin yürürlüğe konması, kripto para piyasasından, özellikle de Bitcoin’den gelir sağlamamızı sağlayacaktır. Bu bağlamda, ülkenin bu alanı düzenlemek için zorunlu bir borsa ve yasaya ihtiyacı var”

Tanrıkulu’nun yorumları; Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Cemil Ertem’in CNN Türkiye ile röportaj yaparken ulusal bir kripto satışı başlatmaya çalışacaklarını söylediği hafta geldi.

Türkiye’nin potansiyel değerlendirmesi, Venezuela’nın kendi coin satışını gördükten sadece bir gün sonra gelmesi gözlerden kaçmadı. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkenin şimdiye kadar 735 milyon dolarlık bir büyüme gerçekleştirdiğini iddia etti.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti...

DeFi Dünyası

BOND Token Fiyatı Kısa Süre İçinde %13.800 Arttı

Piyasaya sürüldüğü sırada 1.33$ seviyelerinde işlem gören BarnBridge adlı DeFi projesinin yerel tokenı BOND, %13.800 oranında bir değer artışı yaşadı.

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...