Ana Sayfa Yeni Başlayanlar Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Temel olarak, blockchain akıllı sözleşmeler, güvene dayalı olmayan protokoller oluşturmanıza olanak sağlar. Şartlar yerine getirilmediğinde sözleşmenin yerine getirilmeyeceğinden emin olabilirler. Öte yandan, akıllı sözleşmelerin kullanılması, aracılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmakta ve işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte, her blok zincirinin akıllı sözleşmeleri kendi yöntemiyle uygulayabildiğine dikkat etmek önemlidir.

akıllı sözleşmeler

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışıyorlar?

En basit haliyle, entelektüel bir sözleşme deterministik bir program gibi çalışır. Belirli koşullar yerine getirildiğinde belirli bir görevi gerçekleştirir. Bu nedenle, entelektüel sözleşme sisteminde “eğer…” kelimeleri genellikle kullanılır. Ancak popüler terminolojiden farklı olarak akıllı sözleşmeler yasal veya akıllı değildir. Bunlar sadece dağınık bir sistemde (blockchain) yürütülen kod parçalarıdır.

Ethereum ağındaki akıllı kontratlar, kullanıcılar (adresler) arasında etkileşim olması durumunda blockchain işlemlerini uygulamaktan ve yönetmekten sorumludur. Tüm akıllı olmayan adreslere Dış Hesaplar (EOA) adı verilir. Bu nedenle, akıllı sözleşmeler bilgisayar kodları ve EOA kullanıcıları tarafından kontrol edilir.

Temel olarak, Ethereum akıllı sözleşmeleri bir sözleşme kodundan ve iki ortak anahtardan oluşur: ilk ortak anahtar sözleşme yaratıcısı tarafından sağlanır. Diğer anahtar sözleşmenin kendisidir ve her akıllı sözleşme için kendi benzersiz dijital tanımlayıcısı olarak işlev görür. Akıllı sözleşmenin uygulanması blok zincirleme işlemi kullanılarak gerçekleştirilir ve sözleşme yalnızca EOA’nın (veya diğer akıllı sözleşmelerin talebi üzerine) etkinleştirilir. Ancak ilk tetikleyici daima EOA (kullanıcı)’dır.

Anahtar Özellikler

Bir Ethereum akıllı sözleşmesi tipik olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Dağıtılmıştır: Akıllı kontratlar, Ethereum ağının tüm düğümlerine dağıtılır ve kopyalanır. Bu, merkezi sunuculara dayanan diğer çözümlerden temel farklılıklardan biridir.

Deterministiktir: Akıllı kontratlar, ilgili koşullara tabi olmak üzere yalnızca amaçlandıkları işlemleri gerçekleştirir. Ek olarak, uygulamada sözleşmeleri kimin uyguladığına bakılmaksızın sonuç her zaman aynı olacaktır.

Değiştirilmiştir: Akıllı sözleşmeler uygulamadan sonra değiştirilemez. Bunun için zaten özel bir işlev eklenmişse, yalnızca silinebilir. Bu nedenle, akıllı sözleşmelerin gizli değişikliklere dayanıklı kodlar sunduğunu söyleyebiliriz.

Kişiselleştirilebilirdir: Akıllı sözleşmeler uygulanmadan önce çeşitli şekillerde kodlanabilir. Bu nedenle, çeşitli ademi merkeziyetçi uygulamalar (Dapps) oluşturmak için kullanılabilirler. Bunun nedeni, Ethereum’un aslında tam bir Turing zinciri olmasıdır.

Uygulamadan sonra Ethereum akıllı sözleşmesine yeni özellikler eklemek mümkün değildir. Bununla birlikte, sözleşme yaratıcısı SELFIMA işlevini koda eklerse, gelecekte “silinebilir” ve yeni bir sözleşme ile değiştirilebilir. Ancak, bu kod daha önce eklenmediyse, sözleşmeyi silemezsiniz.

Güncellenebilecek akıllı kontratlar, geliştiricilere sözleşmenin değişmezliği karşısında daha fazla esneklik sağlar. Çeşitli zorluk seviyelerinde güncellenebilir akıllı sözleşmeler yaratmanın birçok yolu vardır.

Avantajlar ve Uygulamalar

Programlanabilir kod olarak, çeşitli türlerde hizmetler ve çözümler sunan, kişiselleştirilebilir ve farklı şekillerde geliştirilebilir.

Merkezi olmayan ve bağımsız programlar olan akıllı sözleşmeler, daha yüksek bir şeffaflık düzeyi sağlarken işletme maliyetlerini düşürebilir. Uygulamaya bağlı olarak, verimliliği artırabilir ve bürokratik maliyetleri azaltabilirler. Akıllı sözleşmeler, iki veya daha fazla taraf arasında para alışverişinde veya transferinde özellikle yararlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

En Popüler

Nucleus Vision (nCash) Nedir? nCash Nasıl Alınır?

Nucleus Vision (nCash), Harvard Üniversitesi'nde kurulmuş ve 2016 yılına kadar tamamen geliştirilmiş bir ürün haline gelmiştir. Perakendeciler, müşterilerini tanımlamak ve daha iyi sunum vermek...

Peercoin (PPC) İncelemesi; Hibrit Kripto Para Hakkında Bilgiler

2012 yılında Scott Nadali ve Sunny King adıyla iki bilişim uzmanı tarafından başlatılan Peercoin (PPC) nispeten eski bir altcoin projesidir. Olması gerektiği gibi, Peercoin,...

INS Ecosystem Hollandalı Güçlü Distribütör ile Anlaşma İmzaladı

INS Ecosystem Hollanda’nın En büyük posta operatörü PostNL ile market ürünlerinin Hollanda’da dağıtılması yönünde yeni bir anlaşmaya vardı. Bu sayede Hollanda’nın güçlü servis sağlayıcısı...

Initial Exchange Offering (IEO) Nedir? İşte Tüm Detaylar…

Çin’in 2017 sonuda getirdiği ICO yasağı sonrasında projelerine fon sağlamak için alternatif çözümler bulmaya çalışan firmalar, ülkedeki kripto girişimlerini bıraktı. Projeler, İlk Borsa Teklifleri'nin...

COVESTING; Yeni Nesil Kripto Para Borsası Açıldı

COVESTING, yenilikçi ruhun eşsiz bir karışımıdır ve ekibinin 100 yıllık ticaret deneyimini birleştirerek kripto para traderları için gerçekten devrim yaratan, oldukça güvenilir ve güvenli...