Ana Sayfa Yeni Başlayanlar Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Temel olarak, blockchain akıllı sözleşmeler, güvene dayalı olmayan protokoller oluşturmanıza olanak sağlar. Şartlar yerine getirilmediğinde sözleşmenin yerine getirilmeyeceğinden emin olabilirler. Öte yandan, akıllı sözleşmelerin kullanılması, aracılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmakta ve işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte, her blok zincirinin akıllı sözleşmeleri kendi yöntemiyle uygulayabildiğine dikkat etmek önemlidir.

akıllı sözleşmeler

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışıyorlar?

En basit haliyle, entelektüel bir sözleşme deterministik bir program gibi çalışır. Belirli koşullar yerine getirildiğinde belirli bir görevi gerçekleştirir. Bu nedenle, entelektüel sözleşme sisteminde “eğer…” kelimeleri genellikle kullanılır. Ancak popüler terminolojiden farklı olarak akıllı sözleşmeler yasal veya akıllı değildir. Bunlar sadece dağınık bir sistemde (blockchain) yürütülen kod parçalarıdır.

Ethereum ağındaki akıllı kontratlar, kullanıcılar (adresler) arasında etkileşim olması durumunda blockchain işlemlerini uygulamaktan ve yönetmekten sorumludur. Tüm akıllı olmayan adreslere Dış Hesaplar (EOA) adı verilir. Bu nedenle, akıllı sözleşmeler bilgisayar kodları ve EOA kullanıcıları tarafından kontrol edilir.

Temel olarak, Ethereum akıllı sözleşmeleri bir sözleşme kodundan ve iki ortak anahtardan oluşur: ilk ortak anahtar sözleşme yaratıcısı tarafından sağlanır. Diğer anahtar sözleşmenin kendisidir ve her akıllı sözleşme için kendi benzersiz dijital tanımlayıcısı olarak işlev görür. Akıllı sözleşmenin uygulanması blok zincirleme işlemi kullanılarak gerçekleştirilir ve sözleşme yalnızca EOA’nın (veya diğer akıllı sözleşmelerin talebi üzerine) etkinleştirilir. Ancak ilk tetikleyici daima EOA (kullanıcı)’dır.

Anahtar Özellikler

Bir Ethereum akıllı sözleşmesi tipik olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Dağıtılmıştır: Akıllı kontratlar, Ethereum ağının tüm düğümlerine dağıtılır ve kopyalanır. Bu, merkezi sunuculara dayanan diğer çözümlerden temel farklılıklardan biridir.

Deterministiktir: Akıllı kontratlar, ilgili koşullara tabi olmak üzere yalnızca amaçlandıkları işlemleri gerçekleştirir. Ek olarak, uygulamada sözleşmeleri kimin uyguladığına bakılmaksızın sonuç her zaman aynı olacaktır.

Değiştirilmiştir: Akıllı sözleşmeler uygulamadan sonra değiştirilemez. Bunun için zaten özel bir işlev eklenmişse, yalnızca silinebilir. Bu nedenle, akıllı sözleşmelerin gizli değişikliklere dayanıklı kodlar sunduğunu söyleyebiliriz.

Kişiselleştirilebilirdir: Akıllı sözleşmeler uygulanmadan önce çeşitli şekillerde kodlanabilir. Bu nedenle, çeşitli ademi merkeziyetçi uygulamalar (Dapps) oluşturmak için kullanılabilirler. Bunun nedeni, Ethereum’un aslında tam bir Turing zinciri olmasıdır.

Uygulamadan sonra Ethereum akıllı sözleşmesine yeni özellikler eklemek mümkün değildir. Bununla birlikte, sözleşme yaratıcısı SELFIMA işlevini koda eklerse, gelecekte “silinebilir” ve yeni bir sözleşme ile değiştirilebilir. Ancak, bu kod daha önce eklenmediyse, sözleşmeyi silemezsiniz.

Güncellenebilecek akıllı kontratlar, geliştiricilere sözleşmenin değişmezliği karşısında daha fazla esneklik sağlar. Çeşitli zorluk seviyelerinde güncellenebilir akıllı sözleşmeler yaratmanın birçok yolu vardır.

Avantajlar ve Uygulamalar

Programlanabilir kod olarak, çeşitli türlerde hizmetler ve çözümler sunan, kişiselleştirilebilir ve farklı şekillerde geliştirilebilir.

Merkezi olmayan ve bağımsız programlar olan akıllı sözleşmeler, daha yüksek bir şeffaflık düzeyi sağlarken işletme maliyetlerini düşürebilir. Uygulamaya bağlı olarak, verimliliği artırabilir ve bürokratik maliyetleri azaltabilirler. Akıllı sözleşmeler, iki veya daha fazla taraf arasında para alışverişinde veya transferinde özellikle yararlıdır.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

KuCoin Borsasından Çalınan Tokenlar Uniswap Borsasına Taşınıyor

KuCoin kripto para borsasındaki büyük bir hacking olayının ardından siber suçlular, çalınan kriptoları merkezi olmayan borsalara taşımaya devam ediyor. Whale Alert'ten gelen verilere göre, KuCoin...

BTC Fiyatı Yükselmeye Devam Ederken, DeFi Tokenlar Düşüyor

En iyi DeFi tokenları, Bitcoin'in yükselişine rağmen son 24 saat içinde %5 ile %10 arasında düşüş yaşadı. BTC fiyatı şu anda son üç yılın en...

YFI Sahiplerinin Sadece %26’sı Kar Elde Edebiliyor

Yearn Finance Token (YFI) sahiplerinin üçte birinden daha azı %65,8'lik bir ralliye rağmen ancak kar elde ediyor. Kripto para araştırma şirketi IntoTheBlock tarafından sağlanan verilere...