bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,314.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,025.56
tether
Tether (USDT) $0.999237
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.04
Ana SayfaKripto Para HaberleriAkıllı ve Cesur Binance - Altuğ Öztürk

Akıllı ve Cesur Binance – Altuğ Öztürk

Türk kripto twitter’ın yakından tanıdığı Altuğ Öztürk, Medium.com üzerinden yayınladığı “Akıllı ve Cesur Binance” makalesi kripto kullanıcıları için oldukça yararlı bir yazı…

Akıllı ve Cesur Binance

Kripto paralarla ilgilenen bir çok kişi Binance borsasını mutlaka duymuştur ve hatta kullanıyordur.
Zaten Türkiye’de bilinen ve güvenilen bir kaç tane yabancı borsa var.

Binance 2017 yılında piyasada adını duyurmaya yeni yeni başlamışken, çoğumuz hala Bittrex’de Poloniex’de işlem yapmaya devam ederken bir video çekmiştim. Burada bulabilirsiniz: https://youtu.be/X5Ieewg9jyE . Bu videoda ‘Binance nedir?’ sorusunu yanıtlarken aynı zamanda gelecek planlarını da ele almıştım.
Üstünden tam 2 yıl geçmiş, videoda konuşan çocuk büyümüş, gelişmiş, tecrübelenmiş ve Binance de aynı benim gibi, gelişmiş, büyümüş, güçlenmiş, tecrübelenmiş.

Hep söylerim, Binance’in iş modeli ve yönetim mekanızması gibisi yok:

  • IEO konseptini bizlere tanıtan,
  • Kendi coini (BNB) ile müşterilerine kazanç ve avantaj sağlayan,
  • Her geçen gün platformuna yeni fonksiyonlar ekleyerek gelişen,
  • Topluluk mantalitesi fazlasıyla gelişmiş,
  • İnsanları her zaman eğiten, bilinçlendiren,

Ve en önemlisi, fazlasıyla CESUR bir yönetim mekanizması var.

Biliyorsunuz, kripto paralar hayatımıza yeni yeni adapte oluyor. Bu adaptasyon sürecinde özellikle Türkiye’de şirketlerin neredeyse hepsi ‘kripto para’ dan korkuyor.

Peki neden bu korku?

Ortada bir yasak yok. Kural yok. Kripto para kullanırsan bir cezası da yok.

Eee? Neden bu korku, çekingenlik, uzak durmaya çalışmaca?

KryptEd projesini başlattığımızda gidip görüştüğümüz büyük şirketler, geliştirdiğimiz teknolojiye hayranlıkla bakıp, sadece kendi kripto paramız var diye bizimle iş birliği yapmak istemiyorlardı. Coin bile değil, ERC-20 token; iş modelimizi token üzerine kurduğumuzdan kendilerini bizden uzak tutmaya çalışıyorlardı. Ki başardılar, hatta bizi bitirdiler. Aralarına almadılar ki, devlet babayla sorun yaşamasınlar. Ancak ne yaptılar? Bizim modelin içindeki kripto parayı çıkarttılar ve kendileri benzerini geliştirdiler. Birde üstüne kendi kendilerine ödül verdiler. Traji komik bir durum.

Peki Binance neden korkmuyor?

Çünkü Binance biliyor, ortada bir yasak yoksa, ceza almanı gerektirecek bir durum da yok. Piyasa hala emekliyor.

Peki Binance ne yapıyor?

Bazı ürünleri kendisi geliştiriyor, bazı ürünleri de kendisi geliştirmek yerine geliştirenlere yatırım yapıyor, ortak oluyor, destek oluyor.

Peki bizim ülkemizde? Geliştireni görüyorlar, fikri beğenirlerse detaylarını öğrenip kendileri yapmaya kalkışıyorlar. Sonra girişimci öylece izliyor, motivasyon kaybediyor, ülke olarak hepimiz kaybediyoruz.

Tabi, bu yukarıda bahsettiğimin haricinde bir de şöyle bir sıkıntımız var: ‘Hukuksal boyutunu araştıralım.’

Kripto paralar hala, üstünden yıllar geçmesine rağmen gri bölgede.

Yahu kardeşim ne hukuksal boyutundan bahsediyorsun? Tüm dünya biliyor hala yasal bir düzenlemesi olmadığını. Neyini araştıracaksın?

Ortada fol yok yumurta yok. Sen önce bir iş modelini geliştir, ürününü çalıştır, bak bakalım talep var mı?

Talep varsa, ekonomik model değer yaratıyorsa, ve insanları ve devleti zor durumda bırakacak şeyler yapmıyorsan (para aklama vs). Devlet sana neden engel olsun?

Hadi engel olmaya kalktı diyelim, mesela Çin kripto para borsalarını yasaklamıştı. Binance ne yaptı? Pılını pırtını topladı ve taşındı.

Binance açıldığından beri Amerikan vatandaşlarının işlem yapılmasına izin veriyordu. Sonra ne oldu? Karşılarına engeller çıkmaya başladı. Tamam dediler, kapatıyoruz sistemi Amerikalılara. Sonra baktılar, yasalar yavaş yavaş oturmaya başladı, ne yaptılar? Hemen bir lider buldular, yatırımlarını yaptılar ve Amerika’da yeniden faaliyet’e geçebilmek için adımlarını atmaya başladılar.

Çünkü biliyorlar; özür dilemek, izin almaktan daha kolay.

Zaten olmayan bir şeyin iznini nasıl alabilirsin ki?

Türkiye’de de kripto para projelerinin çoğalması gerekiyor. Özellikle yatırımcıların cesur olması gerekiyor. Kripto para projesi diye korkup kaçmamaları gerekiyor.

Yine geriden takip ediyoruz, tamam sorun değil, zaten herşeyi geriden takip ediyoruz. Ancak dünya’da en çok kripto paralarla ilgilenen ülkelerden biri olarak hala sağlam bir kripto para projemizin olmaması ne kadar da acı değil mi?

Yabancı şirketler Türkiye’deki bu potansiyeli görüp, teker teker ülkemize adım atmaya başladı bile. Ülke de ekonomik bir sıkıntı var ama şu kripto piyasası sayesinde az da olsa döviz girmeye başladı.

Traderlar olsun, topluluk yöneticileri olsun, etkinlik şirketleri, fenomenler, oteller, catering şirketleri, otalitciler vs hepsi şu son 6 ay içerisinde yabancı kripto para şirketlerinden ciddi paralar kazanmaya başladı.

Devlet buna karşı çıkar mı? Bir düşünsenize neden çıksın?

Ülkeye döviz giriyor. Kimseye bir zararı yok. Borsada para kaybedenler olabilir, evet. Ben de kaybettim. Ancak aç gözlülüğümüzden kaybediyoruz. Bir gece içinde dolar milyonleri olma hayali yüzünden, hırsımızdan kaybediyoruz. Stop-loss diye bir can kurtaran varken borsada para kaybetmek aslında gerçekten çok zor.

Arkadaşlar cesur olun! Fakat önce akıllı olun.

İşinizi düzgün yaptığınız sürece kimse gelip size ceza kesmez. Eğer büyürseniz, dikkat çekmeye başlarsanız, o zaman belki gelip uyarırlar. Fakat kimseyi dolandırmadığınız, haksız kazanç sağlamadığınız, can acıtmadığınız sürece, devlet size ayak uydurmak isteyecektir.

Şöyle düşünün; talep var, insanlar sizin ürününüzü istiyor. Binance 2 senedir Türklere her türlü coini almasına aracılık etti, IEO yaptı yeni coinler sattı, meet-uplar yaptı, akademisi üzerinden eğitimler verdi, adamlar İstanbul Boğazında iftar yemeği bile verdi.

Madem kripto paralar sorunlu, büyük şirketlerin hepsi uzak duruyor. E o zaman Binance Türkiye’de nasıl cirit atıyor?

Cesur olun arkadaşlar! Ancak ilk aklınızı kullanın.

Şu sıralar Chiliz.com’da çalışmaya başladım. Dünya’nın en büyük futbol kulüplerine token çıkartıyoruz. Bu şirket 66 milyon dolar yatırım almış arkadaşlar.

Size bir şey söyleyeyim mi? Bu fikrin neredeyse birebir aynısını bizler de bir kaç arkadaş Türkiye’de tasarlamış ve yatırımcı karşısına çıkmıştık. ‘Büyük yatırımcılar’ fikrimizi ellerinin tersiyle ittirmişti. Neden? Kulüpler bu topa girmez demişlerdi. Yasalara uymaz demişlerdi. İmkansız demişlerdi.

Chiliz.com x Socios.com şu an Juventus, PSG, Atletico Madrid, Roma, West Ham United ve GALATASARAY ile iş birliği yapıyor.

Blokzinciri ve kripto paralar artık hayatımıza yavaş yavaş giriyor. Bunun öncüsü büyük ihtimalle Chiliz olacak. Bundan korkmanın bir manası yok.

Neyse, bugünlük bu kadar. Bir sonraki yazımda ‘Chiliz x Socios nedir?’ konusuna değinmek istiyorum. Bakalım dünyanın en cesur ve akıllı kulüpleri neden kendi kripto paralarını çıkartmak istiyorlar?

Sevgi ile kalın. Önce beyninizle sonra kalbinizle hareket edin, gerisi gelecektir. Hiç bir şey için geç değil.

Altuğ Öztürk

Orjinal Kaynak: https://medium.com/@altugozturk/ak%C4%B1ll%C4%B1-ve-cesur-binance-523ea165a20b

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.61%
$60,314.00
$971.06
Ethereum (ETH)
1.6%
$4,025.56
$64.41