bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,415.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,026.14
tether
Tether (USDT) $0.999718
binance-coin
Binance Coin (BNB) $473.06
Ana SayfaKripto Para HaberleriAlibaba, Ekim Ayı İtibari ile Kripto Madencilik Ekipmanları Satmayacak

Alibaba, Ekim Ayı İtibari ile Kripto Madencilik Ekipmanları Satmayacak

Çin’in global markalarından birisi olan e-ticaret sitesi Alibaba, önümüzdeki ay itibariyle kripto madencilik ekipmanlarının satılmayacağını açıkladı.

Çinli e-ticaret devi Alibaba, bugün yaptığı açıklamada kripto madencilik ekipmanlarına yer ayırmayacak. Çin’in aldığı karar doğrultusunda ülkede hem kripto para ticareti hem de madencilik yapmak yasaklandı. Alibaba, 8 Ekim’den itibaren platformunda kripto para birimi madencilik ekipmanlarının satışını durduracağını söyledi. Bir kural duyurusuna göre Alibaba, Çin merkez bankasının ve ülkedeki diğer gözetim organlarının kripto para birimi faaliyetlerinde yenilenen bir baskıya yol açan son açıklamalarına atıfta bulundu.

Alibaba Yasaklarla İlgili Detay Verdi

Alibaba yaptığı açıklamada hangi madencilik ekipmanlarının satışının yasak olduğuna dair gerekli bilgileri de verdi. Açıklamada

“[A]Alibaba.com, çeşitli uluslararası pazarlarda sanal para birimleri ve ilgili ürünlerle ilgili yasa ve düzenlemelerin istikrarsızlığını göz önünde bulundurarak kapsamlı bir değerlendirmeden sonra, Aşağıdakileri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan Bitcoin, Litecoin, BeaoCoin, QuarkCoin ve Ethereum: 1) Bitcoin madencileri gibi sanal para birimleri elde etmek için kullanılan donanım ve yazılım; 2) madencilik” ifadelerini kullandı.

Alibaba yaptığı açıklamaya ek olarak madencilikle ilgili olduğunu düşündüğü iki satış kategorisinin de kapanacağını da belirtti.

Çin’in Madencilik Baskısı Sonuç Verdi

Çin’in madencilik üzerindeki baskısı son yasakla birlikte kendisini iyice hissettirmeye başladı. Özellikle baskı bu yılın başlarında ciddi bir şekilde başladı. Enerji sorunları nedeniyle birçok kripto madencilik firması ülkenin dışına çıkartılmıştı. Bir Ethereum madencilik havuzu şirketi olan Hangzhou merkezli Sparkpool’un hizmet kapatması gibi gelişmelerin gösterdiği gibi, lokavt hızla hızlanıyor gibi görünüyor.

Kendi ülkesinden dünyaya yayılan kripto para borsaları dahi Çin’den yeni üye kabul etmeyeceğini açıkladı. Müşterilerinin kripto varlıkları ise kısa süre içerisinde iade edilecek. Bu bağlamda Huobi ve Binance gibi borsalar da Çin düzenleyici hareketlerinin ardından hizmet erişimini kısıtlamak için harekete geçti. İlerleyen günlerde Çin’den yeni yasak haberleri gelebilir. Çin’in Twitter’ı olarak kabul edilen Weibo’da kripto para ile ilgili haber veren ve trader olarak bilgilendirme yapan hesapların da engellenmesi ile ülke tam anlamı ile kripto paraya karşı duruş her cephede devam edecek.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.06%
$60,415.00
$640.40
Ethereum (ETH)
1.55%
$4,026.14
$62.41