Alibaba Kurucusu; Blockchain, Geleceği Şekillendirmedikçe Anlamsız

Çin’li e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, blockchain ve diğer ileri teknolojilerin, toplumu daha çevreci ve daha kapsayıcı bir yönde...

0

Çin’li e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, blockchain ve diğer ileri teknolojilerin, toplumu daha çevreci ve daha kapsayıcı bir yönde geliştirmeye yardımcı olabileceğini kanıtlamak zorunda olduğunu söyledi. Ma, sözlerini Çin’deki 17 Eylül Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda yapılan bir açılış konuşmasının bir parçasında söyledi.

Ma, açılış konuşmasında özellikle yapay zekâ teknolojisinin (AI) gelişimini çevreleyen zorluklar ve ortak yanlış algılara odaklanırken, yeni veri çağında teknoloji havzaları olarak blokchain ve Internet of Things (IoT) teknolojisi için de bir yer ayırdı;

“Veri çağı, üreticilerin sektörde reform yapmaları için büyük bir fırsat. Ancak, blockchain ve IoT, imalat sanayinin dönüşümünü ve toplumun daha yeşil ve daha kapsayıcı bir yöne doğru evrimini teşvik etmedikçe, anlamsız bir teknoloji olacak.”

Forbes’a göre Jack Ma’nın 36,9 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Alibaba üyesi Ant Financial tarafından yönetilen popüler mobil ödeme uygulaması Alipay’in 450 milyon kullanıcıya sahip olduğu söyleniyor. Blockchain, Alibaba gibi bir e-ticaret devi için yeni bir konu değil.

Aslına bakarsanız, Ant Financial 2016 yazında olduğu gibi, önümüzdeki sene de şirkette blockchain uzmanlarını işe almaya devam edecek. Ağustos ayının sonlarında yayınlanan taze veriler gösteriyor ki E-ticaret şirketi, IBM’i bile geride bırakan 90 kadar şaşırtıcı patente sahip.

Ant Financial ayrıca, kullanıcılarını sahte kripto paralar ile ilgili tehlikeler hakkında eğitmek için bir “risk önleme” programı yürütmeyi planladığını da bildirdi.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.