Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Andorra, Yüksek Öğretimde Blockchain Teknolojisine Geçiyor

Andorra, Yüksek Öğretimde Blockchain Teknolojisine Geçiyor

İspanya merkezli EuropaPress haber ajansınadan dün yapılan açıklamaya göre, Andorra hükümeti, ülkenin yüksek öğretim sisteminde blockchain teknolojisini uygulayacak.

İber Yarımadası’ndaki Andorra Prensliği, tüm akademik işlemleri kayıt altına almak için, blockchain teknolojisini uygulayarak yüksek öğretimi dijitalleştirmek istiyor. Bu girişim ile birlikte, daha güvenli kayıt defteri süreci oluşturulması hedeflendiği belirtildi.

Yayınlanan haberde, blockchain teknolojisi ile “kayıt altına alınan akademik işlemlerin değiştirilemeyeceği, mevcut analog işlemlerden elde edilen idari giderlerin ise azaltılmasının sağlanacağı” açıklandı.

Blockchain teknolojisine erişim, Andorra Prensliği’ndeki ulusal telekom şirketi Andorra Telecom tarafından sağlanacak. Europa Press haber ajansı ayrıca blockchain teknolojisinin, yüksek eğitime daha kolay erişim imkanı sunacağını belirtti:

“Blockchain, gelecekte, uluslararası düzeyde kişilerin tanınmasında Hague Apostille’nin gerekmeyeceğini ortaya koyuyor.”

Hague Apostille, imzalayan ülkelerden birinde düzenlenen bir belgenin, diğer tüm devletlerde yasal amaçlar için geçerli olan bir sertifikadır. Son zamanlarda birçok Avrupa hükümetinin, eğitim alanında blockchain teknolojisini uyguladığını görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Malta hükümeti, devlet tarafından verilen ortaokul sertifikaları, kilise ve özel okullar da dahil olmak üzere, tüm eğitim sertifikalarını blockchain teknolojisiyle saklamak için bir yazılım şirketi ile iki yıllık bir sözleşme imzalamıştı.

Bu ayın başlarında ise, Rusya Federal Eğitim ve Bilim Alanında Denetim Hizmeti, ülkenin ana mezuniyet sınavında bu yıl başlayarak blockchain teknolojisini uygulama planlarını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...