bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,371.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,244.40
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $581.93
Ana SayfaKripto Para HaberleriArjantin Vatandaşları Enflasyondan Kurtulmak İçin Kripto Paralara Sığınıyor

Arjantin Vatandaşları Enflasyondan Kurtulmak İçin Kripto Paralara Sığınıyor

Ülkede yaşanan enflasyonla mücadele etmeye çalışan Arjantinliler, bu durumdan kurtulabilmek için kripto paralara yatırım yapıyorlar.

Agence France-Presse‘in bugün bildirdiğine göre, endişeli ülke vatandaşları yüksek fiyatlar ve yüksek enflasyonla çöken ekonomide finansal fırsatlar arıyor ve umutlarını kripto para birimlerine bağlıyor.

Binance Borsası Latin Amerika Direktörü Maximiliano Hinz, bu konuyla ilgili şunları söyledi;

“Arjantin’de kriptolara yatırım yapmak için kullanıcı hesabı sayısı 2020’den bu yana 10 kat arttı.”

Kripto Paralar

45 milyon nüfuslu ülkede şu anda yaklaşık iki milyon kripto para ticaret hesabı bulunuyor. Ancak Explica tarafından hazırlanan bağımsız bir rapor, ülkedeki kripto para birimi kullanıcılarının sayısının bir milyon olduğunu söyleyerek farklı bir rakam verdi.

Bununla birlikte, Arjantinlilerin bir tampon olarak sadece Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara değil, aynı zamanda ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin’lere de yatırım yaptıkları söyleniyor.

COVID-19 salgını, birçok bölge sakinini cüzdanlarını yükselen enflasyondan koruma yollarını aramaya itti. Bu yüzden Güney Amerika ülkesindeki kripto para benimsenmesinin ana itici gücü bu olarak gösteriliyor. Ülke 2018’den bu yana durgunluk içindeyken, son üç yılda enflasyon ortalaması %45 oldu. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası ise (GSYİH) 2020’de %9,9 oranında daralırken işsizlik oranı %11 seviyesine yükseldi.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.16%
$56,371.00
$653.90
Ethereum (ETH)
1.83%
$4,244.40
$77.67