Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Arjantin'de Neler Oluyor? BTC Fiyatı 12500 Dolar'ı Geçti

Arjantin’de Neler Oluyor? BTC Fiyatı 12500 Dolar’ı Geçti

Krizlerle mücadele eden Arjantin’de BTC fiyatı sürekli artıyor. Bu durumun sebepleri haberimizde.

Arjantin piyasalarında bugünlerde inanılmaz fiyat hareketleri kaydediliyor. Ülkede ulusal bir ekonomik kriz sürerken bitcoin fiyatı tüm dünyanın dikkatini çekti. Yerel bir kripto para borsası olan SatoshiTango’ya  göre Bitcoin (BTC) değeri 12500 doları geçti.

Bitcoin fiyatı Arjantin’de ortalama global kurlara göre 2200 dolar kadar fazla olduğu anlaşılıyor. Bu durumun sebebleri arasında son zamanlarda hükümetin aldığı sıkı para politikalarında gizli. Zira Arjantin hükümeti amerikan dolarını almayı kısıtladı. Vatandaşların yüksek miktarda amerikan doları almasına izin verilmiyor. Ayrıca doların transferi de oldukça sıkı bir şekilde takip ediliyor ve engelleniyor. Bu yüzden tüccarlar iş yapamaz hale gelmiş durumdalar. Ticaretin dönemediği ülkede haliyle bitcoine yoğun ilgi gösteriliyor.

Arjantin hükümetinin aldığı bu sıkı para politikaları vatandaşların da mağdur olmasına sebebiyet veriyor. Yeni politikalar gereği vatandaşlar 10 bin dolardan fazla dolar alımı yapamıyor. Büyük para transferlerinde de hükümet tespit edip engelliyor. Para transferi yapmak isteyen yada yüksek miktarda dolar almak isteyen vatandaşların ülkenin merkez bankasından izin alması gerekiyor.

Bu şekilde alınan önlemler yüzünden ekonomi ciddi anlamda zarar görmüş durumda. Ülkenin resmi para birimi olan Peso’da bu durumdan ciddi anlamda etkilenmiş. Uzun süredir değer kaybı yaşayan ve düşüş trendinde olan Peso hala düşmeye devam ediyor. Peso senenin başından beri amerikan doları karşısında yüzde 55 kadar fiyat kaybı yaşadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.