Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Artık Sahte Diplomalar Blockchain İle Tespit Edilecek

Artık Sahte Diplomalar Blockchain İle Tespit Edilecek

Son sahte diplomalara sahip skandalların ardından, üniversiteler sahte diplomalarla mücadele etmek için blok zinciri platformları inşa ediyorlar. Şirketler diplomalarını dakikalar içinde sorgulayabilecekler.

Blockchain Diplomaya Entegre Edilmiştir

Bu yeni teknoloji için en önemli güvenlik faktörü, kayıtların tek bir yerde depolanmadığı, dünyadaki yüzlerce hatta binlerce bilgisayara dağıtıldığı bilinmektedir. Bu, kullanıcılar arasında herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan güvenli, hızlı ve ücretsiz veri aktarımı sağlar.

Her şeyin sahtesini yapıyorlar. Para, altın, alkol, hatta petrol. Ve sahte diploma düzeni de var. Üniversiteler kendi markalarını korumak için sahte diplomasiyi önlemeye çalışıyorlar. Bu bağlamda, blockchain teknolojisi mezunlara karşı mücadelede ciddi destek sağlamaktadır. Sahte diplomalar blockchain ile mücadele etmek için kullanılabilir.

blockchain teknolojisi

Derece Belgesi

19 Eylül’de CNN Money Switzerland ile yaptığı röportajda, St. Gallen Üniversitesi birkaç gün içinde derecelerinin geçerliliğini birkaç saniye içinde doğrulamak için blokajlara dayalı bir pilot proje başlattığını açıklamıştı.

Bu kez İsviçreli bilim adamları blok zinciri sayesinde sahte diplomalarla mücadele ediyor. Şimdi, St çetesinin küresel zorbalık diplomasıyla mücadele etmek için, St. Gallen Üniversitesi bir blok zinciri platformu inşa ediliyor. CNN’de 19 Eylül’de yayınlanan habere göre, St Gallen Üniversitesi diplomalarının geçerliliğini doğrulamak için haftalık prosedürü uygulamanıza gerek kalmayacak şeklinde bir açıklama yapmıştı. Birkaç dakika içinde, St. Gallen Üniversitesi blok zinciri platformu diplomaları doğrulayabilecektir.

Neden Böyle Bir Uygulama?

Birincisi, belgeleri istendiğinde baştan taramak üniversiteler için zaman kaybıdır. Yine bir diploma almanız gerektiğinde, iki veya üç hafta sürer, bu yüzden bu blockchain işlemi çok kısa bir uygulama olacaktır. İkincisi, Türkiye’de ve dünyada ortak bir sorun sahte diplomalardır. Bu çok önemli bir konudur. Bu proje blok zincirine dayandığından, başvuruda sahte diplomalardan taviz verilmeyecektir. Bu uygulamadaki akıllı sözleşme özelliği sayesinde sahte diploma üretmek imkansız hale gelecektir.

Malezya ve Kanada

Haberin başlarında, Malezya Eğitim Bakanlığı’nın ülkedeki artan sayıda sahte eğitim sertifikasıyla ilgilenmeye çalıştığı bildirilmişti. Malezya, Blockchain teknolojisini kullanarak sahte diplomalara çözüm olarak kullanılabilecek NEM Blockchain’e dayanan E-Skrol projesini kullanacağını açıklamıştı. Diğer haberlerden, Kanada Teknoloji Enstitüsü bir sonraki sayı için Blockchain bazlı diploma vermeyi planladığını da anlamaktayız.

Kapsam Genişleyecek

İlk önce Türkiye’de, daha sonra da İstanbul uygulama sertifikası boyunca diğer üniversiteleri içeren en önemli büyüme hedefi, projenin dünyada duyulmasını sağlayacaktır. Bahçeşehir Üniversitesi’nden Washington D.C kampüsünde başlatılan uygulama, diğer kampüslerden gelen öğrencilerle devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Kripto Para Piyasasında Bugün; BNB, Neo, VeChain Analizi

Bugün, kripto para piyasasının piyasa değerine göre en iyi 50 kripto varlığından 47'si ABD Doları'na karşı yükseliş durumuna geçmiş görünüyor. BNB, NEO,...

UNI Token Aşırı Değerlenecek; Ünlü Kripto Balinası Görüşünü Paylaştı

Bitfinex balinası olarak tanınan Joe007, Uniswap UNI tokenin aşırı değerleneceğine inandığını açıkladı. Joe007, sosyal medyada UNI hakkındaki düşüncelerini soran...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...