Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Avrupa Devi: 'Temiz Enerji' İle Bile, Kripto Madenciliğine 'Hayır'

Avrupa Devi: ‘Temiz Enerji’ İle Bile, Kripto Madenciliğine ‘Hayır’

Avrupa’nın en büyük kamu enerji şirketlerinden Enel, 1 Şubat tarihinde, kripto madenciliği şirketi Envion’a yenilenebilir enerji satmayacaklarını açıkladı.

İtalya merkezli şirket Reuters’e yaptığı kısa bir açıklamada, bir maden şirketine “satış gücüne olumlu bakmadığı” söyledi:

“Enel, karbonların çözünülmesine ve sürdürülebilir kalkınmaya doğru açık bir yol izlemiş ve kripto para madenciliğine adanmış enerjinin yoğun olarak kullanıldığını, devam etmekte olan iş modeli ile uyuşmayan ve sürdürülemez bir uygulama olarak görmektedir.”

Enel’in, İsviçre merkezli Envion AG ile anlaşma yapılması yönünde görüşmeler yaptığı bildirildi, mobil madencili ünitelerine güç sağlamak için merkezi olmayan, temiz enerjiyi kullandığını iddaa eden bir off-grid madencilik şirketi, satmayacağını kararlaştırdı. Her bir Envion ünitesi bir nakliye konteynırının içine monte edilir ve herhangi bir ülkenin altyapısına olan güvenini ortadan kaldırarak dünyanın herhangi bir yerindeki bir güneş veya rüzgar çiftlikleri tarafından güçlendirilebilir.

Dünyanın kripto para madenciliğinin neredeyse yüzde 70’i, ucuz elektrik maliyetleri nedeniyle Avrupa’da değil, Çin’de gerçekleşiyor. Bununla birlikte, Çin son zamanlarda ülkedeki kripto ticareti, ICO’lar ve borsaları yasaklayan düzenlemeleri sıkılaştırdığından, madencilerin Çin’de elektrik kısıtlamaları ile karşı karşıya kalabileceği endişesi var.

BT’nin Aralık 2017’de bildirdiği gibi, standart Bitcoin madenciliği küresel olarak çoğu Afrika ülkesinden daha fazla güç kullanıyor. Çin’de kömür veya hidroelektrik enerjisi kullanan kripto madenciliği ile şirketler, madencilik amaçlı insan vücudunun ısısını kullanmaya çalışan Hollanda merkezli bir şirket gibi, daha yenilenebilir enerjilerin kullanılması için yenilikçi yollar deniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Kripto Para Piyasasında Bugün; BNB, Neo, VeChain Analizi

Bugün, kripto para piyasasının piyasa değerine göre en iyi 50 kripto varlığından 47'si ABD Doları'na karşı yükseliş durumuna geçmiş görünüyor. BNB, NEO,...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...