Avrupa Devi: ‘Temiz Enerji’ İle Bile, Kripto Madenciliğine ‘Hayır’

Avrupa’nın en büyük kamu enerji şirketlerinden Enel, 1 Şubat tarihinde, kripto madenciliği şirketi Envion’a yenilenebilir enerji satmayacaklarını açıkladı. İtalya merkezli...

0

Avrupa’nın en büyük kamu enerji şirketlerinden Enel, 1 Şubat tarihinde, kripto madenciliği şirketi Envion’a yenilenebilir enerji satmayacaklarını açıkladı.

İtalya merkezli şirket Reuters’e yaptığı kısa bir açıklamada, bir maden şirketine “satış gücüne olumlu bakmadığı” söyledi:

“Enel, karbonların çözünülmesine ve sürdürülebilir kalkınmaya doğru açık bir yol izlemiş ve kripto para madenciliğine adanmış enerjinin yoğun olarak kullanıldığını, devam etmekte olan iş modeli ile uyuşmayan ve sürdürülemez bir uygulama olarak görmektedir.”

Enel’in, İsviçre merkezli Envion AG ile anlaşma yapılması yönünde görüşmeler yaptığı bildirildi, mobil madencili ünitelerine güç sağlamak için merkezi olmayan, temiz enerjiyi kullandığını iddaa eden bir off-grid madencilik şirketi, satmayacağını kararlaştırdı. Her bir Envion ünitesi bir nakliye konteynırının içine monte edilir ve herhangi bir ülkenin altyapısına olan güvenini ortadan kaldırarak dünyanın herhangi bir yerindeki bir güneş veya rüzgar çiftlikleri tarafından güçlendirilebilir.

Dünyanın kripto para madenciliğinin neredeyse yüzde 70’i, ucuz elektrik maliyetleri nedeniyle Avrupa’da değil, Çin’de gerçekleşiyor. Bununla birlikte, Çin son zamanlarda ülkedeki kripto ticareti, ICO’lar ve borsaları yasaklayan düzenlemeleri sıkılaştırdığından, madencilerin Çin’de elektrik kısıtlamaları ile karşı karşıya kalabileceği endişesi var.

BT’nin Aralık 2017’de bildirdiği gibi, standart Bitcoin madenciliği küresel olarak çoğu Afrika ülkesinden daha fazla güç kullanıyor. Çin’de kömür veya hidroelektrik enerjisi kullanan kripto madenciliği ile şirketler, madencilik amaçlı insan vücudunun ısısını kullanmaya çalışan Hollanda merkezli bir şirket gibi, daha yenilenebilir enerjilerin kullanılması için yenilikçi yollar deniyor.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.