Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin ve Blockchain’i Gençlerle Tartışacak

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın 12 Şubat 2018’de bir dizi video aracılığıyla cevap vereceği üç önemli sorudan biri Bitcoin ve Blockchain....

0

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın 12 Şubat 2018’de bir dizi video aracılığıyla cevap vereceği üç önemli sorudan biri Bitcoin ve Blockchain.

Mario Draghi, seçilen sorulara, Bitcoin’in geleneksel para birimlerine uygulanabilir bir alternatif sunup sunmadığı ve ECB’nin teknolojisine ilişkin görüşleri hakkında yorumda bulunup bulunmayacaklarını, ancak 23 Ocak 2018 Salı günü sunulması şartıyla cevap verecek. 16 ila 35 yaşları arasındaki Avrupalılar, ayrıca üç temel konu etrafında sorular bekliyor: yeni bir küresel ekonomik kriz, kripto paralar ve Blockchain olasılığı, Avrupa’nın ekonomik iyileşme ve genç işsizliği.

 

Oturum, ECB’nin üçüncü Gençlik Diyalogunun bir parçasıdır ve genellikle, Banka’nın politika yapıcıları tarafından farklı ülkelerden ve geçmişlerden, öğrenciler ve gençler tarafından yapılan bir dizi müzakereyi oluşturmaktadır.

Oturumun başlangıcı olarak ECB, Bitcoin’in geleneksel para birimlerine uygun bir alternatif olabilmesini soran bir Twitter görüş anketi başlattı. Avrupa’nın en iyi bankası tarafından yapılan anket, 24 saat içinde 15.500’den fazla yanıt aldı.

Merkez bankaları ve kripto

Merkez bankalarının dijital para dünyasındaki rolü her zaman tartışma konusu olmakla birlikte, ekonomiler için istikrarın sağlanmasına yardımcı olmak amacını taşıdığı görüşündedir.

Bitcoin’in oynaklığı, ABD yatırım bankası Goldman Sachs’ın başkanı Lloyd Blankfein’in yaptığı dolandırıcılık suçlamalarıyla ilgili eleştiri aldı. Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna, Avrupa Birliği’nin yakında yeni kripto para yönetmelikleri çıkarabileceğini de söyledi.

Benimseme eğilimi

Net olan şey, 2017’in Bitcoin için çok önemli bir yıl olmasıdır. Kripto, ana akım medyanın dikkatini çekerken, en değerli dijital para birimi popülaritesinin artmasına paralel olarak değerinin keskin bir şekilde yükseldi.

Hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, bu farkındalık Avrupa’daki kabulünü arttırdı, 2017’ye ilişkin mevcut istatistiksel veriler, ana Avrupa ekonomilerinde her gün bir ödeme yöntemi olarak kullanımının hala çok az olduğunu gösteriyor.

Gençlik Diyaloğunda Bitcoin Soru-Cevap

Yine de, birçok insanın kendi başlarına sıralama yapması için yeni bilgilerin kamusal alana düştüğü açıktır. Yeni bir şey beklense bile ECB’nin soru-cevap oturumunu ilginç bir saat yapmalıdır.

Oturum, Bitcoin destekli Visa bankamatik kartlarının Avrupa’da son zamanlarda askıya alınmasının ardından geliyor ve bu tür para birimleri için AB çapında düzenlemeyi önerdi. Ayrıca, Avrupa’daki alternatif kart ihracı ile görüşmelerde bulunan etkilenen ödeme işlemcileri ve geleneksel bankalardan bağımsız bir kripto/fiyat banka kurmak isteyenler için ne anlama geldiğini düşünmeye değer.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.