Azerbaycan Blockchain ve Akıllı Sözleşmeler Üzerinde Çalışıyor

Orta Asya merkezli Trend Haber Ajansı 2 Kasım’da, Azerbaycan’ın ülkenin yasal sisteminde ve konut sektöründe blockchain ve akıllı sözleşmeleri kullanmayı...

0

Orta Asya merkezli Trend Haber Ajansı 2 Kasım’da, Azerbaycan’ın ülkenin yasal sisteminde ve konut sektöründe blockchain ve akıllı sözleşmeleri kullanmayı planladığı bildirildi.

Azerbaycan İnternet Forumu Başkanı Osman Gündüz, yayınla ilgili olarak yaptığı konuşmada, ülkenin adalet bakanlığı tarafından bu alanlarda akıllı sözleşme başlatmanın planlarının 30 Ekim’de yapılan bir toplantıda “dikkat çektiğini” kaydetti.

“Gelecekte, kamu ihaleleri alanında (su, gaz ve elektrik tedariki) akıllı sözleşmeler getirileceği açıklandı. Bu, kamu hizmetlerine yönelik mevcut sözleşmelerin akıllı hizmetlere yönelik akıllı sözleşmelere geçişini ifade ediyor; Bu, şeffaflığı sağlayacak ve alandaki sahtecilik vakalarını bastırmaya izin verecek. Vatandaşlar, tüm bu süreçleri bağımsız olarak kontrol edebilecekler.”

Gündüz’ün yorumları, Azerbaycan’da bir yenilik kaynağı olarak blokchain teknolojisinin tercih edilme eğilimini artırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Trend Haber Ajansı, ülkenin merkez bankasını ve IBM‘i içeren yoğun bir beş yıllık ekonomik planın teknolojiyi “dijital bir dönüşüm” olarak dağıtmaya çalışacağını yazmıştı.

Bu arada adalet bakanlığı, mahkeme sisteminin iyileştirmesi için doğal bir hedef oluşturuyor. Gündüz, ilerlemenin şu ana kadar alt sınırlarda olduğuna dikkat çekti.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.