bitcoin
Bitcoin (BTC) $41,313.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,835.10
tether
Tether (USDT) $0.998246
binance-coin
Binance Coin (BNB) $334.76
Ana SayfaKripto Para HaberleriBAE, Mali Suçları Engellemek İçin Blockchain Destekli Bir Platform Başlatıyor

BAE, Mali Suçları Engellemek İçin Blockchain Destekli Bir Platform Başlatıyor

Birleşik Arap Emirlikleri, bugün telekomünikasyon devi Etisalat ve yedi yerel bankadan oluşan bir konsorsiyum ile ortaklaşa blockchain teknolojisiyle desteklenen bir ticaret finansmanı platformunu açıkladı.

Dubai merkezli Etisalat Digital’e göre BAE Trade Connect adlı platform, dolandırıcılık ve finansal suç risklerini azaltarak iş operasyonlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Şu anda BAE Trade Connect, gelecekte kara para aklamaya genişleme planları ile yalnızca finans ekosistemindeki dolandırıcılığı tespit etmeye odaklanıyor.

Etisalat Digital’de bulut ve veri başkan yardımcısı Miguel Villalonga, platformun nasıl çalıştığını açıkladı;

“Bankalar, verileri banka içindeki bir blok zinciri düğümünü kullanarak gönderiyor veya blok zinciri düğümünü Etisalat içinde barındırıyor. Veriler düğümde kalacak. Bankalar, yalnızca sahtekarlık araştırma motoru için kesinlikle gerekli olan bilgileri paylaşacak ve bu bilgiler, Etisalat bulut hizmetlerinde yüksek düzeyde şifrelenmiş bir biçimde yer alacak.”

Projenin geliştirilmesi, altı aya kadar süren denemelerle, yayınlanmadan önce en az iki yıl sürdü. Pilot aşama sırasında, geliştiriciler esas olarak platformun güvenliğine odaklandılar. First Abu Dabi Bankası, 2017 yılında Etisalat ile birlikte projeyi başlattı.

First Abu Dhabi Bank, projede bankacılık sektörünün katılımını yönetmesine rağmen, BAE’nin Merkez Bankası fintech bölümü, yönlendirme komitesi üyesi olarak görevdeydi. Bildirildiğine göre, geliştiricileri küresel olarak büyümeyi hedefleyen Trade Connect projesine başka dört banka da potansiyel olarak katılacak. Özellikle, geliştiriciler e-fatura gibi işlemlerin üstesinden gelmek için daha fazla ortak dahil etmeye çalışıyorlar.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
4%
$41,313.00
$1,652.52
Ethereum (ETH)
5.62%
$2,835.10
$159.33