Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Büyük Bankalar Bitcoin'e Neden Agresif Yaklaşıyor?

Büyük Bankalar Bitcoin’e Neden Agresif Yaklaşıyor?

Bitcoin’in ufukta görünmediği bir zaman vardı, o zamanlarda bitcoin, sadece dark web üzerindeki hırsızlar ve uyuşturucu satıcıları tarafından öncelikli olarak kullanılan yeni bir fikirdi. Paraya tekel olarak bakmaktan korkmamak için bir şey yok.

Bununla birlikte, aynı ufak açılım şimdi bankaların sistemini kesintiye uğratıyor; Bitcoin ve diğer kriptoparalar, ICO’lar ve etkileyici Blockchain teknolojisi artık geleneksel bankalar üzerinde gerçekten yasal bir tehdit.

“Bitcoin’in hızla yükselen değeri, kabulü ve genel kabul görmesi, bankaları çok sinirlendirdi ve birkaç karalama kampanyası başladı.Bununla birlikte gelen tepkiler sadece Bitcoinin meşru bir yıkıcı tehdit olduğunun altını çiziyor.”

Bitcoin bankaları ele geçiriyor

Regülatörler, Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerini yakalamak için rekabet etmeye çalışıyorlar; fakat artık pek de rekabet edemeyeceklerini anlıyorlar. Kriptoparalar, bankalara ve özellikle de merkezi hükümet destekli bankalarla iç içe olan parasal sistemlere karşı meydan okumaktadırlar.

Özellikle Çin, Rusya, Japonya ve ABD, merkezileşmemiş finansal sistemi denemek ve kontrol etmek için çeşitli derecelerde yaptırımlar uygulamaya çalışıyor.

Aslında, bankalar, hükümetler, düzenleyiciler ve teknoloji devleri gibi geleneksel merkezi, güçlü kuruluşlar, dağıtılmış güven teknolojilerinin nasıl kullanılacağını ve kontrol edileceğini bulmak için milyar dolarlar harcıyor.

Bir Powershift

Bankalar yüzlerce yıldır tartışmasız bir şekilde var oluşlarını sürdürüyorlar ve bu burada ana mesele şu; Bitcoin, Blockchain teknolojisi gibi sağlam bir platform ile desteklenmekte ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle kontrol edilmesi son derece zor olan bir ekosistemdir.

“John McAfee, düzenleyicilerin Bitcoin’i denemek ve kontrol altına almak için oynadıkları oyunlar konusunda cesur bir tavırla, bunu asla yasaklamayacaklarını söylüyor.”

Paranın gücü ve kontrolü, Wall Street’te de görülebilen geleneksel kurumlardan koparılmaktadır. Bu geleneksel yatırımcıların bir kısmı geleceğin ne olduğunu düşünürken, bazıları da bunu şiddetle kınıyor.

Bireyler artık yabancılarla doğrudan eşler arası karşılıklı güven alışverişine girebiliyor. Üçüncü kişilere kefil olmak için artık merkezi bir kuruma ihtiyaç duymuyorlar.

Tıpkı faks makinesinden e-mail’e, kütüphaneden e-kitaplara geçilmesi gibi yeni teknolojiler geldi ve diğerlerini eskimiş hale getirdi. Bankalar artık arkadalarındaki devletlerin gücüyle bile olsa, Bitcoinin gücüne, gidişatına ve getirdiği yenilikçi sisteme dur diyemiyorlar.

Bununla birlikte, kontrol altındaki insanların parasıyla uğraşmaya çalışan devlet destekli yönetmeliklerle bile bankalar herhangi bir ilerleme kaydedemiyor. Bankaların gergin olması için kendilerince birçok sebebi var, çünkü Kriptopara dünyası ciddi manada geliyor ve bankacılık sistemi evrim geçirerek özgürleşiyor.

yabancı kaynak: cointelegraph

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Flamingo Finance, Verimli Tarım Lansmanını Gerçekleştirdi

NEO tabanlı Defi Projesi Flamingo Finance lansmanı, yoğun talebe neden oldu ve NEO'nun resmi cüzdanlarından birine aşırı yüklenilmesinin ardından geliştiriciler, lansmanı 24 saat ertelemek...

Eminence.Finance Pazartesi Gecesi Saldırıya Uğradı

Yearn.Finance (YFI) kurucusu Andre Cronje'nin tamamlanmamış DeFi protokolü Eminence.Finance Pazartesi gecesi saldırıya uğradı. Saldırgan, kullanıcılar tarafından yatırılan Eminence'den 15 Milyon Dolar harcadı ve ardından 8...

Origin Protocol Saldırıya Uğradı! 7 Milyon Dolar Kayıp Var

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Origin, Pazartesi gecesi geç saatlerde saldırıya ğradı ve yaklaşık 7 Milyon Dolar değerinde fon kaybetti. Kaybedilen miktar, kullanıcı fonlarının yanı sıra...