bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,415.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,026.14
tether
Tether (USDT) $0.999718
binance-coin
Binance Coin (BNB) $473.06
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinBIS, CBDC Konusunda Yeni Rapor Hazırladı

BIS, CBDC Konusunda Yeni Rapor Hazırladı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) geçtiğimiz günlerde merkez bankalarının CBDC konusundaki çalışmalarını hızlandırması gerektiğini belirtmişti.

BIS, bu konuda yeni rapor yayınlayarak, CBDC’lerin önemine bir kez daha vurgu yaptı. Raporda, merkez bankası dijital varlıklarının havale ücretlerini azaltacağına yönelik bilgiler yer alıyor. CBDC’nin özellikle sınır ötesi operasyonlarda zamanı ciddi anlamda aşağıya çekmek için kullanılabileceğine işaret ediliyor.

Saniyeler İçerisinde Havale Gerçekleşebilir

BIS, günümüz şartlarında günler alan havale işlemlerini artık bir tuşla saniyeler içerisinde yapılabileceğini belirttiği, “Inthanon-LionRock to mBridge: Uluslararası ödemeler için çoklu bir CBDC platformu oluşturmak” başlıklı raporuunda, sınır ötesi ödemelerin işlem hacmini düşürmek için dijital para çalışmalarına önem verilmesine bir kez daha değiniyor.

Çin CBDC konusunda ciddi ilerleme kaydeden ülkelerin başında yer alıyor. BIS ise bu konuda yaptığı çalışmasında Çin Merkez Bankası ile Hong Kong Merkez Bankası arasındaki para transferini baz alıyor. Proje amaçlı yapılan bu transfer Inthanon-LionRock Projesinin ikinci aşaması olarak biliniyor. Raporda, “Prototip, sınır ötesi aktarım hızında günlerden saniyelere önemli bir artışın yanı sıra muhabir bankacılığın temel maliyet bileşenlerinden birkaçını azaltma potansiyelini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası Dijital Varlık (CBDC)

Maliyetler Aşağı Çekilecek

BIS tarafından yayınlanan raporda yalnızca zamansal ölçü verilmiyor. Aynı zamanda sınır ötesi operasyonlarda oluşan maliyetlerin de ciddi anlamda aşağıya çekileceği konusuna yer veriliyor. ikinci aşama prototipinin sonuçlarına dayanan bir PricewaterhouseCoopers tahmini, sınır ötesi ödemelerin maliyetinde olası Yüzde 50’lik bir azalma olduğunu gösterdi.

BIS raporu ayrıca, CBDC’lerin hız ve maliyet avantajlarının, sağlam muhabir bankacılık ilişkilerinin olmadığı yargı bölgelerinde daha da önemli olabileceğini belirtti.

İkinci aşama tamamlandığında, şimdi “mCBDC Köprüsü” olarak adlandırılan proje, daha fazla pilot çalışmanın yanı sıra büyük ölçekli testler için olası bir yol haritasının oluşturulmasını içerecek olan üçüncü aşamaya geçecek.

mCBDC Köprüsü projesi, ulusal dijital para birimleri alanında daha fazla işbirliğine doğru kayıyor gibi göründüğü için çok merkezli banka dijital para birimi projelerinden biridir.

Bu işbirlikçi çabalar, BIS ve Uluslararası Para Fonu gibi kuruluşlar tarafından, özellikle kripto para birimlerinin artan popülaritesinin ortasında, mevcut finansal manzara için daha avantajlı olduğu için destekleniyor.

Gerçekten de BIS, küresel ödemelerde kripto ve sabit paraların çoğalmasına karşı bir önlem olarak CBDC’leri sürekli olarak savundu.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.06%
$60,415.00
$640.40
Ethereum (ETH)
1.55%
$4,026.14
$62.41