bitcoin
Bitcoin (BTC) $61,315.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,081.67
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $476.19
Ana SayfaGenelBIS, CBDC Konusunun Önemine Dikkat Çekiyor

BIS, CBDC Konusunun Önemine Dikkat Çekiyor

Bank of International Settlements (BIS), merkez bankalarının kripto para birimleri ile rekabet edebilmeleri için CBDC çalışmalarına hız verilmesi gerektiğine işaret etti.

BIS, İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré, tarafından yapılan açıklamada, merkez bankalarının mutlaka kripto sistemine dahil olması gerektiği vurgulandı. Özel sektördeki rekabetçi duruma dikkat çeken Cœuré, bankaların CBDC üzerinde çalışmasının elzem olduğunu dile getirdi.

BIS, Merkez Bankalarının CBDC İçin Acele Etmesi Gerektiğini Söyledi

Uluslararası bankacılık kuruluşu BIS İnovasyon Başkanı Benoît Cœuré geçtiğimiz günlerde Slovenya’nın başkenti Ljubljana’daki Eurofi Financial Forum’da konuşma yaptı. Burada yaptığı konuşmada dikkat çeken başlıklardan birisi de CBDC’ler oldu. Özel sektörde var olan ödeme sistemlerinin her geçen gün daha çok kripto para ile içli dışlı olduğunu belirten Benoît Cœuré, ülkelerin bu durum ile rekabet edebilmeleri için kendi kripto para birimlerini çıkartıp, bir an önce ödeme sistemlerine dahil etmeleri gerektiğini söyledi.  Cœuré konu hakkındaki görüşlerini şu sözlerle dile getirdi.  

“Bugün, finansal sistem ayaklarımızın altından kayıyor” diye açıkladı. “Büyük teknolojiler perakende ödemelerdeki ayak izlerini genişletiyor. Stabilcoinler, düzenleyici onay almak için kapıyı çalıyor. Merkezi olmayan finans (defi) platformları, geleneksel finansal aracılığa meydan okuyor. Hepsi, hızlı ve tutarlı yanıtlara ihtiyaç duyan farklı düzenleyici sorularla geliyor.”

Sorulara cevabın da CBDC olacağını söyleyen Benoît Cœuré, “İyi tasarlanmış bir CBDC, güvenli ve tarafsız bir ödeme aracı ve uzlaşma varlığı olacak ve yeni ödeme ekosisteminin etrafında düzenlenebileceği ortak bir birlikte çalışabilir platform olarak hizmet edecek” diye konuştu.

“Rekabet ve Yenilik Her Zaman İyidir”

BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré’ye göre rekabet ve yenilikçi politikalar her zaman memnuniyetle karşılanabilir. Buna karşılık entegre bir açık finans mimarisinin günümüzde mümkün olabileceğine dikkat çeken Başkan, para biriminin kendisini demokratik yollardan koruyabileceğini dile getirdi.

“Merkez bankalarının harekete geçme zamanı geçti. Kollarımızı sıvamalı ve CBDC tasarımının özüne ilişkin çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. Stabil paralar ve kripto varlıklar zaten buradayken CBDC’lerin kullanıma sunulması yıllar alacak. Bu, başlamayı daha da acil hale getirir”

BIS, Bu Konuda Merkez Bankalarının Yanında

BIS’in İnovasyon Merkezi’nin kripto paralar ve CBDC konusunda merkez bankalarının yanında yer aldığını belirten Benoît Cœuré, “Merkezlerimizde geliştirilmekte olan CBDC ile ilgili altı konsept ve prototip kanıtımız var ve daha fazlası gelecek” dedi.

Cœuré şunları ekledi: “Bir CBDC’nin hedefi, nihayetinde mevcut sistemlerimizin en iyi unsurlarını korurken yarının inovasyonu için güvenli bir alan sağlamaya devam etmektir. Bunu yapmak için merkez bankalarının mevcut sistem hala yerindeyken harekete geçmeleri ve şimdi harekete geçmeleri gerekiyor.”

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.43%
$61,315.00
$263.65
Ethereum (ETH)
0.13%
$4,081.67
$5.31