bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,927.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,244.36
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $586.24
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinBitcoin - Altın Çifti Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Bitcoin – Altın Çifti Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Bitcoin – Altın korelasyonu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı; Küresel ekonomi Covid-19 virüsünden muzdarip olduğu sürece de yüksek kalacak gibi görünüyor.

The Daily Shot adlı finans bülteni verilerine göre, Bitcoin – altın korelasyonu rekor seviyelere ulaştı. Diğer kaynaklardan gelen veriler de korelasyonun son haftalarda yeni zirvelere ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin – altın korelasyonu birkaç nedenden dolayı yükseliyor. Yatırımcılar, uzun vadeli ekonomik gerileme ve kısa vadeli borsa dalgalanmalarının ortasında sığınaklar arıyor. Kurumsal yatırımcılar da giderek daha fazla BTC yatırımı yapıyor ve perakende yatırımcıları yanlarında getiriyorlar.

Bitcoin – Altın Korelasyonu: Kısa ve Uzun Vadeli Yükselişler

Altın ve Bitcoin arasındaki 60 günlük korelasyon, Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve o günden beri de sürekli yükselmeye devam ediyor.

CoinMetrics‘in korelasyon grafiği 16 Mart’ta 60 günlük rekor düzeyde bir korelasyon olduğunu gösteriyor. O zamandan beri, 6 Temmuz’da 0,0825’e düşüş olmasına rağmen, korelasyon Mart’tan önce görülenden daha yüksek seviyelerde kaldı.

CoinMetrics’in verileri, bitcoin-altın korelasyonu Kaynak: CoinMetrics

Temmuz ayının sonundan bu yana, korelasyon güçlü ve sürekli olarak yükselmeye devam ediyor. CoinMetrics verileri şuan 0,476 iken, Skew‘den elde edilen veriler, bir aylık korelasyonun 19 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %76,3’e ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin-altın korelasyonu Kaynak: Skew

Skew ve CoinMetrics’ten gelen veriler bir yıllık korelasyonda kademeli bir artış olduğunu gösteriyor, bu da 180 günlük ve 360 günlük seviyelerin son günlerde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını gösteriyor.

Küresel Ekonomik Oynaklık BTC Yatırımlarını Artırıyor

Küresel ekonomi, şu an son derece belirsiz ve çalkantılı bir dönemde. Ülkeler Covid-19’un yeniden artması sebebiyle daha sert kısıtlamalar getirecek gibi görünüyor. Aynı zamanda, birçok ülkenin ekonomik faaliyeti desteklemek için attığı adımlar da ulusal para birimlerinin zayıflamasına neden oluyor.

Sonuç olarak, altın fiyatı yükselmeye devam ediyor. 18 Mart’ta 1.477$ seviyelerine gerileyen altın fiyatı, Ağustos ayı başlarında 2.000$ seviyelerini geçti.

Kaynak: Yahoo!

Altın, ekonomik belirsizlik dönemlerinde bir sığınak olarak görülüyor. Geçen yılki fiyat grafiği çarpıcı bir şekilde altına benzediğinden, BTC bu işlevi üstleniyor gibi görünüyor.

Kaynak: CoinMarketCap

Kurumlar, enflasyona karşı bir önlem olarak BTC’ye giderek daha fazla sayıda yatırım yapıyor.

İlk olarak, deneyimli fon yöneticisi Paul Tudor Jones Mayıs ayında toplam varlıklarının yaklaşık %2’sinin Bitcoin’de olduğunu açıkladı. Daha sonra Ağustos ayında MicroStrategy‘nin “birincil hazine rezerv varlığı” olarak 21.454 Bitcoin satın aldığı haberi geldi.

Grayscale Bitcoin Trust gibi diğer kurumlar da fonlara yatırım yapıyor. Ayrıca altın satın alıyorlar ve daha geniş ekonomi mücadeleleri sürdükçe altın ve bitcoin varlıklarını da artıracaklar.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.5%
$56,927.00
$284.64
Ethereum (ETH)
1.71%
$4,244.36
$72.58