bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,698.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,964.83
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $546.58
Ana SayfaAnalizBitcoin Çarşamba Günkü ATH'den Bu Yana 7 Bin Dolar Kaybetti

Bitcoin Çarşamba Günkü ATH’den Bu Yana 7 Bin Dolar Kaybetti

Bitcoin Çarşamba günü en yüksek değerine ulaştıktan sonra yeniden düşüşe geçti. Analistler bunun bir piyasa düzeltmesi olduğunu söylüyor.

Bitcoin yeni ATH’sinden sonra 7 bin dolar değer kaybederek şimdilik yatırımcısını üzdü. Ancak altcoinler de bitcoin’i takip ederek değer kaybetmeye başladılar. Özellikle Ethereum’un da ATH yapması beklenirken yapamaması sonrasında düşüş kaçınılmaz oldu.

Bitcoin Sert Düştü

Bitcoin, ATH sonrasında 67 bin dolar seviyelerine kadar ulaştı. Ancak bu noktada çok tutunamayan kripto varlık daha sonra yeniden düşüşe geçti. Son 24 saatlik süreç içerisinde sert bir düzeltme yapan kripto para 60 bin doların altına düştükten sonra toparladı ve şu an 61 bin dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.  

Geçtiğimiz haftalarda kripto para birimi alanındaki ana odak noktası, Salı günü Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanacak ilk Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’siydi. Bu kadar uzun süredir beklenen bir ürün için duyulan coşku, dijital varlık için Nisan ATH’sinin üzerine çıkan ve bir gün sonra 67 bin dolardan yeni bir fiyat grafiği çizen büyük bir fiyat artışına neden oldu.

Birçok kişi ATH’nin nedeni olarak Bitcoin ETF’lerini gösterse de yatırım bankası JPMorgan bu konuda farklı bir görüşü benimsiyor. Bankaya göre ETF’lerin etkisi sanıldığının aksine oldukça düşük. ABD’deki enflasyon baskısı ile yatırımcıların kripto paraya özellikle de Bitcoin’e yöneldiğini dile getiren banka, bu sorunun çözülmemesi halinde daha çok kişinin bu kanala gelebileceğini belirtmişti.

Son 24 saat içinde kripto para birimi değer kaybetmeye devam etti. Bu sefer, 60 bin doların biraz altına düştü. Bu nedenle, BTC’nin birkaç gün içinde 7 bin dolardan fazla düştüğü anlamına geliyordu.

Şu an itibariyle, sıçradı ve bir miktar zemin toparladı. Yine de, gün içinde hala yüzde 4 düşüşte ve piyasa değeri 1.150 trilyon doların altında.

BTC/USD

Altcoinler de Kırmızı Bölgeye Geçti

Alternatif madeni paralar liderleri olan Bitcoin’i eksiye doğru takip etti. Ethereum birkaç gün önce kendi ATH’sini yaklaşık 4.400 dolardan kırmaya yakındı ancak başarısız oldu ve dün 3.900 dolara düştü. Şu an itibariyle ETH 4.000 doların biraz üzerinde duruyor, ancak bir günde hala %3 düşüşte.

Solana aynı zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesini elde etmekten de birkaç santim uzaktaydı. Şimdi ise SOL 200 dolardan işlem görüyor. Binance Coin, Cardano, Ripple, Polkadot ve Terra da kırmızı renkte. Dogecoin, Avalanche ve Chainlink’ten küçük kazançlar belirgindir. Daha fazla artış Huobi Token (%11), Fantom (%11), Curve DAO Token (%10), Harmony (%9) ve OKB’den (%7,5) geliyor.

Buna karşılık, OMG Network, Flow, The Graph, SushiSwap, Stacks ve ICON bir günde en çok kaybetti. Kripto para piyasa değeri 2.530 trilyon dolara düştü, yani iki gün önceki zirveden bu yana 150 milyar dolar kaybetti.

Uyarı: Yazımız yatırım tavsiyesi içermez

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.21%
$47,698.00
$7,731.85
Ethereum (ETH)
13.8%
$3,964.83
$547.15