Bitcoin, Çekiciliğini Altcoinlere mi Kaptırıyor?

Bitcoin, şifreleme endüstrisi kullanılarak yaratılan, merkeziyetsiz bir para birimidir. Satoshi Nakamoto tarafından 2008’de hazırlanan bir teknik raporla tanıtılan kavram, ertesi...

0

Bitcoin, şifreleme endüstrisi kullanılarak yaratılan, merkeziyetsiz bir para birimidir. Satoshi Nakamoto tarafından 2008’de hazırlanan bir teknik raporla tanıtılan kavram, ertesi yıl ilk kez kriptoparanın yaratılmasına yol açtı. O günden bu yana, Bitcoin, son günlerde değerini en üst seviyeye çıkarmaya devam ediyor. 2009’dan bu yana Bitcoin’e birçok alternatif piyasaya girdi, ancak etkin topluluk ve yüksek talepler nedeniyle Bitcoin daima pakete gitti. Bunca yıllar boyunca, şifreleme, bir araya getirilen tüm altkaynaklara kıyasla piyasa değeri büyük bir paya sahip. Bunun yanı sıra tüm kriptopara kullanıcılarının %90’ı Bitcoin kullanmaktalar. Piyasa değerinin yanında kullanıcı ağı da büyük bir pay alıyor…

Bununla birlikte, son yıllarda pek çok şey değişti. Bitcoin, belki de değerinin haricinde artık “hakim” kriptopara değildir. Çeşitli blok zincir platformlarının ortaya çıkması ve ilgili altkaynakları / kriptotokenler Bitcoin pazar payını etkin bir şekilde azalttı. Daha fazla kişi kripto yatırımlarını çeşitlendirme kararı aldığından, piyasa değeri yüzde 50’nin altına düştü.

Altcoine olan ilginin artması, tamamen kendi blok platformlarında sahip olduğu teknoloji üstünlüğüne bağlı değil. Bitcoin Ağının, şu andaki haliyle de bir ilgisi bulunuyor. Bitcoin topluluğu, özellikle de geliştiriciler halihazırda uzun süredir devam eden bir problemi dostane bir şekilde çözememiş durumda. Evet, şu anda bir yıldır tartışmaya konu olan blok boyutu sorunu. Bitcoin ağında daha az ilerleme kaydedildiğinde, insanlar giderek bir değer değişimi modeli olarak kullanmakta zorlanmaktadır.

İşlem gecikmelerinin artması sayesinde, işlemlerle bağlantılı madencilik ücreti büyümeye devam etmekte ve kullanıcılardan ilave ağ ücreti talep etmek için birkaç platform ayrıca zorlamaktadır. Son günlerde yapılan bir Bitcoin işlemi, birkaç saat ila iki gün arasındaki bir zamanı kapsıyor. Bu zorluklar karşısında potansiyel kullanıcılar, kriptopara topluluğu üyelerinden Ethereum, Dash, Litecoin ve diğerleri gibi altcoin işlemlerinin yeni modlarını keşfediyorlar.

Eğilimin değişmesi için tek bir sebep yok ve tüm nedenler kötü değil. Ağ sorunları denklemin bir parçası, geri kalanlar ise kriptoparaya dayalı çözümlerin çoğalmasını gösteriyor ve blokçuluk alanında rekabetçi bir atmosfer yaratılıyor.

kaynak: NewsBtc

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.