bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,425.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,474.51
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $416.02
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoin Fiyatı, ABD İş Verilerinin Açıklanmasının Ardından Düştü

Bitcoin Fiyatı, ABD İş Verilerinin Açıklanmasının Ardından Düştü

Bitcoin fiyatı, ABD iş verilerinin açıklanmasının ardından Bitstamp’ta kısa süre içinde 11.219$’a düştü. Bu çöküşten hızla kurtulan Bitcoin ‘i önümüzdeki haftalarda ne bekliyor?

Kısa süreli çöküşün ardından BTC 11.600$ seviyelerinde stabilize oldu ve şu sıralarda 11.770$ seviyelerinde seyretmekte.

Bitcoin Fiyat Grafiği

Yeni iş verilerinin yayınlanması, Wall Street borasında gün ortasında düşüşe neden oldu. Temmuz ayında tarım dışı maaş bordroları 1.763 Milyon Dolar artarak Wall Street beklentilerini %10.6 aştı.

İyimser iş verilerine rağmen, analistler iş piyasasının yeterince hızlı büyümediğinden endişe ediyorlar. Covid-19 salgınının Mart ayında başlamasından bu yana ABD’de işsiz insan sayısı 13 Milyonu geçti.

Bitcoin (BTC)’i Etkileyen Çeşitli Faktörler

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Bitcoin fiyatı, yeni iş verilerinin önünde nispeten değişken hareketler gösteriyordu. Bitcoin fiyatlarındaki son oynamalar ise büyük olasılıkla BTC ve hisse senetleri arasındaki son korelasyondan kaynaklanıyor olabilir.

Bitcoin vs S&P500

Skew’den elde edilen veriler, Bitcoin’in Nisan ayından bu yana hisse senetleri ile bir miktar korelasyon içinde olduğunu gösteriyor. Borsa, işsizlik verilerine güçlü tepki verdiğinden, BTC tipik olarak ayın ilk haftasında hisse senedi eğilimini takip etti.

Stratejistler, yarı zamanlı çalışan sayısındaki ani artışı da hesaba katarak yeni iş verilerine şüpheyle yaklaştılar. Washington Adil Büyüme Merkezi ekonomisti Kate Bahn, yeni eklenen işlerin çoğunun muhtemelen daha az ödeme yapacağını söyledi.

Kate Bahn daha sonra şöyle devam etti:

“Çoğu insanın beklediğinden daha fazla iş ekledik, ancak kazançlar gerçekten orantısız olarak yarı zamanlı işçilerden kaynaklanıyor. Bana göre bu, işçiler geri gelse bile daha az ödeyen işler yüzünden çalışanların ve ailelerin daha kötü olacağı anlamına geliyor.

Kağıt üzerinde olumlu görünen iş verileri, sonunda ABD borsasının düşmesine neden oldu. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA), bir gün önceki %0.6’lık küçük bir düşüşün ardından %0.28 oranında hafif bir düşüş daha yaşadı.

ABD borsaları azalırken, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri dik bir düşüş yaşadı. BTC, Bitstamp’ta 11.219$ ‘a düşerken, Ethereum da büyük borsalarda 371$’ a kadar düştü.

Önümüzdeki Hafta Bitcoin (BTC)’i Etkileyebilecek Makro Faktörler

Yakın vadede, Bitcoin’i etkileyebilecek birkaç makro faktör ve jeopolitik risk var. Birincisi, ABD-Çin ilişkileri, WeChat ve TikTok yasakları nedeniyle kötüye gidiyor. İkincisi ise teşvik anlaşmasının görüşmelerinin yavaşlaması.

İki süper güç arasındaki gerilim, ABD Başkanı Donald Trump‘ın WeChat ve TikTok’u yasaklamak için icra emirleri vermesinden sonra arttı. Çin’in karşı önlem alma durumu ortaya çıkabilir, bu da potansiyel olarak hisse senetlerini ve dolayısıyla Bitcoin’i etkileyebilir.

Raporlar, Cumhuriyetçi ve Demokrat temsilcilerin çatışmasının ardından bir teşvik anlaşması şansının da zayıf olduğunu söylüyor. ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin şunları söyledi:

“Bence uzlaşma pozisyonuna yakın olduğumuz pek çok konu var, ancak hala birbirimizden çok uzakta olduğumuz çok büyük sorunlar da var. Göreceğiz. Sanırım her zaman amacımızın yarın genel bir anlayışa ulaşmaya çalışmak olduğunu söyledik. Demokratlar uzlaşmaya ve bir şeyler yapmaya istekliyse, bir şeyler yapacağımızı düşünüyorum. “

ABD ile Çin arasındaki gerginlik kısa vadede hem hisse senetleri hem de Bitcoin üzerinde baskı yaratabilir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.65%
$48,425.00
$799.01
Ethereum (ETH)
0.43%
$3,474.51
$14.94