Bitcoin Fiyatı Çin Borsalarında 3.000 Dolar Altına Düştü

Belirsizlik Perşembe günü kripto piyasalarını sarsdı, zira traderlar Çin Halk Bankası’nın (PBoC) hızlı döviz ticareti işlemlerini askıya alacağı yönündeki söylentileri...

0

Belirsizlik Perşembe günü kripto piyasalarını sarsdı, zira traderlar Çin Halk Bankası’nın (PBoC) hızlı döviz ticareti işlemlerini askıya alacağı yönündeki söylentileri giderek arttı. Bu fırtınalı iklimden etkilenen bitcoin fiyatı, Çin pazarlarında 3.000 doların altına düştü.

Dump, hem tempolu hem de hızlı bir hal aldı. Yalnızca son 12 saat içinde, bitcoin, OKCoin’de yaklaşık 5.000 CNY düştü (738 dolar). Şu anda 126 milyon işlem hacmiyle Çin’in en büyük borsası olan OKCoin’de, Bitcoin yaklaşık 19.550 CNY (2.979 $) işlem görüyor.

Tabi düşüş sadece OKCoin ile sınırlı değil. Diğer büyük Çin borsalarında da bitcoin fiyatı 3.000 $ ‘ın altına düştü. Huobi, yaklaşık günlük 109 milyon dolar işlem hacmiyle, Bitcoin 2,983 dolardan işlem görüyor. Bugün erken saatlerde açıklanan BTCC borsasının, 30 Eylül’de ticaretini askıya alacağı haberiyle, bitcoin fiyatı 2.974 dolara geriledi. CHBTC bitcoin fiyatı 2.973 USD, düşük satış hacmi bulunan BtcTrade ve ViaBTC’de ise 2.990 USD seviyesinde. Toplamda, bu altı exchange platformu şu anda toplam bitcoin ticaret hacminin %13’ünü oluşturuyor.

Bitcoin fiyatının BTC/CNY paritesinde gerilese de, en azından şuan bu yazı yazılırken hala 3.000 USD’ın üzerinde tutunuyor. Halen bitcoin, günlük ortalamada % 17 düşüş ve  haftalık %30 düşüş gösteriyor ve küresel ortalama bitcoin fiyatı 3,252 dolar değerinde. Tüm kripto para birimlerinin toplam değerini izleyen kriptopara piyasa değeri, iki hafta öncesinde 180 milyar dolara yükselmişti fakat şimdilerde sadece 112 milyar dolar seviyesinde.

Sanayi gözlemcileri, pazarın durgunluğunun nerede ve ne zaman duracağına katılmıyorlar. Trader WhalePanda ve ekonomist Tuur Demeester’in de dahil olduğu bir takım deneyimli trader, yakın gelecekte bir toparlanmanın muhtemel olduğu görüşünde. Civic CEO’su Vinny Lingham ve BitPay kurucularından Tony Gallippi’nin de aralarında bulunduğu bir diğer grup ise pazarın toparlanmadan önce bitcoin fiyatının 2.500 – 2.750 $ aralığına yakın olabileceğini öngörüyor.

yabancı kaynak: cryptocoinsnews

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.