Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Fiyatı Neden Düştü? Balinalar Neden Alım Emri Veriyor?

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü? Balinalar Neden Alım Emri Veriyor?

Bitcoin fiyatı son günlerde %10 gerileme kaydetti. Balinalar, Bitfinex gibi büyük borsalarda BTC satın almak için 8.800$ bandına konuşlanıyor.

Bitcoin fiyatının %10’luk sert bir düşüş yaşamasının ardından, Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi‘nin ilk kez yanıp sönmesi ile kripto para piyasası etrafındaki duyarlılık gözle görülür derecede ihtiyatlı hale geldi.

Bitfinex‘te 8,800 Dolar’dan Bitcoin satın alma emri. Kaynak: Cole Garner

Piyasa verileri, balinaların 8.800$ destek seviyesinden Bitcoin satın almaya hazırlandığını gösteriyor. Bu da, Bitcoin fiyatının 13 Mart’taki gibi 3.600$’a kadar düşüşmesinin pek mümkün olmadığını gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü ve Balinalar Neden Alım Emri Veriyor?

Analistler, öncelikle Bitcoin fiyatında medyana gelen düzeltmenin, madencilerden gelen satışlara bağlıyor. Düşüşten önce, analitik firması CryptoQuant, madencilik havuzlarının BTC satmak için harekete geçtiğini belirtti.

Büyük madencilik havuzlarından kripto para çıkışları izledikten sonra, veriler minerların alışılmadık derecede büyük miktarlarda Bitcoin’i borsalara taşıdığını gösterdi. Kısa bir süre sonra, Bitcoin fiyatı düşmeye başladı. Bunun üzerine araştırmacılar şunları söyledi:

“Minerlar dünden beri alışılmadık derecede büyük miktarlarda BTC taşıyorlar. #Poolin, #Slush, #HaoBTC, Bitcoin’leri miner cüzdanlarından çıkardı ve bir kısmını borsaya gönderdi.”

13 Mart’ta BTC fiyatı, önemli bir sıçrama yapmadan önce 3.600$’a kadar düşmüştü. Nisan ayından Eylül ayına kadar ise Bitcoin fiyatı 3.600$’dan 12.000$’ın üzerine çıkmıştı.

Bu nedenle, balinalar Bitcoin fiyatının 8.800$ ve daha düşük destek seviyelerine düşmesini bekliyor olabilir.

Analist Cole Garner bugün; “Bitfinex balinası, seni tekrar görmek güzel. Akıllı paranın alım emirleri 8.800$’da. Sanırım dip seviyesi oralarda olacak.” dedi.

Veriler, balinaların yakın gelecekte daha büyük bir geri çekilme beklediğini gösterebilir. Ama bu durum aynı zamanda, balinaların Bitcoin fiyatının önceki düşüşlerinden daha büyük bir düşüş olmayacağını da gösteriyor.

Mart ayından bu yana, Bitcoin fiyatı %247 arttı, bu nedenle bir düzeltme muhtemelen birçok trader için sürpriz olmadı. Bugün erken saatlerde bildirildiği üzere, Global Macro Investor CEO’su Raoul Pal, bir boğa piyasasında %25 – %40 geri çekilmenin Bitcoin için alışıldık olduğunu söyledi.

BTC Bundan Sonra Nasıl Bir Yol İzleyecek

Balina veri sağlayıcısı Whalemap, birçok sözde HODLer’ın paniğe kapıldığını ve Bitcoin fiyatı düştükçe ellerinde tuttukları Bitcoin’lerini sattığını söyledi. Düşüşün yoğunluğu göz önüne alındığında, BTC’nin hızlı geri çekilmesi yatırımcıları hazırlıksız yakalamış olabilir.

Whalemap şöyle dedi:

“Dün üstleri satın almakta oldukça başarılı olan HODLer’lar çok fazla panik satışı yaptı. Stratejileri şu şekildeydi: yüksekten al, düşükten sat.”

Dünkü düzeltme, kar elde eden balinalar ile yatırımcıların panik satışı yapmalarının bir kombinasyonuydu. Bu durum yakın vadede daha düşük dalgalanma şansını da artırabilirdi.

BTC satan ve satın alan balinaların haritası. Kaynak: Whalemap

Amsterdam borsasında tam zamanlı bir trader olan Michael van de Poppe, Bitcoin fiyatının kısa vadede dibe yaklaştığını söyledi. Bir konsolidasyon dönemi bekleyen Van de Poppe, piyasalardaki bu düşüşün mevcut “altcoin sezonunun” devam edebileceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı. Etherscan verilerine göre Ethereum ağındaki...

Harvest Finance, Saldırıya Uğradı! Saldırgan 24 Milyon Dolar Çaldı

İsimsiz bir ekip tarafından geliştirilen bir merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü olan Harvest Finance, Pazartesi sabahı hackerlar tarafından saldırıya uğradı. Hackerlar, Harvest Finance'tan 24 Milyon Dolar...

DeFi Protokolü Cream İle Yearn Finance Ortaklık Kuruyor

DeFi protokolü Yearn.Finance, Pickle Finance protokolü ile yaptığı ortaklıktan iki gün sonra, başka bir DeFi protokolü Cream ile yeni bir ortaklık daha duyurdu. 26...