bitcoin
Bitcoin (BTC) $41,444.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,828.38
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $331.73
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoin Fiyatı Neden Düştü? Balinalar Neden Alım Emri Veriyor?

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü? Balinalar Neden Alım Emri Veriyor?

Bitcoin fiyatı son günlerde %10 gerileme kaydetti. Balinalar, Bitfinex gibi büyük borsalarda BTC satın almak için 8.800$ bandına konuşlanıyor.

Bitcoin fiyatının %10’luk sert bir düşüş yaşamasının ardından, Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi‘nin ilk kez yanıp sönmesi ile kripto para piyasası etrafındaki duyarlılık gözle görülür derecede ihtiyatlı hale geldi.

Bitfinex‘te 8,800 Dolar’dan Bitcoin satın alma emri. Kaynak: Cole Garner

Piyasa verileri, balinaların 8.800$ destek seviyesinden Bitcoin satın almaya hazırlandığını gösteriyor. Bu da, Bitcoin fiyatının 13 Mart’taki gibi 3.600$’a kadar düşüşmesinin pek mümkün olmadığını gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü ve Balinalar Neden Alım Emri Veriyor?

Analistler, öncelikle Bitcoin fiyatında medyana gelen düzeltmenin, madencilerden gelen satışlara bağlıyor. Düşüşten önce, analitik firması CryptoQuant, madencilik havuzlarının BTC satmak için harekete geçtiğini belirtti.

Büyük madencilik havuzlarından kripto para çıkışları izledikten sonra, veriler minerların alışılmadık derecede büyük miktarlarda Bitcoin’i borsalara taşıdığını gösterdi. Kısa bir süre sonra, Bitcoin fiyatı düşmeye başladı. Bunun üzerine araştırmacılar şunları söyledi:

“Minerlar dünden beri alışılmadık derecede büyük miktarlarda BTC taşıyorlar. #Poolin, #Slush, #HaoBTC, Bitcoin’leri miner cüzdanlarından çıkardı ve bir kısmını borsaya gönderdi.”

13 Mart’ta BTC fiyatı, önemli bir sıçrama yapmadan önce 3.600$’a kadar düşmüştü. Nisan ayından Eylül ayına kadar ise Bitcoin fiyatı 3.600$’dan 12.000$’ın üzerine çıkmıştı.

Bu nedenle, balinalar Bitcoin fiyatının 8.800$ ve daha düşük destek seviyelerine düşmesini bekliyor olabilir.

Analist Cole Garner bugün; “Bitfinex balinası, seni tekrar görmek güzel. Akıllı paranın alım emirleri 8.800$’da. Sanırım dip seviyesi oralarda olacak.” dedi.

Veriler, balinaların yakın gelecekte daha büyük bir geri çekilme beklediğini gösterebilir. Ama bu durum aynı zamanda, balinaların Bitcoin fiyatının önceki düşüşlerinden daha büyük bir düşüş olmayacağını da gösteriyor.

Mart ayından bu yana, Bitcoin fiyatı %247 arttı, bu nedenle bir düzeltme muhtemelen birçok trader için sürpriz olmadı. Bugün erken saatlerde bildirildiği üzere, Global Macro Investor CEO’su Raoul Pal, bir boğa piyasasında %25 – %40 geri çekilmenin Bitcoin için alışıldık olduğunu söyledi.

BTC Bundan Sonra Nasıl Bir Yol İzleyecek

Balina veri sağlayıcısı Whalemap, birçok sözde HODLer’ın paniğe kapıldığını ve Bitcoin fiyatı düştükçe ellerinde tuttukları Bitcoin’lerini sattığını söyledi. Düşüşün yoğunluğu göz önüne alındığında, BTC’nin hızlı geri çekilmesi yatırımcıları hazırlıksız yakalamış olabilir.

Whalemap şöyle dedi:

“Dün üstleri satın almakta oldukça başarılı olan HODLer’lar çok fazla panik satışı yaptı. Stratejileri şu şekildeydi: yüksekten al, düşükten sat.”

Dünkü düzeltme, kar elde eden balinalar ile yatırımcıların panik satışı yapmalarının bir kombinasyonuydu. Bu durum yakın vadede daha düşük dalgalanma şansını da artırabilirdi.

BTC satan ve satın alan balinaların haritası. Kaynak: Whalemap

Amsterdam borsasında tam zamanlı bir trader olan Michael van de Poppe, Bitcoin fiyatının kısa vadede dibe yaklaştığını söyledi. Bir konsolidasyon dönemi bekleyen Van de Poppe, piyasalardaki bu düşüşün mevcut “altcoin sezonunun” devam edebileceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
4.32%
$41,444.00
$1,790.38
Ethereum (ETH)
6.37%
$2,828.38
$180.17