Bitcoin Fiyatı Yeni Milyonerler Yaratacak

Fiyat dalgalanmasına rağmen Bitcoin daha fazla milyoner yaratacak. Forbes ve New York Times tarafından yayınlanan New York’taki LIU Post’da ekonomi...

0

Fiyat dalgalanmasına rağmen Bitcoin daha fazla milyoner yaratacak.

Forbes ve New York Times tarafından yayınlanan New York’taki LIU Post’da ekonomi bölüm başkanı olan Finans Profesörü Panos Mourdoukoutas, Bitcoin’in tekrar fiyat dalışından önce yeni milyonerler ortaya çıkaracağını düşünüyor.

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz Haziran ayında, iki gün süresince 2,957 $ ‘dan 2.682 $’ a büyük bir düzeltme yaptıktan sonra, son zamanlarda 3.000 $ ‘a, en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, teknoloji uzmanı milyarder Mark Cuban’ın Bitcoin fiyatı’nın son artışını “balon” olarak adlandırdığını bildirildikten sonra gerçekleşti.

Mourdoukoutas, Kübalılar ile kısmen benzer bir bakış açısı paylaştı. Her ikisi de, Bitcoin fiyatının önemli bir artış sonrasında düşeceği konusunda benzer iddialara sahipti.

 

Tekrar çökmeye başlamadan daha fazla milyoner yaratmak

Mourdoukoutas, bitcoin’in “bir gecede yeni milyonerler” yarattığından bahsetti. Ayrıca, Bitcoin’in, “yeryüzüne geri dönmeden” önce, daha fazla milyoner kazanarak yeni yüksek seviyelere ulaşacağını belirtti.

Mourdoukoutas, kriptopara alanında artan yatırımın sebeplerinden birinin faiz ortamındaki “ultra düşük” oran olduğunu ve Bitcoin’in cazip bir yatırım aracı olduğunun altını çizdi.

Buna ek olarak, birçok ülkenin para biriminde, daha fazla yatırımcıyı kriptopara kullanma durumuna iten ve hükümet politikalarını takiben ulusal para birimlerine giderek artan bir güvensizlik var.

 

Fiyat politikaları arz ile kısıtlı

Mourdoukoutas, bu politikalardan birinin, federal hükümetler tarafından, yeni mali yükümlülükleri karşılayacak şekilde düşük oranlarda yeni hazine tahvilleri sunma hakkı olduğunu söyledi.

Örneğin Japonya, devlet için neredeyse hiçbir şey yapmayan bir hazine satıyor. Ancak ülkenin borçları, ülkenin GSYİH’sının yaklaşık yüzde 250’sine denk geliyor. Profesör, Çin hazinesinin “bir şeyler” ürettiğini, ancak gayri resmi finansal yükümlülüğün belirli miktarını kimse bilmediğini belirtti.

Çin Yuanına ve Japon Yeni’nde önemli miktarda mali yükümlülük bulunduğundan, ulusal paralar yatırımcıların güvenini kaybetme eğiliminde. 2016’da, değerini %125 oranında artıran Bitcoin göz önüne alındığında, Asya’daki yatırımcılar dijital para birimine daha fazla yatırım yapmayı tercih ettiler.

İktisat profesörü, bir ülkenin ülke çapındaki para birimine olan güvenini azaltabilecek başka bir hükümet politikasını da vurguladı. Bu yer değiştirme, hükümetler eski para anlayışını ortadan kaldırmak istediklerinde, Hindistan ve Venezuela’da olduğu gibi durumları ortaya çıkartabiliyor. Mourdoukoutas’a göre bu tür olaylar, Bitcoin fiyatı’nın yükselişinin nedenlerinden biri.

 

Geleneksel fonlardan daha iyi korunma fonu

Mourdoukoutas ayrıca, Bitcoin’i altın gibi geleneksel tercihlerden daha iyi korumak için bazı avantajların bulunduğunu belirtti. Binyıl kuşağının, BTC’yi “baby-boomer nesline” kıyasla çok daha iyi anladığımız için kendilerinin kriptoparanın en büyük taraftarından biri olduğunu da ekledi.

Ekonomi profesörü, Bitcoin’in arzının 21 milyona sınırlanması beklendiğini hatırlattı. Altınla karşılaştırıldığında, altın oranı yükseldikçe, altın madencilerinin altın için maden çıkarmaya daha fazla teşvik sağladığı göz önüne alındığında, altın için rezerv eksikliğinin olmadığını söyledi.

Son olarak, Mourdoukoutas, sayıları giderek artmakta olan finansörlerin kriptopara ile tanışması ve BitPos’ların rahatlıkla piyasaya katılabilmesi için kullanabilmesi nedeniyle, Bitcoin’in etrafındaki finansörlerin sürekli olarak bitcoin fiyatının yükselmesine yardımcı olduğunu belirtti.

 

kaynak: cointelegraph

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.