bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,393.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,039.64
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.65
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoin Fiyatını Libra mı Yükseltti?

Bitcoin Fiyatını Libra mı Yükseltti?

Facebook, kendi parası olan Libra protokolünü resmi olarak açıkladığında Bitcoin (BTC) 9000 $’ın üzerinde işlem görüyordu.

Pek çok yorumcunun mevcut bitcoin fiyat artışının sosyal medya devinden kaynaklandığını söylemesine rağmen, verilere göz atıldığında Bitcoin’in yükselişindeki hız Libra’nın yaratacağı etkiden çok daha fazla gibi görünüyor.

Facebook, 18 Haziran’da BTC / USD’nin 9200 $ civarında dolaştığı sırada Libra’nın lanse edildiği web sitesini yayınladı.

Web sitesi yayına girdikten sonra Bitcoin, günümüzde 11.300 Dolar üzerindeki seviyelere yükselmek için yeniden toplanmadan birkaç gün boyunca mevcut fiyatından aşağı düştü.

Bitcoin boğa piyasası 1 Nisan’da başladı ve birkaç zirve ve dip döngüsünü gördü. Ayrıca artık 3130 $ ‘a varan önceki düşüş eğilimini kesin olarak tersine çevirdi.

Bununla birlikte, Facebook’un benzersiz bir şekilde bitcoin fiyat artışını körüklediği fikri ana akım medya başlıkları da dahil olmak üzere basında yer bulmaya devam ediyor.

Finansal ticaret şirketi Oanda’nın kıdemli bir piyasa analisti olan Craig Erlam, 24 Haziran’da The Guardian‘da yayınlanan bir makalede şunları belirtti;

“Bitcoin yavaş yavaş – kendi standartlarına göre – son aylarda yükselişe geçti, ancak Facebook’un Libra’yı piyasaya sunması da son zamanlarda artışa neden oldu”

Bu karışıklık, Libra’dan gelen ilgi ve tanıtımın, genel olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini etkileme etkisiyle ilgili bir kavramdan kaynaklanıyor gibi görünmekte.

Bu arada diğer kaynaklar, Facebook’un sınırlı rolü konusunda hemfikir, ancak Bloomberg, mevcut duruma “spekülatif bir rüyanın dönüşü” diyor.

Ayrıca, Facebook’un planlarının ayrıntıları azaldıkça, eleştiriler Libra’nın teknik özelliklerine odaklanmakta. Libra üstündeki eleştiriler ve soru işaretleri daha çok tartışılacağa benziyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.52%
$60,393.00
$1,521.90
Ethereum (ETH)
0.6%
$4,039.64
$24.24