Bitcoin Haftalık Fiyat Grafiği Dört Yıl Sonra İlk Defa ‘Aşırı Satış’ Gösteriyor

Bitcoin (BTC) fiyat göstergesi uzun vadede ilk kez neredeyse dört yıl sonra ilk defa “oversold” yani aşırı satım göstermekte. Sıfır...

0
Bitcoin Fiyatı

Bitcoin (BTC) fiyat göstergesi uzun vadede ilk kez neredeyse dört yıl sonra ilk defa “oversold” yani aşırı satım göstermekte.

Sıfır ila 100 arasında salınan 14 haftalık nispi kuvvet endeksi (RSI), şu sıralar en son Ocak 2015’te görülen 29.80 seviyesinde görülüyor.

Bir varlık veya bir kripto para biriminin RSI 30.00 altında tutulması halinde aşırı satım olarak kabul edilir. Öte yandan, 70 üzeri bir okuma da aşırı alım koşullarını gösterir.

Esasen, 14 haftalık RSI’da 30’un altında olan okumalar,6,200 $ ‘dan yüksek olan son satışların bir tükenme noktasına ulaşmış olabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak, Bitcoin (BTC) kısa vadede acil desteği 3.179 $ (200 haftalık hareketli ortalama) olarak belirlenebilir.

Birçok uzman ayrıca, RSI’nın 30.00’in altına düşmesinin güçlü bir düzeltmenin ardından gerçekleştiğine inanıyor. Bazı piyasaların güçlü eğilimlere girmesi, bu durumun doğru olmayacağı anlamına gelmez, bu durumda RSI uzun süreler boyunca aşırı satım veya aşırı alım gösterebilir.

Özellikle, BTC’de devam eden ayı piyasası, satışlar güçlü miktarlarla desteklendiği için oldukça esnek görünüyor. Bu nedenle, 14 haftalık RSI’daki aşırı okumalara rağmen, güçlü bir sıçrama bir süre için zor görünüyor.

Basın saatine göre, BTC Bitstamp’ta 3,390 dolardan işlem görüyor ve bu da 24 saat esasına göre %2,3 düşüş anlamına geliyor.

Haftalık Grafik

RSI, Ocak ayı sonundaki haftalık grafikte 53.00 seviyesinin altına düşerek, yükseliş eğilimi eğiliminde bir değişim yaşadı. Şu an itibariyle, RSI 30.00 aşırı satış bölgesinde bulunuyor.

RSI’ın Ocak 2015’te 30.00’un altına düşmesinin kısa ömürlü olduğunu ve BTC’nin çok yakında aşırı satım koşullarına yanıt olarak bir tepki verebileceğini de belirtmek gerekir.

Günlük Grafik

Günlük grafikte, Bitcoin’in iniş eğilimi çizgisinin altında seyrettiği sürece, anlık görünüm zayıf kalmaktadır.

BTC dün diyagonal direnci kesemedi ve 3 günlük grafikte aşağı yönlü hareketine güç ekledi. Ayrıca, güneye doğru giden 5- ve 10 günlük MA’ları da yapın.

Görünüm

  • BTC, ertesi gün ya da iki haftada 200 haftalık MA 3.179 $ ‘a gidebilir. Ancak, bu destek, 14 haftalık RSI Ocak 2015’ten bu yana ilk kez aşırı satım koşullarını gösterdiğinden, zemin oluşturabilir.
  • 200 haftalık MA’nın altında bir kırılma, 3 günlük grafikte görülen düşüş kurulumunu destekleyecek ve kapıları 2,972 $ (Eylül 2017 en düşük) seviyesine açacaktı.
  • Düşen trend çizgisinin üzerinde (günlük grafikte) yüksek hacimli bir hareket, düşüş baskısını zayıflatacaktır. Bununla birlikte, yukarı yönlü bir ters hareket sadece 4,400 $ (29 Kasım) seviyesinin üzerinde doğrulanabilir.
In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.