Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Analiz Bitcoin için 2018'de Nasıl Pozisyonlar Alınabilir?

Bitcoin için 2018’de Nasıl Pozisyonlar Alınabilir?

Bitcoin fiyatı geçen yıl 966 dolarlık fiyat ile başlayarak 20.000 dolara kadar yükselmişti. Son birkaç günün volatilitesinden sonra bile tüm diğer varlık sınıflarını büyük bir farkla yendi. Fakat herkesin zihninde şu büyük soru şu var: 2018’de ne olacak ve Bitcoin’e nasıl ticaret yapmalı?

Uzmanlar kendi görüşlerine göre ayrılıyorlar. Agresif boğalar 2018 için 60.000 doların üzerine hedefler koydu. Bu hedef, mevcut seviyelerden %300 artış demek. Öte yandan şüpheciler ise, kripto para birimlerinin değerlenmesine hala kabarcık diyorlar.

 

Bazıları 2018’de vahşi dalgalanmalar bekliyor. Saxo Bank, olası bir 60.000 $ yükselişinin ardından Bitcoin fiyatı 1000 $ ‘a düşecek tahmininde bulundu. Benzer şekilde, kriptopara girişimcisi Julian Hosp, Bitcoin’in 5.000 $ ‘a düşeceğine inanıyor. Ancak yine de fiyatın 60.000 $’ a dokunacağını düşünüyor. Fakat Bitcoin fiyatının önce hangi seviyeye ulaşacağından emin değil.

Tahminler bize farklı görüşleri bildirirken, hangisinin doğru olacağını kestirmek zor. Dolayısıyla, 2017’de tekrarlanan birkaç benzersiz grafiği tanımlamaya çalıştık. Bu grafikler, traderlar tarafından 2018 için uygun bir strateji geliştirilmesi için kılavuz olarak kullanılabilir.

50 Günlük Basit Hareketli Ortalama

2017’de, 50 Günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) kritik destek noktalarıyla hareket etti. Grafikte görüldüğü gibi Bitcoin, bu seviyenin sadece dört kez altına düştü.

Diğer tüm örneklerde, fiyat hareketli ortalamaya dokunsa da hızla toparlandı. Dolayısıyla, 50 günlük SMA’ya yakın bir satın alım düşük riskli bir satın alma fırsatı sunuyor. 50 günlük SMA’ya yakın bir yerde stop-loss ile alım yapılabilir.

Uzun dönem giriş fırsatı olarak 200 günlük EMA düşüşü

Bitcoin, 2017’de uzun vadeli plan yapan traderlara düşük riskli giriş imkânları sundu. Ayrıca geçtiğimiz sene fiyatı 20 kat arttı. Ekim 2015’ten bu yana 200 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) altında işlem görmedi.

2017’de, kripto para işlemleri 50 günlük SMA’nın altına düştüğünde, 200 günlük EMA’dan çarpıcı şekilde uzaktaydı. Bu fırsat, uzun vadeli yatırımcılar için mükemmel bir satın alma imkânı olduğu kanıtlandı. Gelecekteki sonbaharda bile, 200 günlük EMA’ya yakın bir hareket, bir satın alma fırsatı olarak görülmelidir.

Bitcoin fiyatı büyük bir düzeltme sırasında bile 200 günlük EMA kadar düşmeyecektir. Örneğin, 12 Ocak’ta, 200 günlük EMA’nın yaklaşık %6.5 üstünde kaldı. Benzer şekilde, 25 Mart’ta, 200 günlük EMA’nın yaklaşık yüzde 2,5 üzerinde gerçekleşti. 16 Temmuz’da dip, 200 günlük EMA’nın yüzde 10,7’sini oluşturdu.

Yatırımcılar, kusursuz olmamasına rağmen 200 günlük EMA’nın %15 üstünde satış yapabilir, bunun altında sıradan satınalma işlemleri yapılabilir.

200 günlük EMA fiyatının ne kadarının üstünde olduğunu nasıl hesaplarız?

Bunun için belirli bir gösterge mevcut olmasa da “Fiyat Osilatörü” (PPO) değerlerini akıllıca değiştirerek kullanabilirsiniz. PPO, üstel hareketli ortalamalar arasındaki yüzde farkını sunmaktadır. Bu nedenle, fiyatın 200 EMA’dan ne kadar uzakta olduğunu saptamamız gerekirse, 1,200 değerlerini besleyebiliriz; bu bize istenen sonucu verir.

Bitcoin 200 günlük EMA’nın altına düşerse?

Fiyat, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düşerse, bu hareket bir şeylerin değiştiğine dair bir uyarı sinyalidir. Bitcoin’in uzun vadeli bir düşüş trendine girdiğini veya farklı bir ticaret stratejisi belirlememizi gerektiren bir faaliyete girdiğini göstermektedir.

Tradingde kâr, uygun bir zamanda alış ve satış yapmak suretiyle yapılır. Düşük riskli bir satın alma stratejisi belirledik, ancak satmak için en iyi zamanı henüz tespit etmedik. Şimdi buna bir göz atalım.

Bitcoin satmak için en iyi yeri bulmak

Üstte tutarlı bir satış sinyali verecek bir gösterge yoktu. Ancak basit bir eğilim çizgisi, işini mükemmel bir şekilde yaptığını gösteriyor.

Yukarıda görüldüğü gibi, eğilim çizgisinin altında bir mola ve yakınlık sizi en üstteki konumdan çıkarmamış olsa da, kazanımların çoğunu kilitlemeye kesinlikle yardımcı oldu.

Yardımcı olabilecek bir başka gösterge de ADX’tir.

2014 yılına kadar bile, ADX üzerinde 60’ın üzerinde bir okuma, Bitcoin için iyi bir satış noktası olmuştur.

2018’de Bitcoin ticaretine nasıl yaklaşılmalı?

Grafik oluştuktan sonra göstergeleri ve eğilim çizgilerini tanımlamak ve bunlara uymak kolaydır. Ancak aynı şeyi canlı pazarlarla yapmak kolay bir iş değildir. Genel olarak, önümüzdeki yıl için kripto para fiyat hareketlerini net tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Riskleri minimuma indirmek için kısa vadeli planlar yerine uzun vadeli planlar yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

Kripto Para Piyasasında Bugün; BNB, Neo, VeChain Analizi

Bugün, kripto para piyasasının piyasa değerine göre en iyi 50 kripto varlığından 47'si ABD Doları'na karşı yükseliş durumuna geçmiş görünüyor. BNB, NEO,...

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...