bitcoin
Bitcoin (BTC) $32,287.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,013.31
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $283.93
Ana Sayfaİnceleme YazılarıBitcoin Madenciliği ve Enerji Tüketimi (Kapsamlı Araştırma)

Bitcoin Madenciliği ve Enerji Tüketimi (Kapsamlı Araştırma)

Herkese merhabalar, bu yazımızda son günlerde tekrar hortlayan, Bitcoin ve enerji tüketimi konusunu ele alıyoruz. Bitcoin ağına güç sağlamak için ne kadar elektrik gerekiyor?

Bunu iyi bir şekilde anlamak adına, Bitcoin’in güç tüketimini çeşitli ülke ve şirketlerle karşılaştırmak gerekiyor. Bu yüzden Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi‘nden (CBECI) alınan bazı verileri kullandık.

İnsanlar Bitcoin madenciliği yaptıklarında, aslında yaptıkları şey blok zinciri olarak da bilinen BTC işlemlerinin muhasebesini güncellemektir. Bu, karma olarak bilinen 64 basamaklı onaltılık çözüme sahip sayısal bulmacaları çözmeleri anlamına gelir.

Madenciler BTC ile ödüllendirilebilir, ancak yalnızca çözüme diğerlerinden önce ulaşırlarsa. Bu nedenle Bitcoin madencilik tesisleri kişisel çabalara göre dünya çapında yaygınlaştı ve yaygınlaşmaya da devam ediyor.

Bitcoin Madenciliği

Bu tesisler, madencilerin her saniye üretilen karma sayısı olarak da bilinen hashrate’lerini büyütmelerine olanak tanıyor. Daha yüksek hashrate oranı ise daha fazla miktarda elektrik gerektiriyor ve bazı durumlarda yerel altyapıya aşırı yüklenebiliyor.

18 Mart 2021 tarihinde Bitcoin ağının yıllık enerji tüketiminin 129 terawatt-saat (TWh) olduğu tahmin ediliyordu. Bu sayının belirli ülkeler, şirketler ve daha fazlasıyla nasıl karşılaştırılacağı ise aşağıdaki görselde açıklanmıştır.

*Terawatt saat (TWh), bir saat boyunca sürdürülen 1 trilyon watt’ı temsil eden bir elektrik ölçüsüdür.

Kaynak: Cambridge Alternatif Finans Merkezi, Science Mag, New York ISO, Forbes, Facebook, Reedy Creek İyileştirme Bölgesi, Worldometer

Bununla birlikte, eğer Bitcoin bir ülke olsaydı, teorik olarak 196 ülke arasında 29. sırada yer alırdı ve enerji tüketimi Norveç’ten (124 TWh) fazla olurdu. ABD (3.989 TWh) ve Çin (6.543 TWh) gibi daha büyük ülkelerle karşılaştırıldığında ise kripto para biriminin enerji tüketimi nispeten daha düşük.

Daha fazla karşılaştırma yapmak gerekirse, Bitcoin ağı Google’dan %1,708 daha fazla elektrik tüketiyor, ancak dünyadaki tüm veri merkezlerinden %39 daha az enerji tüketiyor.

Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan 2020 raporunda araştırmacılar, kripto madencilerin %76’sının operasyonlarını güçlendirmek için bir dereceye kadar yenilenebilir enerjiyi kullandıklarını buldular. Yine de, kripto madenciliğinin toplam enerji tüketiminin sadece % 9’unu yenilenebilir enerjiler oluşturuyor.

Kaynak: Cambridge Üniversitesi

Hidroelektrik enerjisi, küresel olarak en yaygın kaynak ve dört bölgenin tamamında kripto madencilerin en az %60’ı tarafından kullanılıyor ve buna göre rüzgar ve güneş gibi diğer temiz enerji türleri daha az popüler.

Kömür enerjisi, Asya-Pasifik bölgesinde önemli bir rol oynuyor ve kullanım açısından hidroelektrikle yarışabilen tek kaynak konumunda. Bu, büyük ölçüde şu anda dünyanın en büyük kömür tüketicisi olan Çin’e atfedilebilir.

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, Çin hükümetinin enerjide kendi kendine yeterliliği sağlama stratejisinin hem hidroelektrik hem de kömür santrallerinin aşırı arzına yol açtığı için bu bulgulara şaşırmadıklarını belirttiler. Bununla birlikte, kripto paralar ana akıma doğru ilerledikçe, hükümetlerin ve diğer düzenleyicilerin dikkatlerini endüstrinin karbon ayak izine çevirmesi ise şu anda pek de sürpriz değil.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.52%
$32,287.00
$167.89
Ethereum (ETH)
0.93%
$2,013.31
$18.72