Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji ile Devir Atlıyor

Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji ile Devir Atlıyor

Bitcoin madenciliği, tükettiği enerji oranları ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri üzerine uzun zamandır tartışılıyor…

Madencilik üzerindeki bu tartışmalarda, solar enerji gibi sürdürülebilir sistemlerin kullanılması ve ekolojik dengenin korunması da en önemli konular arasında. Ayrıca eko enerji, elektrik maliyeti bakımdan çok daha avantajlı görünüyor.

Bazı insanlar, Bitcoin madenciliğinin tüm dünyadaki elektrik tüketim seviyesini ciddi şekilde arttırdığını iddia etse de, yenilenebilir enerji kaynaklarının sağladığı avantajlar hakkında insanların yeterli bilgiye hala sahip olmadığı görülüyor. Güneş enerjisi sistemlerinin kullanılmasıyla hem maliyetler azalmış, hem de ekolojik denge korunmuş oluyor.

Kripto madenciliğinin en maliyetli kısmı elektriktir. 2017 verilerine göre BTC madencileri, yılda ortalama 30 Terawatt/saat elektrik tüketiyor. 30 Terawatt/saat ‘lik tüketim, bir yıl boyunca tüm İrlanda’nın tükettiği elektrik enerjisine eşit.

Solar Enerji, Bitcoin Madenciliği Sorununu Çözdü

CoinShares Research tarafından 2018 Kasım ayında yayınlanan rapora göre, bir çok Bitcoin madenciliği, çevre dostu enerji kaynağona sahip olan küresel bölgelerde bulunuyor. Ayrıca raporda yenilenebilir enerjinin, normal madencilikten % 80 daha fazla güç tasarrufu sağladığı belirtiliyor.

Bitcoin madencileri, elektrik maliyetlerini düşürmek için, güneş panellerini geleneksel elektriklerden daha çok tercih etmeye başladı. Örneğin, Azultec Cube300, madencilere, “yenilenebilir enerji kullanma ve üretilen ısının %72’sini geri kazanma” seçeneği ile bitcoin üretme imkanı sunuyor.

Ayrıca, Solar Alliance Energy, Murphysboro, Illinois‘deki kripto madenciliği tesisini geliştirmek için, geçtiğimiz Kasım ayında NuYen Blockchain madencilik şirketi ile ortaklık kurdu. Bu girişim, yenilenebilir yeşil enerji kaynaklarını desteklemeyi amaçlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

MEME Token Nedir ve Nasıl Yaratıldı?

Kripto piyasası ve özellikle Ethereum tabanlı kripto paralar son birkaç gündür düşüş eğiliminde. Ethereum tabanlı çoğu DeFi tokenı, kısa...

Bitcoin Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum Bitcoin ağının güçlü kaldığı anlamına geliyor. Blockchain.com kurucu...

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve...

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.