bitcoin
Bitcoin (BTC) $42,690.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,940.57
tether
Tether (USDT) $0.999015
binance-coin
Binance Coin (BNB) $354.55
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji ile Devir Atlıyor

Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji ile Devir Atlıyor

Bitcoin madenciliği, tükettiği enerji oranları ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri üzerine uzun zamandır tartışılıyor…

Madencilik üzerindeki bu tartışmalarda, solar enerji gibi sürdürülebilir sistemlerin kullanılması ve ekolojik dengenin korunması da en önemli konular arasında. Ayrıca eko enerji, elektrik maliyeti bakımdan çok daha avantajlı görünüyor.

Bazı insanlar, Bitcoin madenciliğinin tüm dünyadaki elektrik tüketim seviyesini ciddi şekilde arttırdığını iddia etse de, yenilenebilir enerji kaynaklarının sağladığı avantajlar hakkında insanların yeterli bilgiye hala sahip olmadığı görülüyor. Güneş enerjisi sistemlerinin kullanılmasıyla hem maliyetler azalmış, hem de ekolojik denge korunmuş oluyor.

Kripto madenciliğinin en maliyetli kısmı elektriktir. 2017 verilerine göre BTC madencileri, yılda ortalama 30 Terawatt/saat elektrik tüketiyor. 30 Terawatt/saat ‘lik tüketim, bir yıl boyunca tüm İrlanda’nın tükettiği elektrik enerjisine eşit.

Solar Enerji, Bitcoin Madenciliği Sorununu Çözdü

CoinShares Research tarafından 2018 Kasım ayında yayınlanan rapora göre, bir çok Bitcoin madenciliği, çevre dostu enerji kaynağona sahip olan küresel bölgelerde bulunuyor. Ayrıca raporda yenilenebilir enerjinin, normal madencilikten % 80 daha fazla güç tasarrufu sağladığı belirtiliyor.

Bitcoin madencileri, elektrik maliyetlerini düşürmek için, güneş panellerini geleneksel elektriklerden daha çok tercih etmeye başladı. Örneğin, Azultec Cube300, madencilere, “yenilenebilir enerji kullanma ve üretilen ısının %72’sini geri kazanma” seçeneği ile bitcoin üretme imkanı sunuyor.

Ayrıca, Solar Alliance Energy, Murphysboro, Illinois‘deki kripto madenciliği tesisini geliştirmek için, geçtiğimiz Kasım ayında NuYen Blockchain madencilik şirketi ile ortaklık kurdu. Bu girişim, yenilenebilir yeşil enerji kaynaklarını desteklemeyi amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.03%
$42,690.00
$439.71
Ethereum (ETH)
2.75%
$2,940.57
$80.87