Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji ile Devir Atlıyor

Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji ile Devir Atlıyor

Bitcoin madenciliği, tükettiği enerji oranları ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri üzerine uzun zamandır tartışılıyor…

Madencilik üzerindeki bu tartışmalarda, solar enerji gibi sürdürülebilir sistemlerin kullanılması ve ekolojik dengenin korunması da en önemli konular arasında. Ayrıca eko enerji, elektrik maliyeti bakımdan çok daha avantajlı görünüyor.

Bazı insanlar, Bitcoin madenciliğinin tüm dünyadaki elektrik tüketim seviyesini ciddi şekilde arttırdığını iddia etse de, yenilenebilir enerji kaynaklarının sağladığı avantajlar hakkında insanların yeterli bilgiye hala sahip olmadığı görülüyor. Güneş enerjisi sistemlerinin kullanılmasıyla hem maliyetler azalmış, hem de ekolojik denge korunmuş oluyor.

Kripto madenciliğinin en maliyetli kısmı elektriktir. 2017 verilerine göre BTC madencileri, yılda ortalama 30 Terawatt/saat elektrik tüketiyor. 30 Terawatt/saat ‘lik tüketim, bir yıl boyunca tüm İrlanda’nın tükettiği elektrik enerjisine eşit.

Solar Enerji, Bitcoin Madenciliği Sorununu Çözdü

CoinShares Research tarafından 2018 Kasım ayında yayınlanan rapora göre, bir çok Bitcoin madenciliği, çevre dostu enerji kaynağona sahip olan küresel bölgelerde bulunuyor. Ayrıca raporda yenilenebilir enerjinin, normal madencilikten % 80 daha fazla güç tasarrufu sağladığı belirtiliyor.

Bitcoin madencileri, elektrik maliyetlerini düşürmek için, güneş panellerini geleneksel elektriklerden daha çok tercih etmeye başladı. Örneğin, Azultec Cube300, madencilere, “yenilenebilir enerji kullanma ve üretilen ısının %72’sini geri kazanma” seçeneği ile bitcoin üretme imkanı sunuyor.

Ayrıca, Solar Alliance Energy, Murphysboro, Illinois‘deki kripto madenciliği tesisini geliştirmek için, geçtiğimiz Kasım ayında NuYen Blockchain madencilik şirketi ile ortaklık kurdu. Bu girişim, yenilenebilir yeşil enerji kaynaklarını desteklemeyi amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti...

DeFi Dünyası

Origin Protocol Saldırıya Uğradı! 7 Milyon Dolar Kayıp Var

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Origin, Pazartesi gecesi geç saatlerde saldırıya ğradı ve yaklaşık 7 Milyon Dolar değerinde fon kaybetti.

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi. Ağustos ayında Bitcoin ve...