Bitcoin mi Büyük Visa mı? İşte Rakamlar…

Son dönemlerde, Bitcoin ile yapılan işlemlerin, ödeme devi Visa’nın yaptığı işlemlerden çok daha fazla olduğu tartışılıyor. Yapılan araştırmalar, Bitcoin’in Visa’nın...

0
bitcoin-mi-visa-mı

Son dönemlerde, Bitcoin ile yapılan işlemlerin, ödeme devi Visa’nın yaptığı işlemlerden çok daha fazla olduğu tartışılıyor.

Yapılan araştırmalar, Bitcoin’in Visa’nın çok gerisinde kaldığını ve yakın zamanda da,  BTC’nin ödeme devini geçmesinin mümkün olamayacağını gösteriyor.

Yayınlanan veriler ve yapılan araştırmalar, Bitcoin ‘in beklenilen seviyeye ulaşmak için, daha yapılması gereken çok şeyin olduğunu gösteriyor. Veriler, BTC ağının yalnızca 264 milyar $ değerinde, 88 milyon işlem gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu işlemlerin ortalama maliyetinin, işlem başına 0,64 $ olduğu belirtiliyor.

Visa şirketinin 2018 yıllık raporunda işlem başına ortalama 0,22$‘dan, 11,2 trilyon $ değerinde, 120 milyar işlem gerçekleştirdiği açıklandı. Bu da, Bitcoin’in işlem maliyetinin, Visa’nın işlem maliyetinden üç kat yüksek olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin’i, Visa’dan daha düşük gösteren diğer bir zayıf noktası da, saniyede yapılan işlem sayısı. BTC ağının, saniyede sadece 6.1 işlem gerçekleştirdiği söylenirken, Visa’nın saniyede 24.000 işlem kapasitesine kadar çıktığı belirtiliyor.

Visa, Bitcoin yaratılmadan önce, yaklaşık otuz yıldır dünyanın en büyük ödeme şirketi ünvanını taşıyor. Şirketin, piyasada yaklaşık 3,3 milyar aktif kartı bulunuyor ve şu anda blockchain dışı bir ödeme işlemcisi olarak hizmet veriyor.

Bu verilere göre, Bitcoin’in Visa’ya rakip olabilmesi için, aşması gereken çok uzun bir yolu olduğu söylenebilir.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.