Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin mi Büyük Visa mı? İşte Rakamlar...

Bitcoin mi Büyük Visa mı? İşte Rakamlar…

Son dönemlerde, Bitcoin ile yapılan işlemlerin, ödeme devi Visa’nın yaptığı işlemlerden çok daha fazla olduğu tartışılıyor.

Yapılan araştırmalar, Bitcoin’in Visa’nın çok gerisinde kaldığını ve yakın zamanda da,  BTC’nin ödeme devini geçmesinin mümkün olamayacağını gösteriyor.

Yayınlanan veriler ve yapılan araştırmalar, Bitcoin ‘in beklenilen seviyeye ulaşmak için, daha yapılması gereken çok şeyin olduğunu gösteriyor. Veriler, BTC ağının yalnızca 264 milyar $ değerinde, 88 milyon işlem gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu işlemlerin ortalama maliyetinin, işlem başına 0,64 $ olduğu belirtiliyor.

Visa şirketinin 2018 yıllık raporunda işlem başına ortalama 0,22$‘dan, 11,2 trilyon $ değerinde, 120 milyar işlem gerçekleştirdiği açıklandı. Bu da, Bitcoin’in işlem maliyetinin, Visa’nın işlem maliyetinden üç kat yüksek olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin’i, Visa’dan daha düşük gösteren diğer bir zayıf noktası da, saniyede yapılan işlem sayısı. BTC ağının, saniyede sadece 6.1 işlem gerçekleştirdiği söylenirken, Visa’nın saniyede 24.000 işlem kapasitesine kadar çıktığı belirtiliyor.

Visa, Bitcoin yaratılmadan önce, yaklaşık otuz yıldır dünyanın en büyük ödeme şirketi ünvanını taşıyor. Şirketin, piyasada yaklaşık 3,3 milyar aktif kartı bulunuyor ve şu anda blockchain dışı bir ödeme işlemcisi olarak hizmet veriyor.

Bu verilere göre, Bitcoin’in Visa’ya rakip olabilmesi için, aşması gereken çok uzun bir yolu olduğu söylenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Pantera Capital: Gelecekteki Enflasyon Kripto Para Fiyatlarını Artıracak

Kripto odaklı girişim şirketi Pantera Capital yöneticileri, gelecekteki enflasyonun Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarını artıracağını düşünüyor. Yeni bir...

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...