bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana SayfaGenelBitcoin.Org, Saldırıya Uğradıktan Sonra Geçici Olarak Kapatıldı

Bitcoin.Org, Saldırıya Uğradıktan Sonra Geçici Olarak Kapatıldı

Bitcoin.org, bugün yaptığı açıklama ile saldırıya uğradığını açıkladı. Geçtiğimiz Temmuz ayında DDoS saldırısına uğramış ve fidye talebi ile karşı karşıya kalmıştı.

Bitcoin.org bir saldırıya daha uğradı. Bugün resmi açıklamanın gelmesi ile netlik kazanan saldırıda, korsanlar ana sayfadan dolandırıcı faaliyetler için bir ilan yayınladılar.

Site Belirsiz Bir Süre Kapalı Kalacak

Saldırıya uğrayan platform, Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakatomo tarafından kurulmuştu. Sitenin anonim olan yöneticisi tarafından yapılan resmi açıklamaya göre siteyi hackleyen bilgisayar korsanları ana sayfada bir ilan yayınladı. Sitenin yatırımcılara sunduğu Bitcoin’i iki katına çıkartma teklifi ile birçok kişi dolandırmayı hedefleyen korsanlar, belirli hesaplara Bitcoin göndererek bir fırsattan yararlanma imkanı sundular. Ancak bu sorunu fark eden sitenin yöneticisi kısa bir süre sonra web sayfasını devre dışı bıraktı ve açıklama yaptı.

Korsanlar yine de 17 bin dolarlık BTC çalmayı başardılar. Kısa sürede böylesine bir rakam ile kayıplara karışan dolandırıcıların ise kim olduğu ve nereden bu saldırıyı yaptığı henüz tespit edilemedi. Site bir süre kapalı kalacak ve bakım yapılacak.

Yönetici, Cloudflare Altyapısını Suçladı

Bitcoin.org’un gizemli yöneticisi sitenin altyapısı ile ilgili bir sorunun söz konusu olmadığını, problemin yeni taşıdığı Cloudflare sunucularından ve altyapısından kaynaklandığını iddia etti. DNS’teki bir hatadan dolayı açığı fark eden korsanların bu yolu takip ederek, web sayfasının tüm güvenlik sistemlerini aşmayı başardığını belirtti.

Temmuz ayında da fidye yazılım programları tarafından saldırıya uğrayan bitcoin.org, bir süre tehdit altında kalmış daha sonra kurtarılmıştı. Bu yıl içerisinde ikinci kez saldırıya uğrayan ve tüm güvenliği çöken sistemin bir süre kapalı kalacağı ve güvenlik duvarlarının güçlendirileceği bilgisi ulaştı.

Nakatomo Tarafından Kurulmuştu

Bitcoin ve kripto paraların mucidi gizemli kahraman Satoshi Nakatomo tarafından kurulan Bitcoin.org, bir süre sonra başka yazılımcılara devredilmişti. Varlığı sürekli olarak tartışma konusu olan site için Cobra isimli gizemli kullanıcı ortak olarak gösterilmişti.

Satoshi Nakatomo (Temsili)

Mayıs 2020’de Bitcoin.com sahibi ve Bitcoin Cash (BCH) savunucusu Roger Ver, Bitcoin.org web sitesini satın almakla ilgilendiğini ifade etti. Bazı kripto topluluğu üyeleri, Ver’i Bitcoin Cash’i “gerçek” Bitcoin olarak tanıtma konusunda belirsizlik yaratmakla suçladı. Bir ay sonra, Bitcoin.org’un gözetmenlerinden Will Binns, siteye erişimini kaybettiğini ve potansiyel bir ihlale işaret ettiğini söyledi.

Bitcoin.org, alan adı, anonim Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Ocak 2009’da ilk Bitcoin bloğunu çıkarmasından birkaç ay önce, Ağustos 2008’de kayıtlı bir dönüm noktası kripto web sitesidir. Yeni ufuklar açan kripto para birimi hakkında bir eğitim kaynağı sağlayan Bitcoin.org, Bitcoin ağına bağlanmak ve bir düğüm çalıştırmak için kullanılan yazılım olan Bitcoin Core’u barındırmasıyla bilinir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61