Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin, Türkiye'nin de İçinde Bulunduğu Yedi Ülkede Rekor Kırdı

Bitcoin, Türkiye’nin de İçinde Bulunduğu Yedi Ülkede Rekor Kırdı

Bitcoin fiyatı, Çarşamba günü 2019’dan bu yana ilk kez 13.000$ seviyesini aştı.

Bununla birlikte BTC, daha zayıf ulusal para birimleri göz önüne alındığında aslında önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti.

Bitcoin, Yedi Ulusal Para Biriminde Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

21 Ekim Çarşamba günü gelen PayPal haberi, BTC yatırımcıları arasında ani satın alma baskısına yol açtı. Ekim ayının başından bu yana Bitcoin fiyatı %23’ten fazla arttı ve artışın çoğu bu hafta gerçekleşti.

Son kazanımlara rağmen BTC, halen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000$ seviyesinin yaklaşık %32 altında işlem görüyor.

Yatırımcı ve Bitcoin endüstrisi gözlemcisi Alistair Milne, BTC’nin Aralık 2017’deki zirvesini çoktan aştığı birkaç ülkeyi sıraladı.

Bu ülkelerden bazıları için Aralık 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi, Çarşamba günü yaşanan BTC fiyatındaki yükselişten daha önce gelmişti.

Örneğin Brezilya‘da BTC ilk olarak Ağustos 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Türk Lirası‘nda ise yeni bir zirve Temmuz ayı sonunda geldi.

BTC, Arjantin Pesosu‘nda ise Aralık 2017’den bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Sudan, Zambiya ve Angola‘da durum benzer. 2017’de gözlenen yüksek değerler, o zamandan bu yana birçok kez çekildi.

Açık ara farkla en yüksek para devalüasyonu hala Venezuela‘da. BTC, 22 Ekim Çarşamba günü 3.182 Milyon Bolivar (VEF) ile işlem gördü. Aralık 2017’nin en yüksek seviyesi ise 213.641.901 VEF idi.

Bu devasa para devalüasyonları için farklı ülkelerin her birinin kendi nedenleri var ve çoğu yılbaşından önce zaten kötü durumdaydı. Devam eden Koronavirüs krizi sadece mevcut sorunları daha da kötüleştirdi.

Venezuela, Sudan, Arjantin, Angola, Zambiya, Türkiye ve Brezilya‘da Bitcoin, sırasıyla %1389, %455, %199, %164, %35, %33 ve %14 ile Aralık 2017’nin en yüksek seviyelerinin üzerinde işlem görüyor.

Bu ülkelerin vatandaşları için Bitcoin, güvenilir bir yatırım aracı görevi görmeye devam ediyor. Kolombiya ve Rusya gibi diğer ülkelerde ise BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor. Rus Rublesi ve Kolombiya Pesosu‘nda BTC sırasıyla %12 ve %15,5 oranında düştü.

Bitcoin fiyatının üstün performansı, dünyanın en zayıf ekonomilerinde daha fazla benimsenmeyi teşvik edecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Yam Finance, DeFi Koruma Protokolü Umbrella’yı Başlattı

DeFi platformu Yam Finance, akıllı sözleşme istismarlarına ve saldırılara karşı havuz tabanlı güvenlik sunmayı amaçlayan Umbrella adlı yeni bir merkeziyetsiz koruma protokolü başlattı. Saldırı ihtimallerine...

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8 Milyon Dolar'dan...

Andre Cronje, Yeni DeFi Protokolü Deriswap’i Tanıttı

Popüler merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Yearn.Finance'ın kurucusu Andre Cronje yeni bir proje başlatıyor. Deriswap olarak adlandırılan yeni protokol, DeFi'nin farklı segmentlerini (takas, opsiyon ve krediler)...