Bitcoin Yasağı Gerçekçi Değil; Çin’in Öncü Gazetesi

Çin’in önde gelen gazetesi People, Çin’de Bitcoin yasağı ve kriptoparaların engellenmesinin mümkün olmadığını belirten bir yazı yayınladı. Haberin yazarı, Guanghua...

0

Çin’in önde gelen gazetesi People, Çin’de Bitcoin yasağı ve kriptoparaların engellenmesinin mümkün olmadığını belirten bir yazı yayınladı.

Haberin yazarı, Guanghua Üniversitesi profesörü Liu Xiaolei’ye göre; Yetkililer sadece kriptoparaların yerel ekonomideki spekülatif hareketleri artırma potansiyeli hakkında endişeli olmalı.

Liu, “Bitcoin gibi kriptoparaların merkezi olmayan p2p ticaret özelliklerine bakarsak, Bitcoin’i yasaklamak ne gerçekçi, ne de uygulanabilir bir durum değildir.” diye yazdı.

“… Bitcoin’in reel ekonomide değeri yok, sadece spekülatif bir yatırım olarak değeri varsa, spekülasyonu sınırlamak, Bitcoin’in spekülasyon kaynaklarının reel ekonomiye dönmesine yardımcı olacaktır.”

Yorumlar, Çin’in geçen hafta yasakladığı ICO’lar hakkında yayılan görüşlerin bir parçası olarak geldi. Bitcoin-fiat değişiminin bir kez daha durdurulacağı yönündeki kaygılar devam ediyor. Resmi bilgi olmamasına rağmen bu durum kriptopara fiyatlarını önemli derecede etkiledi.

Liu, borsalarda “kriptoparalar için ticaret platformlarının denetimini güçlendirmek tamamen mümkün ve gerekli.” diyerek kontrollerin yürürlüğe konması konusunda anlaşmaya varılması gerektiğini belirtti.

Bununla birlikte, ICO’lar üzerinde uyarılar devam etmekte olup, giderek artan sayıda uluslararası düzenleyicinin potansiyel yatırımcılara resmi uyarılarda bulunmaktan şüphe ettikleri yinelenmektedir.

yabancı kaynak: cointelegraph

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.