Bitcoin’in %80’i Çıkarıldı

13 Ocak tarihinde, 16.8 milyon Bitcoin (BTC) yani tüm Bitcoin kaynağının yüzde 80’inin çıkarılmış oldu ve bu Bitcoin için önemli bir...

0

13 Ocak tarihinde, 16.8 milyon Bitcoin (BTC) yani tüm Bitcoin kaynağının yüzde 80’inin çıkarılmış oldu ve bu Bitcoin için önemli bir dönüm noktası. Bu durum, Bitcoin’in 21 milyon kapasitesine ulaşılıncaya kadar sadece, 4,2 milyon bitcoinin yani yüzde 20’sinin madenlerde kaldığı anlamına geliyor.

BTC, ilk kez 2008’de Beyaz Kitabında belirtilmiş olan Satoshi Nakamoto tarafından protokole yerleştirilen 21 milyon’lik bitcoini, kripto para camiasında dijital kıtlık yaratmanın bir yolu olarak sunuyordu. Böyle bir kapasite yerleştirilirse, zaman içinde bitcoinin pazardaki kıtlığı da o kadar çok olacak.

 

Kıtlık, kuşkusuz, talepleri doğurur; bu da coinleri daha değerli yapar. 21 milyon bitcoin çıkarıldıktan sonra, onları elde etmek daha da zorlaşacak, ayrıca potansiyel olarak her madeni parayı daha değerli yapacak.

Madenciler halihazırda sahip oldukları her blok için 12.5 BTC ödül alıyorlar, ancak Nakamoto’nun protokolüne göre, madencilik ödülünün her 210.000 blok veya yaklaşık dört yıl yarıya indirilmesi gerekiyor. Bir sonraki madenci, yarı yarıya bölünerek, iki yıl içinde yaklaşık olarak 2020 Haziran başında hashrat’a bağlı olarak gerçekleşecek ve kazanılan maden sahası başına 6.5 BTC’ye düşecektir.

BTC gibi her dijital para birimi işletilebilir değildir. Bazı kripto dövizleri, tüm arzın bir defada serbest bırakılmasıyla oluşturulur; bu durumda, toplam arz ya tutulur ya da dolaştırılır ve “maden” ya da “yeni madeni paralar” için herhangi bir yol yoktur.

İşletilebilir olmayan dijital para birimlerinin bazı örnekleri Ripple, IOTA, NEM, NEO, Qtum, Omisego, Lisk, Stratis, Waves ve EOS’dur.

Arzın arttırılması

Şüpheciler, Bitcoin’in 21 milyar sınırındaki Bitcoin arzını % 51 oranında tedarik oranı veya Sybil saldırısı yoluyla artırmak için teorik olarak mümkün olduğunu ileri sürdüler, ancak şu ana kadar BTC’de bu manipülasyonlardan hiçbirinin uygulanabilir olduğu kanıtlanmadı.

Ethereum’u temel alan Altcoin Krypton, Ağustos 2016’da yüzde 51 saldırı yaşadı, ancak o zamandan beri başka hiçbir saldırı gerçekleşmedi.

BTC, 22 Aralık’ta ortalama 22.200 dolarlık piyasa değerinde işlem görürken düşüş kaydetti ve yayımla zamanı itibariyle 24 saat içinde% 4.75’e arttı.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.