Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin'in %80'i Çıkarıldı

Bitcoin’in %80’i Çıkarıldı

13 Ocak tarihinde, 16.8 milyon Bitcoin (BTC) yani tüm Bitcoin kaynağının yüzde 80’inin çıkarılmış oldu ve bu Bitcoin için önemli bir dönüm noktası. Bu durum, Bitcoin’in 21 milyon kapasitesine ulaşılıncaya kadar sadece, 4,2 milyon bitcoinin yani yüzde 20’sinin madenlerde kaldığı anlamına geliyor.

BTC, ilk kez 2008’de Beyaz Kitabında belirtilmiş olan Satoshi Nakamoto tarafından protokole yerleştirilen 21 milyon’lik bitcoini, kripto para camiasında dijital kıtlık yaratmanın bir yolu olarak sunuyordu. Böyle bir kapasite yerleştirilirse, zaman içinde bitcoinin pazardaki kıtlığı da o kadar çok olacak.

 

Kıtlık, kuşkusuz, talepleri doğurur; bu da coinleri daha değerli yapar. 21 milyon bitcoin çıkarıldıktan sonra, onları elde etmek daha da zorlaşacak, ayrıca potansiyel olarak her madeni parayı daha değerli yapacak.

Madenciler halihazırda sahip oldukları her blok için 12.5 BTC ödül alıyorlar, ancak Nakamoto’nun protokolüne göre, madencilik ödülünün her 210.000 blok veya yaklaşık dört yıl yarıya indirilmesi gerekiyor. Bir sonraki madenci, yarı yarıya bölünerek, iki yıl içinde yaklaşık olarak 2020 Haziran başında hashrat’a bağlı olarak gerçekleşecek ve kazanılan maden sahası başına 6.5 BTC’ye düşecektir.

BTC gibi her dijital para birimi işletilebilir değildir. Bazı kripto dövizleri, tüm arzın bir defada serbest bırakılmasıyla oluşturulur; bu durumda, toplam arz ya tutulur ya da dolaştırılır ve “maden” ya da “yeni madeni paralar” için herhangi bir yol yoktur.

İşletilebilir olmayan dijital para birimlerinin bazı örnekleri Ripple, IOTA, NEM, NEO, Qtum, Omisego, Lisk, Stratis, Waves ve EOS’dur.

Arzın arttırılması

Şüpheciler, Bitcoin’in 21 milyar sınırındaki Bitcoin arzını % 51 oranında tedarik oranı veya Sybil saldırısı yoluyla artırmak için teorik olarak mümkün olduğunu ileri sürdüler, ancak şu ana kadar BTC’de bu manipülasyonlardan hiçbirinin uygulanabilir olduğu kanıtlanmadı.

Ethereum’u temel alan Altcoin Krypton, Ağustos 2016’da yüzde 51 saldırı yaşadı, ancak o zamandan beri başka hiçbir saldırı gerçekleşmedi.

BTC, 22 Aralık’ta ortalama 22.200 dolarlık piyasa değerinde işlem görürken düşüş kaydetti ve yayımla zamanı itibariyle 24 saat içinde% 4.75’e arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.

Jim Cramer Bitcoin Hakkındaki Görüşlerini Değiştirdi

Daha önce, "Bitcoin yasa dışı para birimdir" diyen Jim Cramer, ABD Fed’in birkaç ay içinde trilyonlarca dolar basma girişiminin ardından BTC konusundaki...

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...

Ünlü Analist, Bitcoin, Ethereum ve Altcoin Pazarını Değerlendirdi

Ünlü kripto stratejisti Nicholas Merten, Bitcoin, Ethereum ve altcoinlerde yaşanan ani düşüşün ardından bir piyasa değerlendirmesi yaptı. Yeni bir...