bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,942.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,169.98
tether
Tether (USDT) $0.998137
binance-coin
Binance Coin (BNB) $576.78
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitmain, Yasadışı Olarak Tayvanlı Mühendisleri İşe Almakla Suçlanıyor

Bitmain, Yasadışı Olarak Tayvanlı Mühendisleri İşe Almakla Suçlanıyor

Çinli kripto madencilik şirketi Bitmain’e, Tayvanlı yetkililer tarafından yerel firmalardan yasadışı olarak mühendis çalıştırma şüphesiyle soruşturma başlatıldı.

Bitmain’in, yapay zeka (AI) çipleri geliştirmek için MediaTek, ASE gibi büyük teknoloji şirketlerinden en iyi yetenekleri işe almak için Tayvan’da Zhijiao ve Xindao olmak üzere iki ayrı birim kurduğu ve böylece ülkenin rekabet avantajını baltaladığı iddia ediliyor.

Çin merkezli işletmelerin, birimlerini hükümete kaydettirmeden Tayvan’da mağaza açmaları kanunen yasaktır.

İki ülke arasındaki jeopolitik savaşın dışında, Çin merkezli firma SMIC, dünyanın en büyük dökümhanesi olan Tayvanlı TSMC’nin en büyük rakibi. Çinli şirketler aktif olarak Tayvanlı mühendisleri daha yüksek maaşlarla cezbetmeye çalışıyor.

Hem Bitmain hem de MediaTek konu hakkında henüz yorum yapmadı. ASE ise, mühendislerinin bu konu ile ilgisi olmadığını iddia ediyor.

2018’de yapay zeka ile uğraştıktan sonra Bitmain, diğer önde gelen Çinli ASIC üreticileriyle birlikte, yeni bir gelir akışı bulurken Bitcoin madencilik endüstrisindeki belirsizlikten korunmak için geçen yıl çip yapımına odaklanmaya başladı.

Yasal düzenlemeler, madenciler için belirsiz bir şekilde önemli bir risk faktörü olmaya devam ediyor. Örneğin, Çin’in İç Moğolistan bölgesi, enerji kullanım hedefini karşılamak için bu Mart ayı başlarında mevcut tüm madencilik çiftliklerini kapatma planını açıkladı.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.85%
$48,942.00
$1,394.85
Ethereum (ETH)
5.96%
$4,169.98
$248.53